Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slovan se zodpoví policii. Ta míní, že porušil zákon o pořádání akcí

Policisté hlídkují na tartanové dráze před fanoušky Slovanu Bratislava během urkání Evropské ligy proti Spartě. | foto: ČTK

29 2014
Slovan Bratislava po pohárovém zápase se Spartou (0:3) čelí vyšetřování nejen od Evropské fotbalové unie (UEFA). S klubem zahájí přestupkové řízení policie Slovenské republiky pro porušení zákona o pořádání sportovních akcí.

Policejní prezident Tibor Gašpar se domnívá, že byly porušeny konkrétní části zákona ze strany pořadatele zápasu.

„Pořadatel má zabezpečit, aby se na stadion nedostaly podnapilé osoby, které mohou narušit veřejný pořádek. To samé osoby s pyrotechnikou. To všechno bylo porušené,“ prohlásil Gašpar pro slovenská média.

Souboj dvou bývalých federálních rivalů měl ostudný průběh, kvůli výtržnostem chuligánů švédský rozhodčí Strömbergsson krátce před půlí zápas na čtyřicet minut přerušil.

Několik příznivců Slovanu provokovalo sparťany u jejich sektoru stejně jako další skupinka zvnějšku stadionu. Čeští chuligáni následně vyvrátili dva chatrné ploty a pronikli na tribunu k ostatním divákům, kde došlo k bitce. Vystrašení fanoušci pak prchli na hřiště, kde pak zasáhli policejní těžkooděnci. Utkání se nakonec dohrálo, Sparta zvítězila 3:0.

Více o incidentu

Disciplinární komise UEFA verdikt vyřkne nejspíš ve čtvrtek, oběma klubům za chování fanoušků hrozí vysoké pokuty, Slovanu zavřené hlediště, Spartě zákaz vycestování fanoušků na hřiště soupeře.

Vinu nese i UEFA, která druhou nejvýznamnější soutěž klubů na kontinentu dovolila hrát na nevyhovujícím stadionu Pasienky. To se však vyšetřování netýká, disciplinárka šetří pochybení Slovanu i Sparty, policie pořadatelského klubu.

„Chtěli jsme, aby Slovan zvýšil počet příslušníků bezpečnostní služby. Ne všechny návrhy byly akceptovatelné,“ tvrdí policejní prezident. „Požádali jsme, aby pořadatelé zápas vyhodnotili jako rizikový, ale ani to se jim nezdálo.“

Naopak policie byla kritizována, že těžkooděnci proti výtržníkům zasáhli pozdě. To však Gašpar odmítá. „Od žádosti na zásah, kterou podal pořadatel, byli policisté v sektoru do tří minut.“

Generální ředitel slovenského klubu Dušan Tittel volá po změně legislativy, aby fotbalový zápas nebyl pro chuligány vhodným prostředím pro páchání výtržností.

„Nechci hodnotit práci policie, na druhou stranu je nevyhnutelné, aby při podobných rizikových zápasech byla spolupráce s organizátory a policií lepší. A hlavně aby působila preventivně a ne represivně,“ zdůraznil Tittel. 

„Chtěl bych se omluvit divákům, že na tribunách došlo k výtržnostem. To se stát nemělo. V klubu si z toho vyvodíme interní důsledky a přijmeme opatření, aby se nic podobného neopakovalo,“ slíbil Tittel.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze