Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pokud drahý hráč nehraje, je něco špatně, ví nový sportovní ředitel Brna

Karel Večeřa | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

20 2009
Dlouhé roky byl jeho hlavním pracovištěm trávník, při zápasech lavička. Po svém nynějším návratu do služeb Brna však bude úspěšný fotbalový trenér Karel Večeřa úřadovat především v kanceláři.

"Nezáleží mi na funkci. Jsem rád, že se vracím do svého mateřského klubu a mohu mu pomoct," uvedl muž, který bude mít v 1. FC Brno na starosti skauting i pozici sportovního ředitele.

Dlouhé roky jste trénoval. Co čekáte od své nové funkce?
Je to pro mě nová zkušenost, protože jsem v této pozici nikdy nebyl. Ale mezi sportovním ředitelem a trenérem je úzká propojenost. Všude trenér prakticky denně se sportovním ředitelem jedná, akorát to teď zažiju z opačné strany. A myslím, že je dobré, když je sportovním ředitelem bývalý aktivní trenér, který se dokáže vžít do trenérovy situace.

Na jak dlouho budete sportovním ředitelem?
Nevím, to v této chvíli nedokážu říct. Beru to jako obrovskou fotbalovou zkušenost, a co bude dál, to budu moct říct až třeba za půl roku.

Jaké budou vaše pravomoci v nové funkci? Budete řídit brněnskou přestupovou politiku?
Nad tímhle jsem vůbec neuvažoval. Teď ještě ani není přestupní termín, takže to není až tak důležité. Teď je důležité si sednout v klubu a přesně si vymezit úkoly. Já s tím nemám žádné zkušenosti, takže tyto věci teprve budou na pořadu dne.

Předpokládám ale, že máte nějakou představu, co vás čeká.
Měl jsem možnost se 40 let pohybovat ve fotbale, mám spoustu kontaktů a známých, pracoval jsem v různých klubech. Rád bych do Brna zabudoval dobré věci, které jsem viděl jinde. To by ale bylo povídání na delší dobu. Vidím tu spoustu práce: přivést nové hráče, zkvalitnit ty stávající. Je to ale hodně obecné, abych teď řekl jednu konkrétní věc, na to si netroufám.

Několik zápasů jste viděl z tribuny. Co podle vás brněnský tým potřebuje, aby se zlepšil?
Teď není prostor, aby se přiváděli noví hráči. Je potřeba stanovit určitou koncepci, co se výhledově dá udělat. Vždycky se dá něco zlepšit.

Například?
Pokud má skauting fungovat efektivně, tak když se sem přivede hráč, který stojí velké peníze, tak by měl okamžitě hrát. Když stojí malé peníze a přivádí se s výhledem, že bude hrát za rok nebo za dva, tak by to tak mělo být. A ne, že se přivedou hráči, kteří stáli obrovské peníze, a naskakují za juniorku. Pak je něco špatně.

Posily bude hledat Večeřa. Brno se vrátilo ke starému modelu

Trenér a sportovní ředitel v jedné osobě? V létě to zástupci fotbalového 1. FC Brno oznamovali s velkou pompou jako revoluční novinku. Uběhly však necelé čtyři měsíce a vše je jinak. "Praxe ukázala, že je dobré se vrátit k zaběhnutému modelu," oznámil generální ředitel klubu Pavel Mokrý.


Brněnský trenér Miroslav Beránek tak bude zase pouze trenérem. Jako nový sportovní ředitel byl včera představen Karel Večeřa, dosud známý jako úspěšný kouč, který třikrát působil i v Brně.


"Rozhodli jsme se tak v neděli, kdy mi pan Beránek předložil důvody, aby tuto funkci převzal pan Večeřa," uvedl majitel brněnského klubu Roman Pros s tím, že původně s Večeřou počítal jen na místo šéfa skautingu, který by měl pro Brno vyhledávat nové hráče. "Ale to, že nám nyní model s trenérem a sportovním ředitelem v jednom nevyšel, ještě neznamená, že se k němu v budoucnu nevrátíme," dodal Pros.


Nedá se totiž říct, že by brněnský projekt vyloženě ztroskotal. I když ligový tým právě v neděli ostudně vyhořel v Olomouci, kde prohrál 0:5, důvodem k nynější změně nebyla špatně odváděná práce Miroslava Beránka, ale její časová náročnost. "Myslím, že jsme to dobře nastartovali," poznamenal Beránek ke své funkci sportovního ředitele.

Prohlédněte si video s debaklem Brna v Olomouci


"Například jsme do mládeže přivedli spoustu vzdělaných a talentovaných trenérů. Ale měl jsem málo času. Přibyla mi práce okolo mládeže i další povinnosti a cítil jsem, že nestíhám to, co bych měl stíhat." I Večeřa přiznal, že svou novou funkci nemůže vykonávat sám. "A vemte si, že já jsem k tomu ještě trénoval áčko," upozornil Beránek.


"Myslím, že angažování Karla Večeři je velmi dobrým krokem, pro Brno se na tuto pozici nenabízel nikdo lepší. Já navíc vítám možnost odborné diskuse s ním," řekl brněnský trenér. O svou židli se kvůli Večeřově příchodu nebojí. "Kdyby ano, tak bych tuto variantu sám nenabízel."


Večeřa zřejmě bude mít na starosti přestupovou politiku týmu, tedy vyhledávání a přivádění posil. "Nejdřív se musí seznámit se situací v našem klubu, pak proběhne inventura hráčů. S některými posilami v posledním období totiž nejsme spokojeni," prohlásil Mokrý. "Snažíme se změnit náš klub k lepšímu, ale výsledky budou vidět až v horizontu dvou tří let. Pak zhodnotíme naši práci, a pokud nebude úspěšná, nemáme tu co dělat."

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,93

Matúš Kozáčik

Plzeň

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 10 6 3 1 17:7 21
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
7. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
8. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
9. Bohemians Praha 1905 10 3 4 3 7:8 13
10. Dukla Praha 10 3 2 5 10:18 11
11. 1. FC Slovácko 10 1 5 4 8:9 8
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
14. FC Baník Ostrava 10 1 4 5 14:22 7
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 10 2 1 7 8:20 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze