Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie sáhla k brutalitě

13 2000
B r u s e l - Bruselská policie a starosta čelí ostré kritice za zásah proti fanouškům oslavujícím v noci ze soboty na neděli výhru fotbalistů Belgie nad Švédskem v úvodním zápasu mistrovství Evropy. Belgický tisk, který události komentuje po pondělním svátku až dnes, tvrdí, že po zuby ozbrojení bruselští policisté zůstali ve srovnání s dějišti ostatních zápasů v brutalitě osamoceni a navíc porušili hlavní zásadu, totiž že policie nesmí napětí či krizi sama "rozdmýchat".

Množí se výpovědi svědků, kteří byli policisty brutálně napadeni, aniž cokoli provedli. Dva z nich podali k soudu stížnost. Fanouška Francise, popíjejícího pivo u stolku před restaurací na Burzovním náměstí, policista zasahující proti údajně nebezpečnému davu zkopal a zbil obuškem do hlavy a doporučil mu, aby "radši s tím cizineckým ksichtem zmizel". Francis, podobající se obyvatelům Středomoří, je Belgičan, vědecký pracovník bruselské univerzity.

Olivier, který byl mezi 48 zadrženými, podal stížnost za brutalitu, jíž byl svědkem v policejním voze. Maročan, spoutaný jako ostatní, se snažil vysvětlit, že na ulici nechal kolo; byl odvlečen doprostřed auta a zbit obušky třemi policisty, z toho jednou ženou. "Říkají, že za vším jsou maročtí darebáci. Neviděl jsem ve vězení jediného, darebáci byli policisté," tvrdí Olivier.

Noc skončila bilancí 12 zraněných. Incident vznikl kvůli uzávěře srdce Bruselu, Velkého náměstí, kde chtěli lidé oslavovat. Narazili ale na neproniknutelné bariéry a byli násilím tlačeni zpět. Podle policie není možné účinně zasáhnout v případě problému na náměstí, z nějž vedou pouze úzké uličky.

Místní obchodníci a hoteliéři si vynutili schůzku se starostou Françoisem-Xavierem Donneou, protože původně měl být přístup k obchodům a hotelům pro zákazníky zajištěn polopropustnými bariérami. Dopadlo to tak, že hosté některých hotelů strávili sobotní noc na ulici, protože je policie nepustila do historického středu města. "Zavřít Velké náměstí je
totéž jako uzavřít pařížská Champs-Elysées," horlil jeden z obchodníků.

Na nikoho ze zadržených nebyl vydán zatykač, proti 26 lidem z Nizozemska, Německa, Belgie a Francie bude vedeno soudní řízení za držení kokainu a za černý obchod se vstupenkami.

Tisk doporučil Donneovi, aby se poradil s kolegy zejména v Nizozemsku, kde byli policisté skoro "neviditelní", a přesto se nic vážného nestalo. Nikdo zatím nezměnil pokyn, podle něhož má být policie nekompromisní.

Velké obavy vzbuzuje příští víkend. Anglie hraje v sobotu s Německem v Charleroi a o tři dny později tamtéž s Rumunskem. Předpokládá se, že angličtí fanoušci budou chtít využít dnů mezi zápasy k návštěvě hlavního města, kde by 19. června mohli narazit na turecké fanoušky, podporující své hráče při zápasu s Belgií.

Turecká policie nabídla pomoc belgickým kolegům v podobě specialistů na lidské tváře, kteří pomohou identifikovat největší "esa" v davu Turků. Pobyt tureckých hráčů v Bruselu od 18. do 22. června budou provázet přísná bezpečnostní opatření, například jméno hotelu, kde budou bydlet, je přísně utajeno.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze