Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Plzeňský Vrba, na sedmdesát procent spokojený kouč

Pavel Vrba | foto: Jaromír Pech, MF DNES

2 2009
Sezonu jako na houpačce prožil v Plzni trenér Pavel Vrba. Když po 9. kole střídal u vesla Viktorie Jaroslava Šilhavého, tým měl na kontě pouhých osm bodů. Vrbovi se Plzeň povedlo nastartovat, podzim dojela ve velkém stylu a vyhlásila útok na poháry. Jenže přišel špatný vstup do jara a vystřízlivění.

A když už bylo jasné, že "nehrozí" poháry ani sestup, Plzeň se opět rozjela.

"Jsem tak ze 70 procent spokojený," ohlíží se Vrba. A přestože by Plzeň měla ještě posílit, před nastávající sezonou zůstává nohama na zemi. "Už nebudeme vykřikovat velká slova. Počkáme, až jak rozjedeme podzim," vysvětluje.

Osmé místo, 43 bodů - to je bilance Viktorie v uplynulé sezoně. Jste spokojený?
Musím to rozdělit na dvě části. Když jsem šel do Plzně a někdo mi v té době řekl, že budeme mít 43 bodů a aktivní skóre o pět branek, řekl bych, že by to bylo super a bral bych to všemi deseti. Jelikož nám ale vyšel závěr podzimu, měli jsme 22 bodů a byli jsme čtyři nebo pět bodů od pátého místa, cíle jsme navýšili. A nesplnili je. Takže když mám zhodnotit období, které v Plzni jsem, jsem ze sedmdesáti procent spokojený.

Je nějaký zápas, který se nepovedl a vás hodně mrzí? Myslím tím, jestli si říkáte, že jste udělal něco špatně sestavu, taktiku...
Nevím, jestli to mám brát jenom na sebe, ale asi nejvíc mě mrzí pohárové utkání doma se Spartou. To byl zápas, který jsme měli možná hrát trošku chytřeji, víc zezadu, ze zajištěné obrany. I když vím, že tohle mužstvo není laděné na to, aby hrálo na 0:0 a neříkám, že by se tím určitě něco změnilo. Možná to mohlo dopadnout ještě hůř. Ale pravdou je, že tenhle zápas jsme nezvládli a z pohledu mého i diváků to bylo asi největší zklamání v sezoně.

A naopak utkání, která byla podle vašich představ?
To byl třeba zápas doma se Zlínem, v Ostravě, nebo v Mladé Boleslavi. Tady naše hra snesla ta nejvyšší měřítka. Pak ale byly zápasy, kdy jsme odehráli výborných třeba 30 minut. S Brnem nebo Bohemkou. Je vidět, že tohle mužstvo není ještě zralé. Když se podíváte na věk mužstva, máme asi druhý nejmladší tým v lize. Průměr nám kazí jen Horváth s Poštulkou. Takže tým máme perspektivní a kdyby se ho podařilo udržet, má budoucnost.

"Největším překvapením byl pro mě stoper Hájovský. Nevěřil jsem tomu, že se dokáže tak prosadit."

Viktorka pod vaším vedením nabrala rozhodující ztrátu na začátku jara. Čím byl špatný začátek jara způsobený?
Za prvé tohlemužstvo nebylo ještě na začátku jara připravené na to, co jsme do nich hustili. Tedy že chceme hrát o poháry, že chceme být někde do čtvrtého, pátého místa. To byla možná i naše chyba, že jsme tým dostali pod tlak. Druhá věc je, že mužstvu ublížily první dva jarní zápasy. Tedy na Slávii, kde jsme v první půli hráli velice špatně, pak se to ale otočilo a Slávia se klepala až do konce o výhru. Kdybychom vyrovnali, možná by se tým nastartoval a šel by psychicky nahoru. Takhle to tým srazilo. Pak jsme hráli s Libercem, celý zápas jsme odehráli na polovině soupeře a přesto jsme prohráli. Třetí zápas v Teplicích nás dodělal úplně. Byli jsme dole a dostávali jsme se z toho.

Není škoda, že liga 30. kolem skončila? Plzeň byla nastartovaná...
Pravda je, že jsme v posledních deseti kolech udělali plus osm bodů v tabulce pravdy. Ukazuje to, že kvalita tady je. Ale také to ukazuje na psychiku mužstva. V momentě, kdy jsme na hráče naložili před jarem, že chceme hrát o poháry, nezvládli to. A když z nich spadlo, že o poháry nehrají a zachráněni jsou v podstatě také, najednou mužstvo zapnulo a ukázalo charakter. Ze zápasů na závěr soutěže se chceme odrazit dál.

Neplánujete tedy i kvůli psychice doplnit tým někým zkušeným?
Jde o to, co považujete za zkušeného hráče. Máme rozjednány tři hráče, kteří pravděpodobně přijdou. Všichni tři jsou od 23 do 26 let a mají za sebou v ligách, v nichž hráli, minimálně pět sezon. Ten nejmladší tři. (Včera, v době psaní tohoto rozhovoru už bylo jasné, že první z posil je defenzivní záložník Filip Rýdel, pozn. aut.)

Plzeň je po Slávii a Spartě třetí nejlépe střílející tým, na druhou stranu ale inkasuje hodně branek. V čem vidíte příčinu špatné defenzivy?
V prvních třech jarních kolech jsme měli skóre 2:8, což bylo obrovsky negativní. Tahle tři kola rozhodla o tom, že počet obdržených branek bude vysoké číslo. Jsme s tím až někde kolem desátého místa. A příčiny? Je to způsobem hry i typologií hráčů, protože v momentě, kdy tlačíte krajní obránce do velké ofenzivy, někdy se stane, že jdou i zbytečně do útočné fáze a hrozí přečíslení.

A k té typologii - máme na postech hráče, kteří nejsou tak obratní, rychlí, spíš jsou vysocí a neporazitelní ve vzduchu, ale když na ně hraje rychlejší menší hráč, mají s tím problém a nedokáží to rychlostně zvládnout. Je to tedy i o taktice, když není dobré zajišťování a posuny hráčů a prostory jsou větší, mají s tím obránci problém a jejich nedostatky se ukáží ve větší míře.

K tomu těsně před začátkem jara odešel defenzivní záložník Petr Trapp do Slávie. Jak moc chyběl?
Chyběl hodně. Řešili jsme to příchodem Honzy Poláka, od kterého jsme asi čekali víc, pak jsme zkoušeli různé varianty. A stabilizovali jsme to až ke konci, kdy se na tomto postu celkem chytil Rada a začali jsme vyhrávat. Ale moje představa stejně je, že by tady měl hrát hráč, který je trošku důraznější, agresivnější. (Tím by měl být právě Rýdel, což v neděli v době rozhovoru nebylo ještě jasné, pozn. aut.).

"S Kolářem a Petrželou budu dělat speciální cvičení na zakončení. V poli jsou výborní, ale v koncovce podprůměrní."

Když jsme u defenzivy - jak jste spokojen s výkony dvojice gólmanů Ticháček - Daněk, kteří se v plzeňské bráně pod vaším vedením prostřídali?
Daněk i Ticháček odchytali sezonu ne bez chybiček, ale vyloženě nezklamali.

Počítáte s těmito dvěma tedy i pro příští sezonu?
Momentálně máme s Poštulkou a Houdkem čtyři brankáře. Je pravděpodobné, že někdo z nich odejde. Záleží na nabídce.

Pojďme k ofenzivě. V Plzni nejvíc gólů nastříleli záložníci, pak obránci a útočníci, kteří od toho jsou, nemají moc dobrou vizitku. Budete útok posilovat?
Už delší dobu říkám, že nám chybí hrotový útočník typu Kincla, který v sezoně dokáže dát deset, dvanáct gólů. Nechci ale všechno házet na útočníky, třeba Kolář ve středové řadě mohl dát možná o šest gólů víc. Já vyžaduju po hráčích útočnou hru, aby Kolář, Petržela, Jiráček nebo Limberský podporovali útok a dostávali se do zakončení.

Od gólů mají být pořád ale hlavně útočníci, nebo ne?
Je pravda, že jsme čekali, že se útočníci budou prosazovat mnohem víc, takém povinností v defenzivě mají mnohem míň. Někteří útočníci ani vůbec gól nedali, někteří dali dva, někdo tuším tři. Vizitka je to tedy špatná. O to víc překvapující je, že druhým nejlepším střelcem je po Pavlu Horváthovi stoper Hájovský, který odehrál asi deset zápasů. To ukazuje i na to, že jsme silní ve standardních situacích.

O tom, že Plzeň shání hrotového útočníka a defenzivního záložníka, už řeč byla. Kde ještě chce posílit?
Do obrany to zatím nevypadá, to by musel přijít opravdu mimořádný hráč, budeme jen testovat Bosňana Kazaziče. Kromě už zmiňovaných postů hledáme ještě krajního záložníka, vypadá to, že Rezek ještě tři čtyři měsíce nebude k dispozici. A je také možné, že si stáhneme někoho z hostování.

A odchody?
Jestli tři čtyři hráči přijdou, tak by tři čtyři hráči měli kádr opustit. Bude se to týkat hráčů, kteří z mého pohledu neuspěli a nedostávali tolik šancí, jak by oni sami chtěli. Bavíme se ale v rovině, že nepřijde na někoho z opor mimořádně lukrativní nabídka.

Když jsme u opor, kdo vás svými výkony nejvíc potěšil?
Pro mě byl největším překvapením Hájovský, nevěřil jsem tomu, že se tak prosadí. A zároveň musím říct, že vzadu naopak očekávám mnohem víc od Limberského. David má na víc. V záloze byli tři tahouni, a to Horváth, Kolář, Petržela. Od Koláře a Petržely ale ještě očekávám větší efektivitu. Jsou v poli výborní, ale v koncovce podprůměrní.

Dá se střílení gólů naučit?
Budu hledat taková cvičení, aby se učili jít sami na gólmana a dávat z toho góly. Absolvovat by je měl i Adam Varadi.

Filip Rýdel - 1. posila

Pro příští sezonu získala Viktoria první posilu, a to na post, kde ji na jaře tlačila bota. Z olomoucké Sigmy přestupuje 25letý defenzivní záložník Filip Rýdel. Jaro strávil na hostování ve Zlíně, nedohrál ho kvůli zranění. Do startu přípravy ale bude v pořádku. V Gambrinus lize má 183 cm vysoký fotbalista 72 startů a vstřelil 5 branek. 

Nechme chvíli fotbal stranou. Jak jste si zvykl v Plzni?
Plzeň je hezké město a kromě té vzdálenosti, co mám domů na Moravu, je to všechno v pohodě. Když mám volno, objíždím třeba hrady a zámky, byl jsem v Lokti nebo v Horšovském Týně. A pozitivní je, že v Plzni na náměstí na mě zatím nikdo kamení neháže (úsměv).

Máte tu nějakou oblíbenou hospůdku?
S manželkou chodíme k Mansfeldovi na večeři. A teď přijeli tchyně s tchánem a já je vzal na Spilku, ale netušil sem, že tam hraje nějaká dechovka.
To jsme rychle utekli.

Když jste do Plzně přišel, říkal jste, že pivo moc nepijete. Změnilo se něco?
Ani ne. Občas si ho dám k jídlu, ale nejsem znalec, spíš preferuju víno. Jestli piju pivo osmičku nebo dvanáctku bych asi poznal jen podle toho, jak moc bych se motal.

Začíná vám dovolená. Těšíte se?
Těším se, že budu doma s rodinou. S manželkou pak pojedeme na čtyři dny do Maďarska do lázní. Ono toho času není moc, 15. června už zahajujeme přípravu.

A jsme u fotbalu zpátky. Vypadá to, že Plzeň by měla kádr spíš posílit, jaké budou cíle pro příští sezonu?
Nechceme jako letos v zimě vykřikovat pohárové ambice, spíš to necháme v klidu a uvidíme, jak se nám podaří sezonu rozehrát. Pak si můžeme dávat konkrétní cíle.Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,93

Matúš Kozáčik

Plzeň

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 10 6 3 1 17:7 21
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
7. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
8. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
9. Bohemians Praha 1905 10 3 4 3 7:8 13
10. Dukla Praha 10 3 2 5 10:18 11
11. 1. FC Slovácko 10 1 5 4 8:9 8
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
14. FC Baník Ostrava 10 1 4 5 14:22 7
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 10 2 1 7 8:20 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze