Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slováci nám v Lize mistrů drží palce, pochvaluje si plzeňský Ďuriš

ALE NE. Michal Ďuriš z Viktorie Plzeň se zlobí po jedné promarněné akci. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

15 2013
Berlín, Liverpool, Moskva, Neapol, Soluň - to je jen výčet měst, z nichž se sjíždějí fotbalisté na srazy slovenské reprezentace. Nejpočetnější zastoupení má v nominaci už poněkolikáté ale plzeňská Viktoria. Na páteční duel v Polsku povolal trenér Ján Kozák hned kvarteto viktoriánů.

"Není to poprvé, co jsme tady ve čtyřech. Už to párkrát bylo. Spoluhráči se nad tím ani nijak nepozastavují," hlásil po telefonu ze seneckého hotelu Dolphin, kde měli Slováci sraz, nejmladší z plzeňského kvarteta 25letý Michal Ďuriš.

Je pro vás výhoda, že jezdíte na srazy ve čtyřech? Můžete na hřišti navázat na souhru z Plzně?
Na hřišti se to asi teprve ukáže. Ale určitě je to příjemné. S klukama z Plzně se známe lépe, než s některými dalšími.

A z nich jste si nejblíže s kým?
Ještě v Banské Bystrici jsem hrával s Viktorem Pečovským, byli tam i Kornel Saláta nebo Martin Jakubko. Ale parta je tady dobrá, nemám problém s nikým.

Jste na cestách na pokoji s někým z plzeňských spoluhráčů?
Možná budete překvapený, ale bydlíme v jednolůžkových pokojích. Takže se spolu potkáváme jen na trénincích a na tradičních kávičkách.
(úsměv)

Další Slováci z Plzně

Matúš Kozáčik (29 let, brankář)
Z celého kvarteta je služebně nejmladší, přišel v létě 2012 z kyperského Anorthosis Famagusta.

Marián Čišovský (34 let, stoper)
Ten má nejvíce reprezentačních zkušeností, hrál i na olympijských hrách v Sydney 2000. O šanci startovat na MS 2010 ho připravilo zranění, byl v širším kádru.

Marek Bakoš (30 let, útočník)
Ze čtveřice Slováků je v Plzni nejdéle a s Ďurišem slavil už první titul v roce 2011. Přišel v roce 2009 z Ružomberoku. Předtím hrál i za Nitru, Púchov a ruský Šinnik Jaroslavl.

Vy jste z tohoto kvarteta nejmladší. Plynou z toho pro vás nějaké speciální povinnosti?
Ani ne. Jenom, když jedeme na sraz autem, tak jsem to já, kdo ho bere.

Sledují vůbec spoluhráči hru Viktorie. Co říkají na její tažení Ligou mistrů?
Samozřejmě že Ligu mistrů sledují, ale mají přehled i o české lize. Všichni nám drží palce. Aspoň to říkají. (úsměv) Škoda jen, že v Champions League nemáme nějaký ten bodík.

Nebylo by pro vás lepší se teď soustředit na klub. S jakými pocity jste přijal pozvánku do národního týmu?
Je pravda, že fotbalu máme dost. Ale reprezentovat je čest. Je to navíc trochu jiné než v klubu. Člověk aspoň změní prostředí, přijde na jiné myšlenky. Myslím, že to může přijít vhod.

Co byste řekl na adresu Poláků?
Bude to zajímavá konfrontace, Češi se s nimi střetli loni na Euru. Mají silný mančaft - Blaszykowski, Lewandovski - to jsou největší jména. Těším se. Zápas musíme odehrát s chutí a pak se zase budeme těšit zpátky do Plzně. Čekají nás do konce roku ještě hodně zajímavé zápasy.

Úterní zápas s Gibraltarem vám ale slovenský kouč Kozák odpustí. Je to tak?
Ano, i když já jsem mezi náhradníky. Z Polska bychom se ale měli vrátit zpátky na Slovensko a pak pojedeme domů.

Když už jste zmínil ten domov, kde vy se cítíte doma?
Pocházím z Banské Bystrice, takže to bude vždycky tam. V Plzni jsem ale už čtvrtým rokem a jsem tu šťastný. Nic mi tady nechybí.

Ve Viktorii jste v této sezoně hodně putoval sestavou. Myslíte, že post levého záložníka, kde nastupujete teď, už vám zůstane?
(usměje se) Je trošku paradox, že jsem do Plzně přišel jako hrotový útočník. Ale už jsem prošel sestavou od pravého kraje zálohy přes střed až nalevo. Kam mě trenér postaví, snažím se odevzdat maximum.Najdete na iDNES.czmobilní verze