Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie zadržela bývalé členy fotbalové vlády, detektivové navštívili i Haška

21 2009
Dva zástupce minulé fotbalové vlády zadržela policie: někdejšího šéfa svazu a dnes generálního ředitele brněnského klubu Pavla Mokrého a člena výkonného výboru Václava Chválu. Policisté si přišli také pro Ladislava Malého, bývalého náměstka ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Detektivové dnes ráno navštívili i nového předsedu fotbalového svazu Ivana Haška. "Chtěli po mně nějaké dokumenty, které jsem jim předal," řekl na tiskové konferenci, kde se nové svazové vedení od svých předchůdců distancovalo.

"Byl jsem velmi překvapen, některé kauzy přistály v období, kdy jsme začali pracovat a tohle je jedna z nich. Stavíme se ke všemu čelem, jsme připravení a musíme to vyřešit," dodal Hašek.

Zadržení funkcionáří měli na policii podat vysvětlení. "Jsou podezřelí z trestného činu krácení daně a poplatků. Jeden ze zadržených byl obviněn z trestného činu krácení daně. Bude stíhán na svobodě," řekla iDNES.cz Štěpánka Zenklová, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze. Obviněným je Malý.

Za krácení daně hrozí 5 až 12 let vězení.

"Jsem naprosto znechucený. V šest ráno si pro mě přišlo šest policistů domů, dramatickou akcí probudili půlku baráku a odvedli mě od pětitýdenní dcerky," reagoval Chvála.

Zadržení Mokrého, Chvály i Malého souvisí s prodejem lístků na mistrovství Evropy 2004, které se konalo v Portugalsku a kde česká reprezentace skončila třetí. Mokrého, Chválu i Malého spojuje působení ve společnosti Fotbal Trading, jež je servisní organizací fotbalového svazu.

V čele svazu byl tenkrát Jan Obst, Mokrý byl místopředsedou, Chvála členem výkonného výboru. Oba a Malý byli také v představenstvu Fotbal Tradingu.

Fotbal Trading distribuoval vstupenky na poslední tři šampionáty: ME 2004, MS 2006 a ME 2008.

"Vyšetřování souviselo s mým tehdejším působením ve společnosti Fotbal Trading a domněnkou, že se špatně nakládálo se vstupenkami. Jenže na to já neměl žádný vliv, navíc existovala řada orgánů, které celý proces schvalovaly, a to se také během šetření dnes ukázalo," tvrdí bývalý šéf českého fotbalu. Dále čtěte: Šlo o vstupenky, ale já jsem na ně neměl vliv, řekl Mokrý po propuštění.

Co je Fotbal Trading

V roce 1992 firmu Fotbal Trading podle obchodního rejstříku založil ČMFS, který byl zároveň jejím jediným akcionářem. Společnost zajišťovala pro svaz servis, předmětem podnikání byla koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Pavel Mokrý i Ladislav Malý byli podle obchodního rejstříku právě i v roce 2004 členy představenstva firmy, Chvála je tam od roku 2003 dodnes.

V současnosti je Fotbal Trading v likvidaci.

Podle Julia Kramariče, právního zástupce Mokrého, policie přišla s tím, že v roce 2004 firma Fotbal Trading, stoprocentně vlastněná ČMFS, prodala vstupenky na Euro za 50 milionů korun a nepřiznala je do příjmu.

"Jenže problém je v tom, že ty peníze nepatřily Fotbal Tradingu ani ČMFS, ale UEFA. Logicky tedy nemohly být v daňovém přiznání jako příjem. Jediné, co by se v něm mohlo objevit, je kurzovní rozdíl, protože UEFA účtovávala eura a ČMFS je prodával v korunách. Ale to budou řádově desetikoruny," řekl Kramarič. Dále čtěte: Mokrý je obětí vyřizování fotbalových účtů, říká jeho advokát.

"Mělo by se jednat o vyúčování z prodeje lístků, vyúčtování letenek a pobytu v Penha Longa," upřesnil svazový místopředseda Jindřich Rajchl.

Protikorupční policie podle informací iDNES.cz navštívila také sídlo smluvního přepravce fotbalového svazu, firmy Travel Service.

"Přišli k nám v souvislosti s vyšetřováním ČMFS, nás se to vůbec netýkalo," řekla iDNES.cz mluvčí společnosti Vlaďka Dufková. "Vyžádali si podklady k roku 2004 a cestám do Portugalska."

"Nic o tom nevím. Jen jsem dostal esemesku na mobil, že byli zadrženi," vzkázal z Rakouska bývalý první místopředseda svazu Vlastimil Košťál, který v té době byl reprezentačním manažerem. Dále čtěte: Já obavy ze zatčení nemám, říká Koštál.

Mokrý s Chválou už ve výkonném výboru nesedí, protože se v sobotu 27. června volila nová fotbalová vláda. Mokrý na valné hromadě už nekandidoval a nastoupil jako ředitel 1. FC Brno.

"S určitostí můžu říct, že to nesouvisí s naším klubem. Každopádně je to pro nás nepříjemné, protože začátek ligy se blíží a máme spoustu rozdělané práce," šéf prohlásil brněnského klubu Roman Pros. Dále čtěte: Problém s ředitelem zvládneme, říkají v Brně.

Chvála se snažil dostat do nového výkonného výboru znovu, ale boj o místopředsedu za Čechy prohrál s Jindřichem Rajchlem.

Kdo jsou aktéři kriminální aféry

Pavel Mokrý

Nový generální ředitel Brna Pavel MokrýFotbalový funkcionář z Brna, který stál v čele Českomoravského fotbalového svazu od října 2005 do letošního června. Byl však pouze jakousi loutkou, protože veškerou svazovou moc na sebe soustředili dva čeští místopředsedové Vlastimil Košťál s Jaroslavem Vackem. Mokrý před červnovou volební valnou hromadou rezignoval a dál nekandidoval.

Václav Chvála

Václav ChválaDlouholetý šéf Pražského fotbalového svazu, který byl zároveň dlouhá léta členem výkonného výboru Českomoravského fotbalového svazu. V poslední době usiloval o rozpuštění české komise rozhodčích, požádal o to na výkonném výboru a v následujících dnech byl v místě svého bydliště přepaden neznámými pachateli a zmlácen. Na funkci ve svazovém vedení rezignoval před červnovou volební valnou hromadou, znovu kandidoval, ale neúspěšně.

Ladislav Malý

Ladislav MalýČlen výkonného výboru ČMFS za šéfa Františka Chvalovského ještě v dobách federace, před čtyřmi lety pomáhal Ivanu Haškovi při předchozí volební valné hromadě. Působil i v politice, byl náměstkem na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy a jako vládní zmocněnec měl na starost stavbu Sazka areny a mistrovství světa v hokeji 2004. Dnes je předsedou dozorčí rady kladenského ligového klubu a členem Českého olympijského výboru za Český svaz juda.

Autoři: , , ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze