Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Po Dánech se objevil nový soupeř českých fotbalistů. Počasí

Čeští fotbalisté během přípravy v Praze před kvalifikačním zápasem s Dánskem. | foto: ČTK

19 2013
Když jeli v úterý čeští fotbalisté z horní části pražského hotelu, v němž jsou ubytováni, do posilovny v dolní části, zasekla se s nimi lanovka. Museli mít chvíli strpení, než byli vysvobozeni, hrozí jim však větší komplikace: počasí.

A nejde jen o to, že kvůli přívalům sněhu se jim měnil úterní program. Místo dopoledního tréninku se dívali na video a teprve po obědě, až byl sníh ze strahovského stadionu odklizen, vyrazili na hřiště.

Byla to drobnost, za úplnou drobnost však už možná nejde považovat zprávy z jiného hřiště na Moravě. Konkrétně z toho v Olomouci, kde v pátek hraje národní tým kvalifikaci o mistrovství světa s Dánskem. "Pochopitelně že máme obavy, v jakém stavu trávník nakonec bude," přiznává správce tamějšího hřiště Jan Chladil.

Na olomoucký trávník napadlo 15 centimetrů sněhu a ten se nechává roztát. "Odklízet nejde. Je to kaše, kterou když naberete na lopatu, váží pět kilo. Zapnuli jsme topení pod hřištěm na maximum a uvidíme," líčí Chladil. "Další dny by mělo snad mělo pršet, což by nám pomohlo sníh rozpustit, na druhou stranu zase hrozí, že terén bude podmáčený."

Prakticky jisté je, že přes enormní snahu pořadatelů nebude hrací povrch ve zcela ideálním stavu. "Nikdo asi nečekal, že nás bude 20. března takhle zlobit počasí," povzdychl si brankář Petr Čech.

Teď jde o to, komu může situace teoreticky víc nahrávat. Česku, nebo Dánsku? "Asi by to bylo pro obě mužstva stejné," uvažuje obránce David Limberský. "Obě se totiž snaží hrát kombinačně po zemi, takže by měly shodně problémy."

Útočník Libor Kozák doplňuje: "Pro žádného fotbalistu takové počasí není příjemné. Je to pak hodně o náhodě. I v našem utkání s Dány by pak víc než jindy záleželo na bojovnosti a na štěstí."

Štěstí pro jednoho, může samozřejmě znamenat katastrofu pro druhého. Na složitém terénu je větší pravděpodobnost střelit, ale také inkasovat gól třeba po původně celkem nevinné ráně, z níž se vinou vnějších okolností stane nevypočitatelná.

"Odehrál jsem už tolik zápasů na hrozných hřištích, že mi terén nevadí," říká Čech, prozrazuje však jinou brankářskou "specialitu", jež ho v Olomouci možná čeká: "Vadí mi, když mám zmrzlé prsty na ruce a když mi mrznou nohy. To není příjemné. Potřebuji v rukou i v nohách cit."

Fotbalisté se ve středu přesunou do Olomouce, takže už brzy budou moci stav hřiště zkontrolovat osobně.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze