Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Po finále poháru se trenéři na sebe neusmívali

22 2003
Sevilla - Fotbalisté Porta prožívali šťastné životní chvíle, ale 35 tisíc fanoušků soupeře jim je kazilo. Když portugalští hráči přebírali ve středu večer v Seville trofej pro vítěze Poháru UEFA, potlesk neslyšeli. "A to musím zdůraznit, že naši fanoušci jsou nejférovější v Evropě," prohlásil Martin O'Neill, trenér poraženého Celtiku Glasgow. Dále čtěte: Zpravodajství z finále x Prohlédněte si FOTOGALERII

On a jeho protejšek José Moourinhem z Porta se po finále Poháru UEFA, které vyhrálo Porto 3:2 v prodloužení, zrovna na sebe přátelsky neusmívali.

"Docela by mě zajímalo, jestli chování fotbalistů Celtiku je ve vaší zemi normální," otázal se Mourinho. Reagoval tím na některé ostré zákroky hráčů Celtiku, hlavně na skluz Baldeho na Deka, klíčového hráče Porta.

"To, co udělal Balde, mohlo Dekovi ukončit kariéru," rozčiloval se Mourinho. Balde nakonec zápas nedohrál, za dva ostré zákroky na Deka viděl žluté kary a byl vyloučen.

O'Neill kontroval tím, že jej hráči Porta zklamali jako lidé. "Mají sice nadané hráče, ale sami jste viděli, jakou sklidili reakci od našich fanoušků."

Když se portugalská část hlediště pokusila při slavnostním ceremoniálu ocenit potleskem výkon Celtiku, vzedmula se obrovská vlna nevole: všech odhadem 35 tisíc fanoušků skotského klubu začalo bučet a na hráče Porta skandovat "podvodníci"

Byla to narážka na simulující portské hráče, kteří v závěru zápasu evidentně zdržovali a  bezdůvodně polehávali na hřišti.

Derlei, portský hrdina
Jinak finále fotbalového Poháru UEFA udrželo tradici předchozích ročníků a už potřetí za sebou v něm nepadlo méně než pět branek. Ta poslední z nich byla pro fotbalový dějepis výjimečná: byl to totiž první "stříbrný gól" v historii.

Radost z něj měli jen hráči FC Porto, kteří po šestnácti letech získali klubovou trofej. Fotbalisté Celtiku Glasgow přesto opouštěli sevillský stadion za bouřlivého aplausu svých fanoušků.

Hrdinou zápasu byl Brazilec Derlei. Těsně před přestávkou otevřel skóre a ve 115. minutě účet zápasu uzavřel. Zvlášť za třetí gól může poděkovat brankáři Douglasovi, kterému vypadl z rukou snadný míč.

V Poháru UEFA se Derlei o prvenství mezi střelci rozdělil se Švédem Larssonem. Nastříleli po jedenácti brankách a rovnováha jim vydržela až do finále, v němž se oba trefili dvakrát.
 
Sedmadvacetiletý Derlei vystoupal nahoru jako raketa. Ještě v minulé sezoně hrál za provinční Leiriu, odkud si jej do Porta přivedl kouč José Mourinho. "Přišel za babku jako hráč z malého klubu. Dost jsem tím riskoval, ale nyní je nejlepším střelcem," pochvaloval si svůj tah Mourinho.

Larsson byl na vše sám
Finále nabídlo ostrý střet dvou opačných stylů. Vířivý pohyb hráčů Porta, rychlý a nápaditý fotbal v jejich podání působil jako pravý opak k šablonovité a místy křečovité hře Celtiku.

I když i v deseti dokázal Celtic držet se soupeřem krok, vyloučení si přesto podle O'Neilla vybralo svou daň. "V tom spalujícím žáru jsme podali úžasný výkon. V minulých zápasech jsme byli skvělí a vítězili jsme, teď jsme byli skvělí i při prohře," ocenil.

Zvláštní uznání měl pro Larssona, který dvakrát vyrovnal. "Byl to světový výkon od světového hráče," pravil.

Pyšný byl i Mourinho, který tým stvořil téměř z ničeho. "Byl to nejvíce vyčerpávající zápas v mé kariéře. Je strašně emocionální vědět, že pohár je náš. Tenhle tým jsem sestavil z hráčů, kteří měli mizerné platy a nevyhrávali trofeje," podotkl.

Jeho svěřenci prý milují, když dlouhé minuty nepůjčí soupeři míč, i když by měli být jen na své polovině.  "Proti tak agresivnímu a fyzicky náročnému stylu, jaký předvedl Celtic, to bylo dost obtížné," přiznal Mourinho.

K triumfu dovedl tým i přesto, že musel dvakrát nerad zasáhnout do sestavy. Po devíti minutách se zranil záložník Costinha, v druhém poločase jej následoval obránce Jorge Costa.

"Každý trenér by s tím měl ve finále velké starosti. Já jsem navíc přišel o nejlepší
dva hlavičkáře," připomněl velkou nevýhodu vůči Celtiku, který poté vsadil vše na vysoké centry.

Nervózní portugalský premiér
Vítězný tým po finále ihned opustil Sevillu a v pět ráno dorazil na stadion Das Antas, kde na hráče čekalo 30 tisíc fanoušků. Mezi ně ve středu patřily také politické špičky.

Prezident Jorge Sampaio i předseda vlády José Manuel Durao Barroso sledovali zápas z čestné óže sevillského stadionu. "Už si nevzpomínám, kdy jsem naposledy tak trpěl," prohlásil Barroso.

Ještě hůř se cítil portský předseda Jorge Nuňo Pinto, který musel krátce před koncem zápasu vyhledat lékaře, neboť v prsou ucítil ostrou bolest. "Ještě jsem se ale stihl dát do pořádku, abych si vychutnal oslavy."

Vyzbavači zelenobílých barev Celtiku Glasgow.

Les modrobílých šál a vlajek fanoušků FC Porto.

Costinha (vlevo) z FC Porto v souboji s Henrikem Larssonem z Celtiku Glasgow.

Derlei slaví gól v prodloužení finále Poháru UEFA, kterým rozhodl o výhře FC Porto. Objímá jej spoluhráč Marco Ferreira.

Prezident UEFA Lenart Johansson předává Pohár UEFA kapitánovi FC Porto Jorge Costovi.

Střelec vítězného "stříbrného" gólu Derlei s pohárem.

Fotbalisté FC Porto se radují po zisku Poháru UEFA.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze