Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Další body do koeficientu. Svůj loňský rekord však Plzeň nepřekonala

Plzeňští fotbalisté se radují z gólu v zápase Evropské ligy proti Šachtaru Doněck. | foto: ČTK

21 2014
Vítězství 2:1 nad Lyonem sice na postup do čtvrtfinále nestačilo, přesto pro plzeňské fotbalisty přineslo zásadní pozitiva: přidalo další dva body do klubového i národního koeficientu.

Plzeňští fotbalisté v letošním pohárovém ročníku vybojovali do koeficientu sedmnáct bodů, čímž jen těsně zaostali za svým rekordem z předchozího ročníku (19 bodů). Loni však tým hrál jen Evropskou ligu a v základní skupině se tak vyhnul absolutní špičce, kterou nyní představoval Bayern Mnichov a Manchester City.

Koeficient je zásadní pro nasazování mužstev do pohárových soutěží.

Plzeň letos uhrála šest výher v předkolech Ligy mistrů (6 bodů), další vítězství přidala v základní skupině Ligy mistrů proti CSKA Moskva (2 body), což jí zároveň vyneslo postup do jarních bojů v Evropské lize. Tam uhrála remízu se Šachtarem Doněck, který v odvetě porazila stejně jako v odvetě osmifinále Lyon (celkem 5 bodů). Čtyři bonusové body pak získala za postup do hlavní fáze Ligy mistrů.

Kolik Plzeň letos vydělala

Liga mistrů
postup do 4. předkola: 2,1 milionu eur (57 milionů korun)
postup do základní skupiny: 8,6 milionu eur (235 milionů korun)
jedna výhra v základní skupině: 1 milion eur (27,3 milionů korun)
celkem: 11,7 milionů eur (319 milionů korun)

Evropská liga
postup do vyřazovací fáze:
200 tisíc eur (5,5 milionu korun)
postup do osmifinále: 350 tisíc eur (9,5 milionu korun)


Celkem letos: 12,25 milionu eur (335 milionů korun)

Poznámka: 1 euro = 27,3 korun

Plzeňské vystoupení v pohárech rovněž přineslo obrovskou sumu peněz do klubové pokladny, celkem 335 milionů korun. 

Národnímu koeficientu, podle kterého se určuje počet zástupců země v pohárech, pomohl i Liberec, který rovněž prošel do jarních bojů a celkem přidal 12,5 bodu. I přes slabé příspěvky Jablonce (2 body) a Sparty (0,5 bodu) tak český klubový fotbal prožil na evropské scéně třetí nejúspěšnější sezonu s celkovým ziskem 8 bodů. Je to podíl celkového zisku bodů (32) a počtu účastníků (4). Vydařenější byl jen minulý ročník s 8,5 body, maximum 12 bodů přinesl postup Slavie do semifinále Poháru UEFA v roce 1996. S velkou pravděpodobností tak v konečném hodnocení této sezony skončí české kluby na osmém místě mezi všemi soutěžemi.

České kluby si ještě před soubojem Plzně s Lyonem zajistily, že od sezony 2015/16 půjdou dva do kvalifikace o Ligu mistrů, což se naposledy stalo v roce 2009. Už v příštím ročníku navíc budou moci usilovat o posun v pětiletém žebříčku z patnácté na dvanáctou příčku, která by zajistila přímý postup ligového šampiona do prestižní soutěže.

Utkají se o ni zřejmě se Švýcarskem a Řeckem. Těm se však bude odečítat více bodů za sezonu 2009/2010, a tak všechny tři země budou mít téměř totožnou startovní pozici.

Do koeficientu zemí se za výhru přidělují dva body, za remízu jeden a v předkolech se body dělí dvěma. Další bonusové body jsou za postup, v Lize mistrů jsou výraznější, v Evropské lize se prémiový bod připisuje až od postupu do čtvrtfinále. Pro přidělování počtu míst v evropských soutěžích je pak rozhodující bilance za posledních pět ročníků.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze