Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pohár Intertoto už méněcenný není

8 2003
Liberec, Brno - Končí zápas Liberec - Schalke, víc než devět tisíc lidí stojí a nadšeně tleská. Taková sláva jako ve středu večer v Liberci dlouho nebyla. Přestože klub vypadl z Intertoto Cupu, lidé byli nadšeni a spokojeni. Radost jim přinesl letní pohár Intertoto, ještě před pár lety zaprášený a odložený na okraj zájmu.

Teď je z něj prestižní podnik obklopený zájmem veřejnosti i slavných klubů. Ty už jej chápou coby plnohodnotnou věc, rády se ho účastní.

"Intertoto Cup se již plně přiřadil po bok poháru UEFA a Ligy mistrů. Je to kvalitní soutěž, kterou má smysl hrát," tvrdí Josef Csaplár, kouč Liberce.

Pomohly větší dotace

Co stojí za radikální proměnou? Především peníze. Evropská fotbalová unie UEFA, pod niž Pohár Intertoto spadá, platí klubům od roku 1999 výrazně víc než dřív. Výdělek tím sice není ani teď jistý, narazíte-li však na soupeře zvučného jména a zpeněžíte televizní práva, máte vystaráno.

Oddíly navíc láká šance dostat se přes letní soutěž do Poháru UEFA, kam postoupí tři nejlepší. Tato možnost existovala už v roce 1995, kdy Intertoto v novém hávu navázalo na někdejší Interpohár.

Jenže systém, jímž se hrálo, nebyl výhodný. Kluby se hodně nacestovaly po celé Evropě a peníze přitom dostávali jen vítězové pětičlenných skupin. UEFA jim dávala padesát tisíc švýcarských franků, což dnes inkasujete za úspěch v každém z prvních tří kol.

Po finanční injekci soutěž zakořenila a přilákala slavné kluby ze Západu. Schalke, Villarreal nebo Nantes se účastnily letos, nedávno třeba Paříž Saint Germain, Aston Villa, či dokonce Juventus.

"Když máte naději potkat takové soupeře, není snad nad účastí v Intertoto Cupu potřeba vůbec váhat," říká brněnský trenér Karel Večeřa. Brno letos prošlo až do semifinále, kde se zarazilo o španělský Villarreal.

Muselo si odložit úvodní ligové kolo, hráči neměli čas pořádně trénovat. Přesto je klub spokojen. "Získali jsme obrovské zkušenosti. Je sice hezké hrát přípravu se Senicí, ale ta vám nikdy nedá tolik jako ostrý zápas ve Francii nebo Španělsku," argumentuje Večeřa.

Je česká liga opravdu špatná?

V semifinále mělo Česko vedle Brna ještě Liberec, Synot skončil jen o kolo dřív. Je tedy tuzemská liga opravdu tak mizerná, jak se často tvrdí?

"Naše liga není špatná a výsledky v Intertoto Cupu naštěstí dodaly skvělý argument. Vyřadili jsme Santander, Brno zase sedmý tým francouzské ligy Guingamp. Je vidět, že s Evropou se může měřit i někdo další než jen Sparta nebo Slavia," soudí liberecký Josef Csaplár.

Proč hrát Pohár Intertoto
-
možnost probít se do Poháru UEFA
- šance na výdělek (50 tisíc švýcarských franků za kolo)
- hráči získají zkušenosti a zviditelní se na trhu

Sony Anderson z Villarrealu (uprostřed) kličkuje s míčem mezi brněnskými hráči Markem Zúbkem (vlevo) a Pavlem Mezlíkem v odvetném utkání semifinále Intertoto Cupu.

Liberecký kapitán Langer (vlevo) v hlavičkovém souboji bojuje s Asamoahem ze Schalke v odvetném utkání semifinále Intertoto Cupu

Liberecký obránce Janů se skluzem snaží zastavit unikajícího Seitze ze Schalke v odvetném utkání semifinále Intertoto Cupu

Liberecký útočník Nezmar bojuje s obráncem Schalke Rodriguezem v odvetném utkání semifinále Intertoto Cupu

Liberecký záložník Koloušek střílí na branku Schalke, stíhá ho Altintop. Odvetné utkání semifinále Intertota skončilo 0:0.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze