Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pohár UEFA čekají velké změny

10 2003
Nyon - Poslední sezonu ve starém formátu má před sebou fotbalový Pohár UEFA. Od dalšího ročníku 2004/2005 čekají druhou nejdůležitější klubovou soutěž Evropy výrazné změny. Výkonný výbor Evropské fotbalové unie na svém čtvrtečním zasedání ve švýcarském Nyonu odsouhlasil model, který počítá s nižším počtem zúčastněných klubů a jejich rozdělením do skupin.

Dosud v Poháru UEFA hrálo 96 klubů, nyní jejich počet klesne na 80. První kolo se bude hrát klasicky systémem doma-venku, zbylých 40 mužstev se pak rozdělí do osmi pětičlenných skupin.

V nich by každý klub měl sehrát pouze dva zápasy doma a dva venku. Z každé skupiny postoupí tři celky, které doplní vyřazená osmička z Ligy mistrů; následně už znovu přijde na řadu systém play off.

Předseda UEFA Lennart Johansson změny vysvětlil nutností soutěž oživit. Zatím není přesně dané, jak se snížení počtu účastníků promítne do kvót pro jednotlivé členské země.

UEFA také odsouhlasila návrh kvalifikačního systému pro MS 2006. Evropské týmy, kterých je bez pořádajícího Německa 51, budou rozděleny do osmi skupin - tří sedmičlenných a pěti šestičlenných.

Přímo postoupí všichni vítězové a dva nejlepší týmy z druhých pozic, zbylá šestice z druhých míst spolu sehraje baráž o tři volná místa. Návrh však ještě podléhá schválení FIFA.

Pro kvalifikaci ME 2008 se pak počítá s šesti sedmičlennými skupinami, v sedmé bude hrát o jedno mužstvo více. Odpadne však baráž, protože z každé skupiny postoupí na šampionát do Rakouska a Švýcarska dva týmy přímo.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze