Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pohár UEFA bude jiný, týmy půjdou do skupin

27 2003
Praha - Odvetnými zápasy druhého kola pro letošní rok Pohár UEFA končí. Sestava pro další dějství totiž bude kompletní až po dohrání základních skupin reformované Ligy mistrů. Do té doby se musí samozřejmě čekat i s losováním, které je plánováno na pátek 12. prosince. V příští sezoně se už kalendáře obou soutěží opět sblíží, Pohár UEFA se bude hrát rovněž v základních skupinách.

Liga mistrů se hraje podle inovovaného modelu už letos, zmizely osmifinálové skupiny a základní část se mohla roztáhnout na celý podzim. Tomuto modelu se v příštím ročníku přiblíží i druhá nejvýznamnější evropská klubová soutěž.

Dvě předkola, vyřazovací první kolo, a pak až do konce roku boje v základních skupinách. Takhle se bude napříště odvíjet podzimní část Poháru UEFA. Od února pak budou obě soutěže společně pokračovat vyřazovacími boji, na přesunu třetích týmů ze základních skupin Ligy mistrů do druhé soutěže se nic nemění.

Rozšíření kvalifikační části Poháru UEFA pocítí i české týmy, který ztratí jistou účast jednoho klubu. V posledních letech šel vítěz domácího poháru přímo do hlavní soutěže, ale napříště bude hrát stejně jako třetí tým z ligy už druhé předkolo.

Pohár UEFA 2003-04
26. 2. a 3. 3. třetí kolo
11. a 25. 3. čtvrté kolo
8. a 14. 4. čtvtrfinále
22. 4. a 6. 5. semifinále
19. 5. finále v Göteborgu

Volno budou mít česká mužstva jen v prvním předkole, do kterého se na přelomu července a srpna 2004 zapojí celkem 56 účastníků. Půjde o týmy ze zemí, které jsou v žebříčku UEFA od 25. místa níže, a o tři kluby nominované ze soutěže Fair Play.

Do konce prázdnin se má stihnout i druhé předkolo, v němž se k 28 vítězům z předchozí fáze přidá dalších 36 týmů.

Zářijové termíny jsou vyhrazeny zápasům prvního kola, v němž se 80 účastníků utká o čtyřicet míst v základních skupinách. Zde už budou mít své zastoupení i nejsilnější země, do soutěže se začlení i neúspěšní adepti z třetího předkola Ligy mistrů a také tři vítězové Poháru Intertoto.

V osmi pětičlenných skupinách se bude hrát od října do prosince. Od Ligy mistrů se Pohár UEFA bude lišit neobvyklou novinkou: nebudou se hrát odvety. Týmy se utkají každý s každým pouze jednou. Každý tým odehraje dva zápasy doma a dva venku, los rozhodne, kde s jakým soupeřem.

Přezimování v soutěži zajišťuje umístění do třetího místa. To znamená, že v únoru k zápasům třetího kola nastoupí 24 postupujících ze skupin, a k nim se přidá osm mužstev přeřazených z ligy mistrů.

Dále se už konečně bude hrát tradičním vyřazovacím způsobem až do květnového finále.

Rozdělení míst: 1. Španělsko, 2. Itálie, 3. Anglie, 4. Německo, 5. Francie, 6. Řecko (3 v hlavní soutěži), 7. Portugalsko, 8. Nizozemsko (4 v hlavní soutěži), 9. Skotsko, 10. Turecko (1 + 1 ve 2. předkole), 11. Belgie, 12. ČR, 13. Švýcarsko, 14. Ukrajina, 15. Izrael (2 ve 2. předkole).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze