Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie sáhla k brutalitě

13 2000
B r u s e l - Bruselská policie a starosta čelí ostré kritice za zásah proti fanouškům oslavujícím v noci ze soboty na neděli výhru fotbalistů Belgie nad Švédskem v úvodním zápasu mistrovství Evropy. Belgický tisk, který události komentuje po pondělním svátku až dnes, tvrdí, že po zuby ozbrojení bruselští policisté zůstali ve srovnání s dějišti ostatních zápasů v brutalitě osamoceni a navíc porušili hlavní zásadu, totiž že policie nesmí napětí či krizi sama "rozdmýchat".

Množí se výpovědi svědků, kteří byli policisty brutálně napadeni, aniž cokoli provedli. Dva z nich podali k soudu stížnost. Fanouška Francise, popíjejícího pivo u stolku před restaurací na Burzovním náměstí, policista zasahující proti údajně nebezpečnému davu zkopal a zbil obuškem do hlavy a doporučil mu, aby "radši s tím cizineckým ksichtem zmizel". Francis, podobající se obyvatelům Středomoří, je Belgičan, vědecký pracovník bruselské univerzity.

Olivier, který byl mezi 48 zadrženými, podal stížnost za brutalitu, jíž byl svědkem v policejním voze. Maročan, spoutaný jako ostatní, se snažil vysvětlit, že na ulici nechal kolo; byl odvlečen doprostřed auta a zbit obušky třemi policisty, z toho jednou ženou. "Říkají, že za vším jsou maročtí darebáci. Neviděl jsem ve vězení jediného, darebáci byli policisté," tvrdí Olivier.

Noc skončila bilancí 12 zraněných. Incident vznikl kvůli uzávěře srdce Bruselu, Velkého náměstí, kde chtěli lidé oslavovat. Narazili ale na neproniknutelné bariéry a byli násilím tlačeni zpět. Podle policie není možné účinně zasáhnout v případě problému na náměstí, z nějž vedou pouze úzké uličky.

Místní obchodníci a hoteliéři si vynutili schůzku se starostou Françoisem-Xavierem Donneou, protože původně měl být přístup k obchodům a hotelům pro zákazníky zajištěn polopropustnými bariérami. Dopadlo to tak, že hosté některých hotelů strávili sobotní noc na ulici, protože je policie nepustila do historického středu města. "Zavřít Velké náměstí je
totéž jako uzavřít pařížská Champs-Elysées," horlil jeden z obchodníků.

Na nikoho ze zadržených nebyl vydán zatykač, proti 26 lidem z Nizozemska, Německa, Belgie a Francie bude vedeno soudní řízení za držení kokainu a za černý obchod se vstupenkami.

Tisk doporučil Donneovi, aby se poradil s kolegy zejména v Nizozemsku, kde byli policisté skoro "neviditelní", a přesto se nic vážného nestalo. Nikdo zatím nezměnil pokyn, podle něhož má být policie nekompromisní.

Velké obavy vzbuzuje příští víkend. Anglie hraje v sobotu s Německem v Charleroi a o tři dny později tamtéž s Rumunskem. Předpokládá se, že angličtí fanoušci budou chtít využít dnů mezi zápasy k návštěvě hlavního města, kde by 19. června mohli narazit na turecké fanoušky, podporující své hráče při zápasu s Belgií.

Turecká policie nabídla pomoc belgickým kolegům v podobě specialistů na lidské tváře, kteří pomohou identifikovat největší "esa" v davu Turků. Pobyt tureckých hráčů v Bruselu od 18. do 22. června budou provázet přísná bezpečnostní opatření, například jméno hotelu, kde budou bydlet, je přísně utajeno.

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Peter OlayinkaAlexandru ChipciuMichael Krmenčík, Nicolae Stanciu, Jan Matoušek, Jaroslav Svozil

Nejčtenější

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola...

Je správné, že Surkis fandí Dynamu? Slavia podala protest k UEFA

Grigorij Surkis

Vyřazení Slavie ze třetího předkola Ligy mistrů má oficiální dohru - klub podle informací iDNES.cz...Od kožichové aféry k výhrůžkám českému fotbalu. To je car Griša Surkis

Grigorij Surkis (vlevo), místopředseda UEFA

Griša má takovou zvláštní vlastnost: zvykl si být ve všem první tak jako car. Tuhle větu pronesl...

Proměnit šance, tak se nemusíme zaobírat rozhodčím, říká slávista Kolář

Slávistický brankář Ondřej Kolář se v letních vedrech osvěžuje.

Kyjev (Od našeho zpravodaje) O sporných momentech nechtěl mluvit, místo toho upozorňoval na herní aspekty, které vedly k...

Smutek přebíjí naděje. Ukázali jsme, že na Evropu máme, zní z Trnavy

Lukáš Greššák ze Spartaku Trnava fauluje Lorenza Ebecilia, záložníka domácí...

Ta euforie vydržela sotva pár vteřin. Stadion v Trnavě bouřil, zrovna vyvolával jméno střelce Marka...

Další z rubriky

Brankář Toldo svatební dar mít nebude


R o t t e r d a m Jen třicet sekund chybělo v neděli italským fotbalistům k naplnění zlatého snu. Pak snad poprvé ve...

Pires odchází z Marseille do Arsenalu


P a ř í ž Podle očekávání se po skončení EURO 2000 stupňuje zájem o čerstvé šampiony. Jeden z francouzských...

Finálové střelce nikdo netrefil


P r a h a Jen tři čtenáři iDNES uhodli, že finále EURO 2000 skončí po devadesáti minutách remízou 1:1 a...Najdete na iDNES.cz