Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pohár přímou cestu do Evropy nezaručí

15 2003
Nyon - Dvě předkola bude mít od příští sezony Pohár UEFA. Tato reorganizace se dotkne i českého fotbalu, který ztratí jistou účast jednoho klubu. V posledních letech šel vítěz domácího poháru přímo do hlavní soutěže, ale napříště bude hrát stejně jako třetí tým z ligy už druhé předkolo. Naopak nic se nemění na postupovým klíči pro Ligu mistrů. I v ročníku 2004-05 bude mistr hrát třetí předkolo, vicemistr začne už ve druhém.

Rozdělení míst pro jednotlivé země v příštím ročníku svých soutěží dnes zveřejnila Evropská fotbalová unie (UEFA). České republice připadnou podle pětiletého žebříčku koeficientů stejně jako letos dvě místa v každé z pohárových soutěží.

Liga mistrů pozměnila svů hrací model v letošní sezoně, kdy byly zrušeny osmifinálové skupiny. Pro příští rok zůstává vše při starém, a vzhledem k minimálním posunům v žebříčku se moc nezmění ani zastoupení jednotlivých států.

Po čtyřech klubech v soutěži budou mít stejně jako dosud Španělsko, Itálie a Anglie, tři kluby mohou do prestižní soutěže vyslat Německo, Francie a Řecko. Pohoršili si Turci, kteří přišli o přímou účast mistra v hlavní soutěži. Tureckou výsadu teď přebírají Skotové.

Dva kluby místo jednoho budou mít v předkole Švýcarsko a Izrael, naopak Rakousku a Rusku zbude jen jeden zástupce.

Rozdělení míst: 1. Španělsko, Itálie, Anglie (2 v hlavní soutěži + 2 ve 3. předkole), 4. Německo, Francie, Řecko (2 + 1 ve 3. předkole), 7. Portugalsko, Nizozemsko, Skotsko (1 + 1 ve 3. předkole), 10. Turecko, Belgie, ČR, Švýcarsko, Ukrajina, Izrael (1 ve 3. předkole + 1 ve druhém předkole).

Pohár UEFA se rozšířil o jedno předkolo. Úvodní fáze soutěže se bude týkat tria klubů zařazených ze soutěže Fair Play, a mužstev ze zemí počínaje 25. místem. Nejvýše postaveným státem, který vyšle svého vicemistra a vítěze národního poháru už do prvního předkola, je Slovensko.

Český fotbal je v žebříčku dvanáctý a stejně jako o jednu příčku lepší Belgie bude mít dva týmy ve druhém předkole. Přitom ještě osmé Nizozemsko může přímo do hlavní soutěže vyslat čtyři své kluby.

Rozdělení míst: 1. Španělsko, 2. Itálie, 3. Anglie, 4. Německo, 5. Francie, 6. Řecko (3 v hlavní soutěži), 7. Portugalsko, 8. Nizozemsko (4 v hlavní soutěži), 9. Skotsko, 10. Turecko (1 + 1 ve 2. předkole), 11. Belgie, 12. ČR, 13. Švýcarsko, 14. Ukrajina, 15. Izrael (2 ve 2. předkole).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze