Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podivné prodeje vstupenek na Euro do Portugalska

K českým fanouškům se dostal jen zlomek vstupenek, zájem byl mnohem větší. | foto: Jerry LampenReuters

22 2009
Kauza zadržených fotbalových funkcionářů začala dopisem, který letos na jaře všem vlivným lidem od fotbalu rozeslal Jaroslav Rezák, naštvaný šéf firmy Fotbal Trading.

"Nenechám se tlačit do nesmyslných účetních operací, které po mně chce vedení fotbalového svazu v čele s předsedou Mokrým," tlumočí obsah dopisu Rezák.

Jinými slovy - nenechám manipulovat s účetnictvím firmy, kterou protékaly desítky milionů korun za vstupenky na zápasy české fotbalové reprezentace na šampionátech.

Nedlouho po rozeslání dopisu zabavili účetnictví firmy detektivové z protikorupční policie. Rozjeli vyšetřování, které vyvrcholilo úterním zatýkáním někdejších špiček fotbalového svazu - právě bývalého předsedy Pavla Mokrého a někdejších členů výkonného výboru Václava Chvály a Ladislava Malého.

Policie je podezírá, že nezdanili miliony, které utržili za prodej vstupenek na fotbalové mistrovství Evropy v roce 2004. Oni to popírají.

A jak to souvisí s Fotbal Trading? Všichni tři podezřelí byli důležitými postavami společnosti, kterou stoprocentně vlastní fotbalový svaz. A to do doby, než do ní v roce 2006 nastoupil zmíněný Jaroslav Rezák.

Peníze ve fotbale

Ročně se v českém fotbale protočí dvě miliardy korun. - Svaz přes svou marketingovou společnost STES získává od sponzorů či z prodeje televizních práv zhruba 240 milionů. - Například Plzeňské pivovary, které ve fotbale vystupují jako Gambrinus, dávají 60 milionů. - Česká televize platí za vysílací práva 40 milionů.

Ten po příchodu do společnosti zásadně změnil účetnictví. Do té doby totiž byl podle informací MF DNES ve firemních financích nepořádek. Systém prodeje vstupenek na mistrovství Evropy byl nepřehledný, údajně chyběla řada dokladů. To nyní rozplétá policie.

To je pouze začátek. Je otázkou, zda se detektivové budou zabývat i podezřeními, o nichž se ve fotbalovém zákulisí živě diskutuje. Totiž že bývalá fotbalová generalita se vstupenkami na mistrovství světa či Evropy kšeftovala. K fanouškům se tak legálně dostávala ani ne polovina vstupenek.

"Kvůli svazovým kšeftům se vstupenkami, o kterých dlouho nikdo nechtěl slyšet, přišel fotbal o několik desítek milionů korun," řekl člověk blízký fotbalovému vedení.

Každý fotbalový svaz, jehož tým se probojuje náročným kvalifikačním sítem na velkou akci,má od světové či evropské asociace (FIFA a UEFA) právo na určité procento vstupenek pro své fanoušky.

Strčil si peníze do kapsy

Těm je prodává za ceny stanovené pořadatelem, k nimž si přiráží manipulační poplatek, naposledy to bylo kolem 250 korun. Například při bronzovém Euru 2004 v Portugalsku vyšlo na české fanoušky v průměru 7 500 lístků na zápas.

Stály od 900 do 3 000 korun a zájemců bylo třikrát víc než lístků. Češi prožívali fotbalový boom, reprezentace kolem hvězd Nedvěda, Rosického či Poborského zářila. Nadšení fanoušci byli ochotni zaplatit desetitisíce, aby mohli za mužstvem cestovat přes celou Evropu.

Třetinu lístků si však ponechal svaz pro sebe, rodiny a přátele reprezentantů, sponzory či VIP hosty. "Něco dostali soudci, něco politici, někdo dostal ještě víc než něco, na zápasy se létalo i zadarmo. Na svazu se hýřilo jako na Titaniku, i když už každý věděl, že je v lodi díra," tvrdí někdejší svazový funkcionář.

K obyčejným fanouškům se tak nemohlo dostat legální cestou více než tři tisíce lístků na jeden zápas. S ostatními se kšeftovalo.

"Kupoval jsem dva lístky za pět tisíc, přitom jejich cena byla čtyři tisíce. Pán, který dodnes na svazu pracuje, si strčil prachy do kapsy a já měl lístky," tvrdí fanoušek Michal Rys.

Mluvčí fotbalového svazu Václav Tichý už dříve kšefty popřel. "Losování lístků probíhalo standardní cestou," prohlásil. A Mokrý varoval: "Nedoporučujeme shánět vstupenky na černém trhu."Najdete na iDNES.czmobilní verze