Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podnět na Baroše podal Berbr. Na disciplinárku nátlak nevyvíjím, říká

Fotbalový útočník Milan Baroš má své výroky vysvětlil disciplinární komisi. Podnět podal místopředseda FAČR Roman Berbr | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

14 2015
Podnět disciplinární komisi k zahájení řízení ohledně ostrých vyjádření Milana Baroše podal místopředseda výkonného výboru Roman Berbr, který nyní čelí nařčení z ovlivňování fotbalové disciplinárky. „Žádný nátlak nevyvíjím,“ odmítá.

„Podnět podaný směrem k disciplinární komisi Fotbalové asociace ČR na prošetření výroků pana Milana Baroše po utkání Baník Ostrava - Viktoria Plzeň rozhodně neznamená snahu o jakékoliv ovlivnění a zasahování do jejího svobodného a nezávislého rozhodnutí. Takové tvrzení je zcela vytrženo z kontextu a odmítám, že bych na disciplinární komisi vyvíjel nátlak,“ uvedl Berbr v oficiálním prohlášení.

Deník Sport zveřejnil jeho e-mail adresovaný předsedovi disciplinární komise Richardu Bačkovi. Právě tímto způsobem Berbr podnět podal.

„Jedná se o dosud nevídaný krok hráče vůči vedení FAČR, a proto žádám disciplinární komisi FAČR, aby okamžitě zastavila činnost hráči Milanu Barošovi a zahájila vyšetřování,“ citoval deník Berbrův e-mail.

A korespondence pokračovala: „Jestliže pan Baroš nazývá český fotbal žumpou, očekávám konkrétní důvody. A jestliže pan Baroš podněcuje fotbalové prostředí a veřejnost k revoluci proti vedení FAČR, očekávám totéž. Předem upozorňuji, že k tak závažným výrokům nemůže stačit pohled pana Baroše na výkon rozhodčích, a za posledních dvacet let nepamatuji takovýto útok vůči členům výkonného výboru FAČR. Chci vás jen, pane předsedo, požádat o ochranu fotbalu a jeho čelních představitelů, a ne neustále lavírující postoj na bázi ´Co by tomu řekli novináři´.“

Milan Baroš

Milan Baroš

Roman Berbr, mocná figura českého fotbalu.

Roman Berbr

O co v kauze jde?

Baroš, který je druhým nejlepším střelcem v historii české reprezentace a největším jménem v české lize, spustil kritiku po porážce Ostravy proti Plzni (0:2). Názory prezentoval na sociální síti Twitter.

Vzkaz č. 1, připojený k fotografii, na které je Baroš se svým synem: „Tohle je víc než korupce.“

Vzkaz č. 2: „Moc teď nepíšu! Ale prosím, vychovávejte své děti k tomu, aby byl sport sportem a ne tou žumpou, co tady ve fotbale teď máme!“

Vzkaz č. 3: „Pojďme cinkat klíčema za Dášu a za Berbra, můžem to změnit. Já tomu věřím.“

Pro úplnost: „Dáša“ je členka výkonného výboru FAČR a předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková a „Berbr“ je místopředseda výkonného výboru FAČR Roman Berbr.

06.dubna 2015 v 20:21, příspěvek archivován: 14.dubna 2015 v 11:37

Disciplinarka?�� a za co? Za pravdu?

Ostrava čelila penaltě, kterou rozhodčí nařídil za to, že obránce Luka Lučič viditelně zatáhl za dres pronikajícího útočníka Aidina Mahmutoviče. Je ovšem pravda, že sudí v utkání chyby dělali, třeba špatně posoudili několik ofsajdových situací na obou stranách.

Disciplinární komise následně s Barošem zahájila řízení. Ostravského útočníka si pozvala na čtvrteční (16. dubna) zasedání komise, aby své výroky vysvětlil.

Disciplinární komise

„Disciplinární komise registruje zvýšenou mediální aktivitu kolem tohoto případu. Chci ubezpečit za sebe  - a po téměř dvou letech společné práce si dovolím mluvit i za ostatní členy komise -, že naše rozhodování také v tomto případě bude probíhat stejně jako všechna předchozí obdobná jednání. Vždy případy posuzujeme podle platného disciplinárního řádu, v kontextu s jinými obdobnými případy a pochopitelně i podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Po celé funkční období je to stejné - nevnímáme to, co se kolem našich případů děje, řídíme se jen svými pocity, a proto se necítíme nikdy a ničím ovlivňováni.“
Richard Baček, předseda disciplinární komise FAČR

Místopředseda výkonného výboru a jeden z nejmocnějších lidí českého fotbalu Berbr na podání podnětu měl právo. Jinak je ovšem disciplinární komise nezávislým orgánem, který nikdo ovlivňovat nesmí.

„Mám jediný zájem: aby disciplinární komise důsledně prošetřila všechny zmíněné výroky pana Milana Baroše, jeho narážky na korupci a výzvy směrem do fotbalového hnutí k revoluci proti vedení FAČR,“ vysvětlil Berbr v prohlášení.

A dodal: „Proto jsem zvědav také na všechny předložené důkazy pana Milana Baroše, protože jeho vyjádření považuji za závažná, zásadním způsobem poškozující český fotbal a především nejvyšší soutěž jako takovou. V žádném případě disciplinární komisi neupírám její nezávislost a všem jejím členům přeji - nejenom v případě řízení s panem Milanem Barošem - zcela svobodné rozhodnutí.“

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,69

Šimon Falta

Olomouc

1,88

Uroš Radakovič

Olomouc

1,92

Josef Hušbauer

Slavia

Góly

6

Michael Krmenčík

Plzeň

5

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 8 8 0 0 18:2 24
2. SK Sigma Olomouc 8 5 2 1 16:7 17
3. SK Slavia Praha 8 4 4 0 11:2 16
4. AC Sparta Praha 8 4 2 2 9:6 14
5. FC Slovan Liberec 8 4 2 2 10:8 14
6. FK Jablonec 8 3 4 1 14:7 13
7. Fastav Zlín 8 3 1 4 7:8 10
8. Bohemians Praha 1905 8 2 4 2 4:5 10
9. Dukla Praha 8 3 1 4 10:15 10
10. FK Teplice 8 2 3 3 10:12 9
11. 1. FC Slovácko 8 1 4 3 7:7 7
12. MFK Karviná 8 2 1 5 9:13 7
13. FK Mladá Boleslav 8 2 1 5 6:13 7
14. FC Vysočina Jihlava 8 2 1 5 7:17 7
15. FC Baník Ostrava 8 1 3 4 11:18 6
16. Zbrojovka Brno 8 1 1 6 6:15 4

Najdete na iDNES.czmobilní verze