Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poborský vyrovnání rekordu oslavil gólem

16 2003
Teplice - V sobotním přátelském zápasu Česko - Kanada (5:1) na sebe strhl největší pozornost Karel Poborský. Důvod byl jasný: nastoupil k devadesátému reprezentačnímu utkání, čímž vyrovnal rekord Zdeňka Nehody. Je dost pravděpodobné, že to nebylo poslední slovo zkušeného fotbalisty. Poborský přemýšlí o stovce. "Pavel mě sice hecuje, ale srovnat si to v hlavě musím hlavně já," připomněl Nedvědovo přemlouvání, aby u týmu zůstal až do MS 2006.

"Je pravda, že se poslední dobou na hřišti cítím skvěle jak fyzicky tak psychicky. Všechno je tak otevřené, začínám o tom znovu přemýšlet. Času mám dost," řekl jedenatřicetiletý fotbalista.

Reprezentační jubilant byl s konečným výsledkem i předvedenou hrou spokojen. Radost měl o to větší, že se mu podařilo vstřelit branku. A ne ledajakou: trefil se hlavou, což je u malého dribléra neobvyklé. "V reprezentaci to bylo určitě poprvé. Góly hlavou sice nedávám, ale nemyslím si, že by mi hlavičkování dělalo potíže. Spíš je to dané mojí postavou."

Jeho brance předcházela kuriózní situace. O šest minut dříve se totiž nádherně trefil střídající Marek Heinz, ale místní hlasatel připsal přesný zásah právě Poborskému. "Docela mi Marka bylo líto," sympaticky přiznal střelec třetí branky.

Gólovou příležitost měl Poborský už v prvním poločase. Unikl po pravé straně a dostal se až před kanadského brankáře, jehož se pokusil chytře přehodit. "Čekal jsem do poslední chvíle, co brankář udělá a potom se ho snažil přelobovat. Bohužel byl příliš blízko a stačil střelu vyrazit."

Utkání řídil švédský sudí Lei Sundell, pro něhož to bylo rozhodcovská derniéra. Navždy z ní doma bude mít zajímavý suvenýr. "Rozhodčí za mnou už před zápasem zašel, že by byl rád, kdybych si ním vyměnil dres. Rád jsem mu vyhověl," usmíval se Poborský. "Druhý jsem si vyměnil s jedním Kanaďanem, ani nevím s kterým."

Poborský, stejně tak jako většina jeho spoluhráčů, ocenil výkon kanadskému mužstva. "Jsou sice neznámí, ale fotbal hrát umí. Věděli jsme, že budou nepříjemní, hlavně v obranné fázi," chválil soupeře.

O přestávce vedla česká reprezentace jedna nula a na nějakou velkou kanonádu to nevypadalo. "Kanaďani poctivě bránili, takže se mi samozřejmě ulevilo, že jsme se po půli začali střelecky prosazovat," přiznal sparťanský záložník.

Tepličtí diváci tak mohli slavit. Výbornou náladu podpořilo překvapení v podobě ohňostroje, hráči se s nimi navíc dlouho loučili. Řetězec zápasů bez porážky pokračuje.

Tanec okolo míče v podání Poborského (vpravo) a Dasovice.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze