Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pohrom už bylo dost, řekl si Zápotočný

28 2006
Bělehrad - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Na Tomáše Zápotočného se valí pohromy. "Říkám si, co se tady zase stane," přemítal kapitán libereckých fotbalistů. Rozhlédl se po monumentálních ochozech bělehradského stadionu Marakana, kde bude dnes večer v odvetě 1. kola Poháru UEFA stát proti šikovným útočníkům Crvene Zvezdy.

Smolař, nešťastník. Tak si pětadvacetiletá opora českého mistra v poslední době připadá.

"Asi to už není náhoda," prohodil.

Začalo to v polovině srpna v národním mužstvu v přípravě proti Srbsku, kdy špatně trefil míč a soupeř dal klíčový gól na 2:1 a nakonec vyhrál 3:1.

Potom v Moskvě v odvetě 3. předkola Ligy mistrů byl vyloučen a Liberec v deseti nedokázal ubránit remízu 1:1, která by mu k postupu do milionové soutěže stačila.

A do třetice, v nedělním derby v Jablonci byl v souboji, který sudí Jech chybně posoudil jako jeho hraní rukou a po gólu z penalty Liberec přišel o vítězství.

"Proti Srbsku jsem udělal chybu, vyčítám si i vyloučení v Moskvě, které však být nemělo. A pak mi rozhodčí odpíská ruku, která taky nebyla. Snad jsem si tu smůlu vybral."

Přemýšlíte o těch momentech?
Hlavně ve mně zůstává ta ruka v Jablonci, těžko jsem to nesl, pořád si to promítáte v hlavě. Snad je už konec. Říká se přece, třikrát a dost.

Kterou z těch situací jste mohl ovlivnit?
Určitě tu se Srbskem, kdybych to líp odkopl...

A na Spartaku?
Do toho souboje jsem se vůbec neměl přimotat. Křižovali jsme jejich hráče s Danem Pudilem a on ho hodil na mě. A rozhodčí si pak vybral zase mě. V Jablonci mě v souboji rozhodil Milan Fukal a když jsem se to snažil ustát, tak při koordinaci pohybu možná ten rozhodčí tu ruku vidět mohl.

Co vás nejvíc mrzí?
Určitě to vyloučení na Spartaku. Šlo o Ligu mistrů a kdybych nebyl vyloučený, tak jsme tam jedna jedna uhráli a postoupili.

Nebojíte se, že vaše smolné dny budou pokračovat i v Bělehradě?
Ne. Nepřemýšlím o tom, co se může stát, jestli mám žlutou nebo ne. Jdu do zápasu naplno. Věřím, že už se nic nestane, i když pořád cítím křivdu za ten Jablonec. Musím zapomenout.

To byste měl, jde o postup do základní skupiny Poháru UEFA. Může vás soupeř po vašem vítězství 2:0 v prvním zápase vůbec ohrozit?
Hlavně výsledek nesmíme bránit. Mohlo by se stát, že dostaneme rychlý gól, chytí se diváci a dostaneme se do problémů. Ale věřím, že budeme hrát naši hru a v klidu postoupíme.

Čeká vás tam bouřlivé prostředí, ve kterém nejspíš nikdo z vás nehrál.
Ale už máme zase zkušenější tým, zažili jsme zápas na Schalke, kam přišlo přes padesát tisíc lidí a byla to bomba. Strach nemáme, spíš se těšíme.

Trénink libereckých fotbalistů na stadionu Marakana, kde se bude hrát odveta 1. kola Poháru UEFA CZ Bělehrad - Liberec. U míče je záložník Jiří Bilek.Najdete na iDNES.czmobilní verze