Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pokud ekonomická krize dolehne, profesionální kluby sníží rozpočty

Příbram - Slavia: domácí Pleško (uprostřed) v souboji s Volešákem (vlevo) a Jandou | foto: ČTK

20 2009
Současná celosvětová ekonomická krize se zatím českých fotbalových profesionálních soutěží v nejbližších měsících nedotkne.

"Jak prvoligové, tak druholigové kluby svazové vedení ujistily, že současný soutěžní ročník dohrají," informoval na tiskové konferenci po úterním ligovém shromáždění místopředseda fotbalového svazu Jaroslav Vacek.

"Se zástupci našich prvoligových a druholigových klubů jsme také debatovali o tom, zda by se od příštího soutěžního ročníku měla z úsporných důvodů změnit struktura soutěží," pokračoval Vacek. "Závěrem bylo konstatováno, že úprava soutěží se zatím jako nutnost nejeví."

Podle představitelů profesionálních klubů je současná všeobecně tíživá finanční situace řešitelná omezením klubových rozpočtů. Například snižováním platů hráčů, protože výdaje na hráčské mzdy klubové rozpočty zatěžují více než z padesáti procent.

"K tématu struktury soutěží se vrátíme nejpozději koncem března, protože pokud by se něco mělo měnit, bylo by nutné vyhlásit tyto změny s dostatečným předstihem. Protože by logicky měly dopad na nižší soutěže," řekl dále Vacek.

Možností, jak se vypořádat s finanční krizí, je několik. Například snížit počet prvoligových klubů, či omezit počet profesionálních klubů v druhé lize, v níž zatím na profesionální bázi funguje všech šestnáct klubů.

Nabízí se i varianta zřídit dvě nejvyšší soutěže, českou a moravskou. V nich by profesionálně působily kluby, které by si to mohly dovolit.

"Ale jak už jsem řekl, v současné době kluby dvou našich nejvyšších soutěží žádnou nutnost změn nepociťují," dodal Vacek. "Uvidíme, jak bude ekonomická situace vypadat na konci března."

Změny nesouvisející s ekonomickou krizí se pravděpodobně dotknout Poháru ČMFS, který by se mohl napříště hrát dvoukolově už od osmifinále. Současný pohárový ročník má dvoukolové až čtvrtfinále.

Svazový ředitel profesionálního fotbalu Ivo Lubas mimo jiné uvedl, že v prvních dvou jarních prvoligových kolech se televizní přenosy budou týkat nejspíš jen severních Čech, možná Prahy a jejího nejbližšího okolí.

"Veškerá televizní technika totiž bude soustředěna na mistrovství světa v klasickém lyžování, které proběhne nedaleko Liberce," vysvětlil Lubas.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze