Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Po Košťálovi končí ve vedení fotbalu i Mokrý. Už kandidovat nebudu, říká

Předseda fotbalového svazu Pavel Mokrý na červnové valné hromadě už kandidovat nebude. | foto: MF DNES

30 2009
Nejvyšší muž českého fotbalu Pavel Mokrý už od léta žádnou významnou funkci ve svazu zastávat nebude. Na červnové valné hromadě nebude kandidovat. "V tom mám jasno, moje funkcionářská kariéra byla naplněna," řekl Mokrý v rozhovoru pro Lidové noviny.

Až se 27. června bude volit nové vedení Českomoravského fotbalového svazu, nebudou u toho dva nejvyšší muži. Před Mokrým totiž vyloučil kandidaturu první místopředseda Vlastimil Košťál, který navíc v k 31. prosinci 2008 na funkce ve svazu a ve výkonném výboru rezignoval.

Mokrý se stal předsedou českého fotbalu na podzim 2005, kdy po dvou neúspěšných volbách uzavřel dohodu s Vlastimilem Košťálem, jenž na předsedu také kandidoval.

Když bylo po dvou neúspěšných volbách jasné, že v moravské komoře Košťál neprojde, spokojil se s funkcí prvního místopředsedy, kterou volili jen delegáti za Čechy. A jim doporučil, aby při volbě předsedy zvedli ruku pro Mokrého.

"Už jsem o to ani nestál. Ta funkce nebyla pro mě žádné potěšení, jen roky plné bojů a válek," řekl Mokrý.

Volby tenkrát prohrál především třetí kandidát Ivan Hašek. Současný trenér Al Ahlí ze Spojených arabských emirátů zatím kandidaturu na červen neoznámil, ale pokud by do voleb šel, byl by s největší pravděpodobností zvolen.

Jeho soupeřem byl mohl být šéf žižkovského klubu Luděk Vinš, který zájem stát se předsedou už veřejně přiznal.

Mokrý zasedal ve výkonném výboru svazu, vládě nad českým fotbalem, od roku 1999. Nejvyšší posty tak opustí po deseti letech.

V roli prvního muže se mu nepodařilo splnit vytčený cíl, kterým bylo sjednocení fotbalu. "Asi musí přijít někdo jiný, kdo se o to pokusí znovu," dodal Mokrý.

Předsedu totiž volí zvlášť delegáti za Čechy a za Moravu. Nadpoloviční většinu hlasů musí mít v obou komorách. A oba tábory pořád vedou boje a téměř na ničem se neshodnou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze