Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poborský: Přípravu s Maltou bych dal Komňackému. I za odměnu

Česko: reprezentace - Česká fotbalová reprezentace před kvalifikačním zápasem proti Slovensku. | foto: Michal Šula, MF DNES

6 2009
Dnes odpoledne zasedá sedmičlenná expertní komise Českomoravského fotbalového svazu, která má výkonnému výboru navrhnout kandidáta či kandidáty na post trenéra českého národního mužstva.

Zároveň mají tito experti doporučit, zda jmenovat kouče pouze na červnový přátelský duel s Maltou a definitivní řešení ponechat na novém výkonném výboru, který vzejde z fotbalových voleb 27. června, nebo jestli už nyní rozhodnout o trenérovi, jenž by tým vedl minimálně do konce podzimní kvalifikace.

Expertní skupina zasedne ve složení Jiří Kubíček (druhý svazový místopředseda), Jaroslav Vacek (třetí svazový místopředseda), Jozef Chovanec (předseda svazové trenérské rady), Ladislav Valášek (předseda svazové technické komise), Verner Lička (předseda Unie českých fotbalových trenérů), Petr Doležal a Karel Poborský (oba za ligové kluby).

Výkonný výbor se sejde příští úterý 12. května.

"Přikláním se k variantě, abychom výkonnému výboru doporučili kouče jenom pro jabloneckou přípravu s Maltou. O trenérovi, který pak národní mužstvo povede v podzimní kvalifikaci a případně bude pokračovat, by mělo rozhodnout až nové fotbalové vedení, tedy nový výkonný výbor," říká Poborský, šéf klubu z Českých Budějovic.

Karel Poborský

Můžete tedy prozradit, komu byste svěřil zápas s Maltou, který se v Jablonci hraje v pátek 5. června?
Doporučoval bych pana Komňackého. Jako trenér toho za sebou má opravdu hodně, mnohokrát potvrdil, že fotbalovému řemeslu opravdu rozumí, jeho jablonecké mužstvo nemá před závěrem soutěže žádné nervy, takže by jistě našel čas i na zamyšlení, koho na Maltu pozvat. Do jisté míry bych jeho nominaci bral i jako odměnu za jeho dosavadní trenérskou práci. 

A jaké by měl mít tento trenér asistenty?
Klidně bych mu nechal vybrat někoho z odvolaného realizačního týmu. Kvůli znalosti prostředí, kontinuitě a tak. Samozřejmě včetně trenéra brankářů.

Složení mužstva byste si představoval jak?
Dal bych samozřejmě příležitost dobrým hráčům z naší ligy.

František Komňacký

Takže legionáři by tentokrát měli být vynecháni?
Řekl bych, že ze zahraničí by se nemuseli zvát hráči, kteří patří k oporám. Pokud by proti Maltě měli hrát nějací krajánci, tak hlavně ti, kteří tolik příležitostí zatím nedostávali.

Řeknete trenérské jméno, jemuž byste věřil pro závěr kvalifikace?
Asi nepřijdu s ničím novým, protože budu opakovat jména Ivana Haška a Karla Jarolíma, oba mají perspektivu. Jenže je tu problém. Ten Haškův spočívá v tom, že zatím nikdo neví, jestli by do toho šel. Český fotbalový národ netuší, jestli chce být svazovým předsedou, nebo trenérem reprezentace. A Jarolíma zase váže práce ve Slavii. Představte si, že by Slavie prošla do Ligy mistrů, a on by seděl jak na její, tak na reprezentační trenérské židli. A že by se Slavie takového trenéra vzdala?

Pokud mluvíte o Haškovi s Jarolímem, jste zřejmě pro českou variantu, nikoli pro angažování cizince.
Jistě, pro českého trenéra jsem všemi deseti. Mít u národního mužstva cizince považuju spíš za módní záležitost. Ale české mužstvo by měl vést trenér český, tím spíš, že těch kvalitních máme dost. Navíc znají naši mentalitu, vědí, kdy přitáhnout a kdy naopak povolit. A je tu taky finanční stránka věci. I když to někdo nevidí tak dramaticky, já jsem přesvědčený, že nemá cenu vyhazovat peníze za cizince.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze