Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jediný nováček znal všechny. Jen kapitána Rosického potkal až u doktora

POJISTKA. Obránce Václav Procházka pojistil vedení Plzně v Hradci Králové druhým gólem. Na oslavu za ním přispěchal František Rajtoral. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

3 2013
Taková sezona nemá chybu. Úspěšné tažení Evropskou ligou, první ligový titul a nakonec pozvánka do reprezentace. Plzeňský patriot Václav Procházka neskrývá: "Je to jako sen."

Devětadvacetiletý stoper si vychutnává životní rok. Však to nejspíš vycítíte z jeho odpovědí. Mluvil o oslavách, o povodních,  o dovolené, o nečekaných zážitcích.

Ještě v neděli jste slavil plzeňský titul. Jaký byl první ostrý trénink u reprezentace?
Upřímně, přišlo mi to rychlejší, než jsem čekal. Asi to bylo kvůli těm oslavám.

Takže to v Plzni bylo veliké?
Hlavně krásné. Když jsme se v sobotu pozdě večer vrátili do Plzně a viděli na náměstí davy lidí, kteří na nás přes soustavný déšť vydrželi čekat, bylo to nádherné. V kariéře jsem nic hezčího nezažil.

Krotil jsem se. A ušetřil svá játra

Podobně triumfálně dorazili šest týdnů před vámi plzeňští hokejisté. Vzali jste si z nich příklad?
Popravdě, my jsme chtěli slavit už po předposledním utkání s Libercem, ale nervozita nám svázala nohy. Museli jsme počkat až po Hradci. Po zápase jsme pospíchali domů a nezastavovali ani u benzinek.

Jak vlastně oslavy poznamenaly vás osobně?
Počítal jsem s tím, že další den se musím hlásit u reprezentace, takže jsem to vzal trochu zodpovědněji. Co mám zprávy, tak ostatní si to ještě protahují. Na jednu stranu mě trošku mrzí, že jsem si to neužil víc, ale zase jsem ušetřil játra.

Velká voda vám starosti nedělala?
V sobotu vůbec, to až teď. Nedávno jsme se přestěhovali blíž k řece a voda se k nám blíží. Přítelkyně je doma sama a pořád vyhlíží z balkonu, o kolik se řeka pohnula.

VÍTĚZNÝ GÓL. Plzeňský stoper Václav Procházka oslavuje svoji trefu v zápase...
SKOK POD NOHY. Václav Procházka z Plzně zastavuje průnik Abdelkadera Oueslatiho

Jak intenzivně to prožíváte? Vůči povodním nemůže být nikdo lhostejný.
Pro spoustu lidí je to strašná katastrofa. Soucítím s nimi a obdivuju ty, kteří mají sílu vrátit se do vyplaveného domu a dát ho zase dohromady.

Plzeň bude muset dávat dohromady tréninkové hřiště v Luční ulice. Slyšel jste?
Stojí tam půlmetr vody, přitom jsme se tam měli před sezonou stěhovat. Možná nám to naruší začátek přípravy.

Jedny ošklivé povodně už pamatujete, že?
Ty první, kdy jsem ještě hrával v dorostu. Chodili jsme vyklízet kabiny. Strašné! Přihnala se vlna a na hřišti byla vidět jenom břevna. Musela se sázet nová tráva, protože ta stará byla kontaminovaná, dřevěná tribuna se musela zbourat.

Tak pojďme radši k fotbalu. Čím to, že jste si poslední krok nechali až na závěrečné kolo?
Byli jsme psychicky svázaní a možná taky fyzicky utahaní. Neodehráli jsme jen třicet zápasů v lize, ale další porci zápasů v pohárech, to se na člověku musí projevit.

Aby vám trenér Vrba v letní přípravě ještě nepřidal...
To nevím, jestli vůbec jde. Každopádně příprava nebude tak dlouhá jako obvykle, už na dovolenou si povezu sporttestr, podle kterého budu běhat.

Václav Procházka v reprezentaci

Zatímco na první pozvánku k dospělé reprezentaci si musel plzeňský stoper počkat do devětadvaceti let, za juniorské výběry toho odehrál požehnaně.
Do 21 let: 3 zápasy.
Do 20 let: 5 zápasů včetně mistrovství světa 2003.
Do 19 let: 13 zápasů včetně mistrovství Evropy 2003.
Do 18 let: 13 zápasů.
Do 16 let: 7 zápasů.
Do 15 let: 4 zápasy.

Přinutíte se u moře?
S Markem Bakošem a Mariánem Čišovským letíme příští týden do Řecka na ostrov Kos, tam by bylo složitější zvednout se z pláže. Ale další týden už budu sám, takže se přinutím snadněji.

Ještě předtím poznáte, jak to funguje u národního týmu. Jste tu jediný nováček. Už vás potkal nějaký rituál na uvítanou?
Předem jsem věděl, že nic takového tu neprobíhá. Kdybych měl třeba zpívat, moc bych slyšet nebyl. Ještě mám z oslav vyřvané hlasivky. Ale jinak musím říct, že jak velká jsem měl očekávání, tak mě úplně překvapil klid, který z kluků dýchá.

Znal jste všechny?
Vlastně jen Tomáše Rosického jsem potkal dva dny před srazem poprvé. Shodou náhod u profesora Koláře, který nás dával dohromady.

Už jste taky VIP pacient?
To vůbec ne, ale jsem rád, že jsem se k němu dostal. Opravdu má zlaté ruce.

Bude to zázrak, jestli se uzdravíš

Že vám pomohl s bolavým lýtkem?
Na začátku minulého týdne to vůbec nevypadalo, že bych mohl v Hradci nastoupit. Profesor Kolář mi naordinoval vpíchnutí plazmy a říkal: Stejně to bude malý zázrak, pokud se dáš do pořádku.

Kolik se v Plzni platí za pozvánku?

Václav Procházka je v plzeňské kabině pokladníkem, ale o taxe za první pozvánku do reprezentace zatím jasno nemá: "Mělo by to být kolem dvaceti tisíc, ale ještě nevím. Kluci, kteří sem jezdí pravidelně, remcali, že platí za každý sraz, takže jsme trochu změnili sazebník. Zatímco za opakované pozvánky se platba ponížila, za první pozvánku naopak. Bohužel pro mě. Teď mě napadá, že s tím ještě něco udělám... Jako pokladník přece můžu," usmál se reprezentační nováček.

Nakonec jste zápas stihl.
Měl jsem zataženou šlachu a sval při přechodu mezi lýtkem a achilovkou, možná malou trhlinku ve svalu, ale znovu se ukázalo, že je Pavel Kolář machr.

Neriskoval jste?
No, v průběhu sezony bych do zápasu asi nešel...

Jakmile skončila liga, hned vás čeká reprezentace. Dokážete přepnout?
Snadno. Jako bych se připravoval na další ligový zápas.

Ale ligový není. Česko hraje v pátek proti Itálii kvalifikaci o mistrovství světa.
Osobně zatím nepřikládám význam Italům, spíš se soustředím na náš sraz. Pro nás je každý kvalifikační zápas strašně důležitý.

Pro vás může být první. Jakou si dáváte šanci, že v pátek nastoupíte?
Nad tím vůbec nepřemýšlím. Moje osobní ambice nejsou aktuální. Beru to tak, že chci hlavně načichnout atmosféru.

Už jste ale mohl být na dovolené...
Tohle je pro mě obrovský zážitek, na dovolenou můžu jet třeba v zimě.

Jak jste coby nereprezentant prožíval předchozí výsledky národního týmu? Třeba ten předposlední?
Jéžišmarja, nula tři s Dánskem. Bylo mi kluků líto.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze