Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Po vyhrané baráži mladí fotbalisté sní o Pekingu

Česko 21, Tomáš Frejlach - Tomáš Frejlach se raduje z gólu, kterým zajistil českým fotbalistům do 21 let v Sarajevu postup na ME. | foto: Damir Sagolj Reuters

12 2006
Liberec - Tomáš Frejlach. Jeho akcie na fotbalové burze prudce stoupají. Tvořivý záložník zažívá parádní podzim, střelecky se mu daří ve Slovanu Liberec i v české reprezentaci do 21 let. Naposledy to dokonale předvedl v úterý, když v Sarajevu v odvetě baráže proti Bosně a Hercegovině vyrovnal na konečných 1:1 a junioři se díky jeho trefě probili na mistrovství Evropy v roce 2007 v Nizozemsku.

"Dřeli jsme do poslední chvíle a podle mě jsme zaslouženě postoupili. Je to prostě fantazie, jeden z mých největších zážitků," radoval se dvacetiletý Frejlach.

Potvrdil zápas vaše očekávání? Byli jste hodně nervózní?
Byli jsme připraveni na hodně těžký zápas, a to se potvrdilo. Před každým utkáním, navíc takhle důležitým, bývá člověk nervózní. Ale my jsme k tomu byli zdravě nabuzení.

Jak vám bylo, když jste krátce po změně stran inkasovali?
Věděli jsme, že nám stačí dát jediný gól. Otevřeli jsme to a hrálo se vlastně na jednu bránu. Já pořád věřil, že to dokážeme. A zaplaťpánbůh nám to tam spadlo.

Spadlo to tam vám, a navíc parádně, přímo do šibenice...
Je to fakt jedno, kdo a jak ten postupový gól dal.

Co vám blesklo hlavou bezprostředně po té trefě?
To se ani nedá popsat, úžasný pocit, paráda.

Liberec začne trénovat
s reprezentanty

L i b e r e c - Liberečtí trenéři už toužebně očekávali návrat svých fotbalistů z reprezentačních výběrů. Slovan v minulých dnech trénoval jen s dvanáctkou hráčů, kvůli zdravotním problémů chyběli Pospěch a Matula. Dnes odpoledne by se do přípravy měli zapojit Zápotočný a Čech z českého A-týmu, Frejlach, Holenda, Pudil a Blažek z „21“ a slovenský reprezentant Hodúr. Za výběr do 18 let nastoupil Polák.

Fotbalisté Bosny pak potřebovali dát nutně gól, aby si vynutili prodloužení. Byl ten závěr zápasu hodně hektický?
To tedy byl. Rozhodčí nakonec nastavil pět minut. Musím uznat, že domácí nás docela zmáčkli. Chodili pořád do našeho pokutového území a snažili se padat, protože chtěli penaltu. Naštěstí jim to nevyšlo.

Jak bouřlivá byla v Sarajevu atmosféra? Bylo tam asi necelých pět tisíc fanoušků.
Dokázali tam udělat docela rachot.

Jaké pak byly oslavy?
Šampaňské jsme v kabině z pověrčivosti neměli. Přesunuli jsme se potom do centra města, dali si večeři, taková normální oslava.

Góly střílíte za Liberec i za reprezentaci, daří se vám. Takový podzim jste asi nečekal?
To ne. Je to příjemné, ale hlava se mi z toho nemotá. Budu se snažit, aby to pokračovalo a aby se dařilo klubu i reprezentaci.

Když se vám vydaří mistrovství Evropy v Nizozemsku, čeká vás olympiáda v Pekingu 2008...
To je motivace jako hrom, snad se tam probojujeme a splníme si velký sen.

Kaufmana láká i olympiáda
Josef KaufmanT e p l i c e - Fotbalový zadák Josef Kaufman ubránil bosenského forvarda Edina Džeka, svého spoluhráče z Teplic, a s Českem pronikl z baráže na mistrovství Evropy hráčů do 21 let. "Fantastický zážitek," zářil po příletu z Bosny, kde reprezentace uhrála postupovou remízu 1:1. Doma vyhrála 2:1. Další tepličtí fotbalisté, Klein a Jirsák, do hry nezasáhli. Jako Škorpilův asistent se o úspěch přičinil i teplický kouč Mareček.

"Pro nás, kteří jsme zažili loňské zklamání s Německem, je to velikánský úspěch. Jsme rádi, že jsme to mohli odčinit," libuje si po vstupu mezi osm nejlepších. "Na šampionátu v Nizozemsku nebude co ztratit. Ale láká mě olympiáda, kam se dostanou čtyři celky. Kolik fotbalistů může říct, že hrálo na olympiádě? Má prestiž, v kariéře může mít hezké místo na vzpomínky."

Postupový gól vstřelil Frejlach až sedm minut před koncem! "Žádný zápas na Balkáně není lehký, prostředí je divoké. My se s tím dokázali vypořádat," prýštila z Kaufmana hrdost. "Podařilo se nám vyrovnat nádherným gólem. Jsme tam!"

Džeka nehecoval. "Každý věděl, o co jde. Ukázal své kvality, ale nebylo to jen o Džekim."

Namíchl ho incident v sarajevském hotelu. Jeho vedení žádalo po výpravě 3800 eur za poškození zařízení tří pokojů. Šest hráčů muselo k výslechu! "Slavili jsme, ale nic neponičili. Prý jsme rozbili ucpaný záchod. Nechápu. A zásuvku, která tam nebyla," říkal otráveně. "Udělali z komára velblouda. Projevilo se, že Bosna ještě není tak civilizovaná. Chtěli z toho získat nějaké peníze, navíc neunesli porážku."Najdete na iDNES.czmobilní verze