Plzni pomohly k senzaci dvě penalty

Sparta - Plzeň: Šimák, Hašek a Pilař - Sparťanský záložník Jan Šimák (uprostřed) fauluje Pilaře, následně inkasuje červenou kartu a musí opustit hřiště. Vpravo Martin Hašek. | foto: Lukáš ProcházkaMF DNES

13 2006
Praha - Dvě penalty pomohly Plzni k záchraně a také k senzačnímu vítězství na Letné, která velmi vřele přivítala hostujícího kouče Františka Straka. Domácí k zápasu přistoupili laxně, od páté minuty prohrávali a v podstatě se na nic nezmohli. Když hosté krátce po přestávce zvýšili z druhé penalty na 3:0, bylo rozhodnuto.

"Předně gratuluji Plzni k záchraně, na druhé straně jsem nešťastný, že právě Sparta byla tím, kdo soupeře v lize zachránil," řekl sparťanský kouč Stanislav Griga.

"Půl roku se snažíme dokázat, že tady něco budujeme, že je v klubu jednota, ale za šedesát minut se toho dnes hodně zbouralo," zlobil se.

Utkání jsme sledovali
v on-line reportáži

Straka, jehož Sparta v prosinci 2004 propustila, nadiktoval hostům útočnou taktiku. Ta byla pro Viktorií povinností, neboť nic jiného než vítězství ji nemohlo vytáhnout ze sestupového bahna.

Už v páté minutě hosté ukázali, že touha po ligové záchraně je v nich hodně silná. Borek poslal dopředu Filla, ten hladce obešel Loučku a krásnou střelou do růžku branky nedal Blažkovi šanci. Domácí odpověděli přímým kopem Haška, ale brankář Mucha skvěle vyrazil nad břevno.

Domácí "kotel" se i přes nepříznivý vývoj bavil. Stadionem znělo "Franta Straka" střídavě se "Strako, vrať se" a oblíbený kouč jen zářil.

"My jsme se chtěli chytit posledního stébla a já jsem rád, že hráči nechali na trávníku srdíčko a že i po taktické stránce souboj zvládli," řekl plzeňský trenér František Straka.

Další radost mu přinesla 26. minut, kdy domácí kapitán Řepka zápasnickým chvatem poslal k zemi pronikajícího Krbečka a Kousal proměnil penaltu. Řepka navíc dostal čtvrtou žlutou kartu, což znamená, že v zahajovacím zápase příštího ligového ročníku bude svému mužstvu chybět.

Sparta byla hodně neškodná a nic na tom nezměnila ani dvě střídání do druhého poločasu. Naopak ve 49. minutě Kóňa přistrčil ve vápně Pilaře a rozhodčí Racek k nevoli diváků bez váhání odpískal druhou penaltu.

Tu opět proměnil Kousal a na Letné se schylovalo k debaklu. "Věděli jsme, že Sparta nastoupí se třemi útočníky, proto jsme chtěli zahustit střed a vyrážet do brejků. Góly jsme dali v důležitých momentech, vždy když se Sparta zvedala," řekl Straka.

Sparta poté přece jen přidala, ale výsledkem dlouho byla jen série rohů a dělovka Šimáka, která sice knockautovala Smolu, ale do sítě se nedostala.

Po hodině hry fauloval Pilař Šimáka, ten na něj šlápl a viděl červenou kartu. I v deseti však domácí hráči Plzeň zatlačili a dočkali se i branky. Centr z pravé strany se dostal až ke Kolářovi a ten snížil. Krátce na to tvrdě vypálil Poláček, ale Mucha odvrátil na roh.

V 76. minutě měl velké štěstí, když se Došek krásně položil do centru, ale jeho hlavička skončila na tyči. Plzeň uhájila dvoubrankový náskok a s ním i účast v nejvyšší soutěži.

Grigu uspokojil ho až výkon v oslabení po vyloučení Šimáka. "Kdybychom tak odehráli celý zápas, tak nemůžeme prohrát. I já jsem součást týmu, a tak se stydím také, samozřejmě hráči se musejí stydět nejvíc. Těžko se potom vysvětluje, že to bylo poctivé," pokračoval Griga.

SPARTA - PLZEŇ 1:3 (0:2) zápas skončil - podrobnosti
Góly: 66. D. Kolář
Góly: 5. M. Fillo, 27. M. Kousal (pen.), 49. M. Kousal (pen.)
Sestavy: J. Blažek - L. Loučka, T. Řepka, P. Lukáš, M. Kadlec (60. R. Zabavník) - T. Kóňa, M. Hašek, J. Šimák - M. Lustrinelli (46. D. Kolář), L. Došek, M. Matušovič (46. T. Poláček)
Sestavy: J. Mucha - V. Procházka, M. Smejkal, J. Zakopal, M. Smola - M. Fillo, R. Pilař (90. M. Knakal), T. Rada, T. Borek (80. M. Barteska) - T. Krbeček (70. A. Bednář), M. Kousal
Náhradníci: T. Grigar, M. Hanek, M. Jungr, O. Herzán
Náhradníci: R. Havel, P. Knakal, P. Šíma, R. Vágner
Žluté karty: 26. T. Řepka, 49. T. Kóňa