Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pokuta pro Slavii za odchod: dva miliony

(zleva) Stanislav Vlček, Karel Jarolím, Vladimír Leška - Zástupci fotbalové Slavie na jednání disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu. Zleva kapitán Stanislav Vlček, trenér Karel Jarolím a ředitel klubu Vladimír Leška. | foto: Michal DoležalČTK

4 2006
Praha - Fotbalová Slavia musí za opuštění hřiště v zápase s Libercem zaplatit dva miliony korun. Její trenér Karel Jarolím dostal pokutu sto tisíc korun za to, že dal hráčům pokyn, aby hřiště opustili. Útočník Stanislav Vlček nesmí rok vykonávat funkci kapitána. Vedoucí mužstva Martin Lafek musí zaplatit 50 tisíc korun.

Miloslav Rýdl nesmí dva roky vykonávat funkci hlavního pořadatele. "S hráči Slavie nebude disciplinární řízení zahájeno," doplnil předseda disciplinární komise Alexander Károlyi.

V pokutě pro klub je obsažen trest pro vedení Slavie, na jejíž popud Jarolím jednal. Dále disciplinární komise u Jarolímovy pokuty vzala v potaz, že kouč urazil rozhodčího Járu.

"Tvrdý trest jsme čekali, už proto, že svazový místopředseda Košťál dal svými výroky v novinách disciplinární komisi notičky," řekl po verdiktu slávistický klubový šéf Vladimír Leška. "Každopádně se odvoláme."

Jak řízení se Slavií probíhalo

Přes hodinu se fotbalová Slavia hájila před disciplinární komisí. "Ale nepřesvědčili jste mě," prohlásil šéf disciplinárky Alexander Károlyi.

Slávisté minulý týden v zápase s Libercem svévolně opustili hřiště, jako důvod uvedli způsob řízení zápasu sudím Járou a celkové poměry v českém fotbale.

"Jestli chci demonstrovat názor, tak to přece neudělám podle průběhu utkání," namítl Károlyi.

Na pokyn klubových šéfů Vladimíra Lešky a Tomáše Rosena trenér Karel Jarolím stáhl v 68. minutě mužstvo ze hřiště. Bylo to krátce poté, co sudí Jára vyloučil Slavii dva hráče a nařídil proti ní penaltu, z níž se Liberec ujal vedení 2:1.

Po dvaceti minutách se fotbalisté na hřiště vrátili, utkání se dohrálo a Liberec zvítězil 3:1.

"Chtěli jsme zápas jen přerušit a ukázat, co se tady děje. Veškerou odpovědnost beru na sebe," prohlásil Leška. A stejnou větu před disciplinární komisí několikrát zopakoval.

Trenér Karel Jarolím a vedoucí mužstva Martin Lafek shodně uvedli, že se s rozhodnutím ztotožnili.

A co na to říkal kapitán Stanislav Vlček?

"V první chvíli jsem nevěděl, co se děje. Já byl tak zmatenej, že nevím. Probudil jsem se až po zápase. Všichni kluci byli překvapení, ale respektovali jsme to. Šel jsem ze hřiště, ale nevěděl jsem, co mám dělat."

Károlyi nejprve přes deset minut četl zprávy hlavního rozhodčího Jaroslava Járy a delegáta Evžena Amlera. Poté na ně představitelé Slavie reagovali a nakonec disciplinární komisi odpovídali na různé dotazy.

"Byl to nadstandardní krok, protože jsme museli hájit čest klubu a fanoušků," říkal Leška.

"Přiznávám, že jsme tak učinili v určitých emocích, jak to na nás všechno působilo. Sdělili jsme trenérovi, ať mužstvo odvolá. Pak jsme požádali, aby kapitán Vlček šel informovat rozhodčího, že se vrátíme," líčil Leška.

Byli jste si vědomi, že se jedná o disciplinární provinění pro klub i jednotlivce? "Ano, byli. Disciplinární řád znám. Ale trenér ani hráči neměli jiný prostor, než naše rozhodnutí respektovat."

Ale sudí to mohl hned ukončit? "Asi měl důvody, proč zápas neukončil. Asi se v něm hnulo svědomí."

Na dotaz, jestli si uvědomuje, že došlo k porušení několika svazových norem a znevážení jména svazu, Leška reagoval:

"Od derby jsme vyčerpali všechny možnosti, jak komunikovat se svazem. Dostalo se nám nedostatečných odpovědí. Se všemi dopady musíme počítat. Ale nemá cenu polemizovat, co víc škodí českému fotbalu: jestli náš odchod, nebo jak vedení svazu s klubem komunikovalo."

Komise řeší nejen opuštění hřiště, ale také slávistickou pořadatelskou službu, která podle delegáta zkolabovala. "Báli jsme se o život," pronesl mimo jiné Jára.

"Jsem otřesen, co pan Amler napsal," začal Miloslav Rýdl, hlavní pořadatel. "Po utkání ke mně přišel a poděkoval mi. Vytkl mi jen, že se do technické zóny neměli dostat pánové Leška a Rosen."

"Myslel jsem si, že se pan Amler musel zbláznit. Když mi jeden den poděkuje a druhý den se dočtu, že pořadatelská služba zkolabovala. Kde se to ve vás bere," otočil se Rýdl na Amlera, jehož obsáhlé vyjádření v zápisu bylo pro Slavii naprosto zničující.

"V demokratické společnosti není možné vzít právo do svých rukou. To je jednoznačně prvek anarchie," uvedl Amler mimo jiné před disciplinární komisí.

Sudí Jára do zápisu rovněž uvedl, že při odchodu ze hřiště mu trenér Jarolím řekl: "Ty už do Prahy nejezdi, ty hajzle."

"S klidným svědomím můžu říct, že jsem to nepronesl. Těch vět tam bylo a pan rozhodčí si mohl myslet, že jsem to řekl já, protože jsme se zrovna na sebe podívali," řekl Jarolím.

"Ke konci tunelu pan Jarolím nakročil směrem k nám a prohlásil to," opáčil Jára a kouče za to při následném dohrávání zápasu vykázal na tribunu.

"Myslel jsem si, že to bylo za to, že jsem odvolal mužstvo," divil se Jarolím.

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,88

Matúš Kozáčik

Plzeň

1,93

Josef Hušbauer

Slavia

2

Jan Kopic

Plzeň

Góly

11

Michael Krmenčík

Plzeň

8

Stanislav Tecl

Jablonec

7

Milan Škoda

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 17 15 2 0 34:5 47
2. SK Sigma Olomouc 17 9 6 2 23:10 33
3. SK Slavia Praha 17 9 5 3 27:8 32
4. AC Sparta Praha 17 9 4 4 23:12 31
5. FC Slovan Liberec 17 9 3 5 24:18 30
6. Bohemians Praha 1905 17 6 7 4 16:14 25
7. FK Jablonec 17 6 6 5 23:21 24
8. FK Teplice 17 6 5 6 21:19 23
9. Fastav Zlín 17 5 6 6 19:24 21
10. Dukla Praha 17 5 5 7 19:30 20
11. MFK Karviná 17 5 2 10 17:25 17
12. FK Mladá Boleslav 17 5 2 10 19:30 17
13. 1. FC Slovácko 17 3 6 8 15:24 15
14. Zbrojovka Brno 17 4 3 10 12:24 15
15. FC Vysočina Jihlava 17 4 1 12 16:32 13
16. FC Baník Ostrava 17 2 5 10 22:34 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze