Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Polsko se obrací na arabské šejky, aby pomohli fotbalovému ME 2012

Dočká se polský fotbal pomoci od bohatých arabských šejků? | foto: Reuters

27 2009
Fotbalovému mistrovství Evropy, které v roce 2012 pořádá společně Polsko s Ukrajinou, mají ekonomicky pomoci mimo jiné bohatí arabští šejkové. Cestuje za nimi polský ministr sportu Miroslaw Drzewiecki.

Šejky chce ministr přesvědčit k budování hotelů, kongresových a obchodních center či sportovních hal poblíž budoucích stadionů.

Polská delegace se objeví v Kuvajtu, ve Spojených arabských emirátech, Saúdské Arábii či Kataru.

"Při takovém závazku jako je evropský šampionát, jsou nejdůležitější peníze. Tedy investoři, kteří se kvůli hospodářské krizi ze světa vytrácejí. Jsou už jen na Blízkém Východě," uvedl Drzewiecki.

Arabským investorům Poláci nabídnou pozemky v okolí budovaných stadionů ve Varšavě, Krakově, Poznani a Gdaňsku. V Polsku stále chybí čtyř a pětihvězdičkové hotely. Právě na jejich stavbě by se mohli investoři z Blízkého Východu podílet.

Prodat chtějí Poláci i název národního stadionu ve Varšavě. "Stadion musí vydělávat a prodej názvu sportovního střediska je v Evropě běžnou praxí," uvedl dále ministr.

Poláci hodlají šejky nalákat na rozvoj turistiky v zemi v nejbližších letech.

V roce 2010 očekává Polsko příjezd tisíců milovníků hudby na akce spojené s 200. výročím narození hudebního skladatele Fryderyka Chopina. V roce 2011 bude Polsko půl roku předsedat Evropské unii a do země by mohli jezdit bruselští politici. V roce 2012 bude v Polsku fotbalové mistrovství Evropy a v roce 2014 světový šampionát volejbalistů.

Drzewiecki chce k podobné cestě vybídnout ukrajinské kolegy, kteří přijeli do Varšavy na konzultace. Polský ministr ujistil novináře, že neexistuje alternativní varianta pro konání šampionátu, o čemž spekulují média. Nicméně se podle něj může stát, že hospodářská situace přinutí Ukrajinu, aby soustředila výdaje do vybraných míst.

Pořadatelská města by měla UEFA určit v květnu.

Nedávno polský deník Gazeta Wyborcza napsal, že Euro 2012 se možná nakonec uskuteční na šesti stadionech v Polsku a jen na dvou na Ukrajině. Ukrajinská strana to popřela.

O potížích s přípravami Eura 2012 se hovoří v podstatě od chvíle, kdy UEFA dvěma postkomunistickým zemím pořadatelství přidělila. Unie jim dokonce pohrozila, že pokud nesplní stanovené termíny, o šampionát přijdou. V září UEFA rozhodla pořadatele neměnit.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze