Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pochyby o léčení hvězd trvají

Česká marodka: Jan Koller a Milan Baroš - Jan Koller (vlevo) a Milan Baroš. | foto: Michal ŠulaMF DNES

26 2006
Praha - Nejasnosti v léčbě zraněných opor Baroše a Kollera patří do mozaiky událostí, které dotvořily obraz poražených českých fotbalistů na mistrovství světa. MF DNES zjistila, že Baroš před odjezdem do Německa navštívil v motolské nemocnici významného fyzioterapueta Pavla Koláře, aniž by to konzultoval s týmovými lékaři. Což možná zpomalilo jeho léčbu.

Nezávislí experti se shodují v tom, že injekce kortizonu, kterou dostal Koller do zraněného svalu od dortmundského klubového lékaře, byla v této fázi léčby hrubou chybou.

"Kortikoid rozpustí tvořící se jizvu, zatahující trhlinku a prodlouží dobu uzdravení," potvrdil MUDr. Josef Maurer, přední český ortoped a chirurg, který se věnuje i sportovcům.

"Podle toho, co jsem četl v novinách, ale mohu říct: Naši doktoři postupovali běžně a standardně," říká Maurer. "Svalové zranění Kollerova typu = šest až osm týdnů pauzy, s tím nic neuspěcháte," dodává.

"Některé kroky dělali pod tlakem nervozity, aby měli čisté svědomí a mohli říct: zkusili jsme všechno."

Tomáš Velber, česko-německý sportovní lékař, kterého tým přijal v Německu jako konzultanta, prohlásil v deníku Sport: "Lékařský servis českého národního týmu je zastaralý."
 
Na to odpovídá Jan Koller: "Moji ošetřující lékaři mají mou absolutní důvěru, na rozdíl od pana Velbera, ten na mě velký dojem neudělal."

Co se skutečně dělo v zázemí českého týmu? Zvenku je těžko rozklíčovat, kdo nese vinu. Pokud někdo.

Řada zpráv vycházela ven zamlženě a pozdě. Pokud vůbec. Neschopnost otevřené komunikace týmového vedení už před časem zapřičinila Nedvědovo dočasné rozloučení s reprezentací.

Když teď jeli hráči na vyšetření do Duisburgu, nikdo o tom nepodal půl dne ani zprávičku. Teprve na nátlak médií se konala tisková konference, na kterou přišli oba doktoři. Tajemný opar nad zdravotním stavem hráčů však bývá ve velké hře, jakou je mistrovství světa, součastí taktiky.

Pokusme se rozplést složité okolnosti léčby zraněných hvězd.

Začalo to už na soustředění před turnajem v Seefeldu. Vladimír Šmicer, který pomalu doléčoval vleklé zranění podkolenní šlachy, se tam "dorazil" a ztratil šampionát. "Šmícu jsme museli zatížit a vyzkoušet. Šlacha to nevydržela," tvrdí MUDr. Petr Krejčí, lékař reprezentace.

Šmicer léčil zanedbané zranění ve Vojenské nemocnici v Praze a také u fyzioterapueta Miloše Barny. Ten dříve působil ve Slavii, s reprezentací byl i na Euru 2004, teď však chyběl "Možná by se nám tentokrát hodil víc," připustil doktor Krejčí. "Ale bez jeho služeb jsme se po dohodě obešli."

A proč nepožádali věhlasného Koláře, který se stará i o Neumannovou nebo Šebrleho? "Byl by problém a akreditací, nemá lékařský diplom," dodal Krejčí. Trenér Karel Brückner prohlásil: "Lékaři nenesou  žádnou vinu."

Baroš bojoval i se sebou

Dravý útočník Milan Baroš pocítil bolest v chodidle ve flexorové šlaše po posledním přípravném zápase v Praze s Trinidadem a Tobagem.

Ve dvou dnech volna podle informací MF DNES sám vyhledal Pavla Koláře. Ten mu aplikoval do postiženého místa rázovou vlnu, koncentrovanou sílu ultrazvuku.

Ta vytvořila hematom, s nímž by se mělo hojit i zranění. Jenže doktoři týmu se to dozvěděli až později.

Barošovo tělo, zkoušené zraněními a v poslední době příliš častými leteckými přelety z Birminghamu do Prahy za zábavou, zatížení nevydrželo. Navíc Barošův přístup k regeneraci se nevyrovná péči, s jakou o sebe dbají Nedvěd nebo Galásek.

A také poprvé v kariéře poznal stav, kdy se musel vyrovnávat s bolestí - a hrát. Když měl zlomenou nohu - ležel a léčil se. Pak byl zdravý - a kopal. Ale co teď? Barošovi pomohly speciální vložky do bot, které mu za den vyrobil doktor Böckelmann - kontakt na něho dodal Tomáš Velber, specialista osteopat (zabývá se kostmi).
 
"Zavolal mi sám, potkali jsme se na mistrovství světa v lyžování v Trondheimu 1997. Je to moje chyba, že jsem mu dal takovou důvěru," uznává Krejčí.

Velber pomohl oběma zraněným narovnat páteř a svalové dysbalance. "Ale jeho reflexní masáže já dělám klukům každý den," říká reprezentační fyzioterapuet Karel Mališ. "On se pak staral, s kým se kde vyfotit."
 
Barošův stav se lepšil. "Rozhodli jsme se připravit ho na zápas s Itálií. Absolvoval naplno dva tréninky. Dostal injekci kortikoidu, vložky mu zlepšily zatížení chodidla," tvrdí Krejčí. "Po třítýdenní pauze mu samozřejmě chyběla obratnost." Na hřišti vydržel dvě třetiny zápasu.

Co s ním bude? Už v sobotu hrál Baroš v Praze vesele beach-volejbal. Zato mohutný stožár Jan Koller do plného tréninku naskočí nejdříve v srpnu, se začátkem sezony.

Koller se nedal urychlit

Obrovitý střelec si poranil zadní stehenní sval v konci první půle prvního zápasu proti USA. Koller druhý den sám navrhl návštěvu dortmundského klubového doktora, s nímž měl dobré zkušenosti. Odjel za ním však bez týmových lékařů, kteří ve stejné době byli s Galáskem a Sionkem u zubaře. "Až druhá prohlídka na magentické rezonanci objevila drobnou rupturu," potvrzuje Krejčí.

Po důkladné prohlídce dostal Koller do hojícího se svalu injekci jactoveginu, homeopatik a pak kortikoidu kortizonu."Kortikoid je v této situaci jasnou chybou," říká MUDr. Josef Maurer. "Ale ani bez toho by Koller proti Italům nehrál."

Krejčí pohled mírní: "To je na odbornou diskusi. Nejsem ješitný, nebráním se dalším názorům." Kollerův stav přijel konzultovat i lékař z Monaka, klubu, kam přestupuje.

Maurer navrhuje: "Špičkoví sportovci v cizině se léčí konzílii, debatou více odborníků, kteří se dobře znají a respektují se. Tak lépe najdou nejlepší možné řešení."

Což potvrzuje případ zázračného uzdravení Wayna Rooneyho. Spolupráce konzília mu dokázala spravit zlomené kůstky v nártu během jednoho měsíce. Ale kost a sval, to jsou jiné tkáně...

Autoři:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Nejčtenější

Už žádné klacky, slibuje před sezonou plzeňský šéf Šádek

NA TANKU. Fotbalisté Plzně slaví mistrovský titul.

Šest přípravných zápasů, šest vítězství. Až v generálce na ligu proti Dynamu Kyjev fotbalová Plzeň...

Díky Juventusu za skvělou příležitost, miluju výzvy, řekl Ronaldo

Cristiano Ronaldo přichází na zdravotní prohlídku před přestupem do Juventusu...

VIDEO Velký den Cristiana Ronalda je u konce – portugalský fotbalista předstoupil před novináře na...Jak slavila Francie: euforie, ale i bitky, rabování a smrtelné úrazy

Francouzi divoce oslavují úspěch fotbalistů, kteří stali mistry světa.

VIDEO Francie se po triumfu fotbalistů na světovém šampionátu ponořila do bouřlivých oslav. Převládaly...

Kdo se ztrapnil, jaký padl rekord, kolikrát střílel Messi. Co víte o MS?

Zlatý pohár pro mistry světa

Kdo vyhrál a kdo propadl, kdo překvapil nebo kdo dal nejvíc gólů, to si každý vybaví hned. Ale co...

Francie - Chorvatsko 4:2, góly, video, minela. A po dvaceti letech zlato

Fotbalisté Francie slaví titul mistrů světa.

VIDEO Francie je podruhé v historii fotbalovým mistrem světa. Nečekaného finalistu z Chorvatska porazila...

Další z rubriky

Zidane byl potrestán, Zlatý míč mu zůstal

Zinedine Zidane

Curych Ve třech soutěžních zápasech nesmí nastoupit a pokutu 7500 švýcarských franků musí zaplatit...

Ronaldinho se omluvil za neúspěch na MS


Rio de Janeiro Brazilský fotbalista Ronaldo přišel po neúspěchu obhájců titulu na mistrovství světa s pokáním....

Mistry světa bude trénovat Donadoni

Roberto Donadoni

Řím Mistry světa, fotbalisty Itálie, převezme po odstupujícím kouči Marcellu Lippim trenér Roberto...Najdete na iDNES.cz