Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Plzeň zažije premiéru dorostenecké Ligy mistrů. Vrbovy sny se zhmotní

Logo dorostenecké Ligy mistrů | foto: UEFA.com

16 2013
Historicky první utkání nově vzniklé soutěže UEFA Youth League, v níž se představí 32 dorosteneckých týmů účastníků hlavní fáze Ligy mistrů, uvidí v úterý Plzeň. Dorostenci Viktorie nastoupí od 11:30 na stadionu v Luční ulici proti vrstevníkům z Manchesteru City, které trénuje Patrick Vieira, bývalý francouzský reprezentant.

"Základní myšlenkou zakladatelů soutěže je přiblížit mladým fotbalistům atmosféru Champions League s veškerým servisem, který k ní patří," uvedl mluvčí plzeňské Viktorie Pavel Pillár s tím, že k venkovním zápasům cestují mládežníci většinou s A-týmem. "Mladíci absolvují i mediální povinnosti po vzoru profesionálů," upřesnil mluvčí Viktorie.

Velké nároky jsou kladeny také na pořadatele a stadion, na němž se bude hrát. "S velkým nasazením a nemalými investicemi se nám podařilo připravit pro zápas s Manchesterem tréninkový areál v Luční ulici," pokračoval Pillár s tím, že existovala i varianta, že by dorostenci museli odehrát domácí zápasy v Praze.

"Snažili jsme se ale ve spolupráci s UEFA splnit základní podmínku. To znamená. dát mladým hráčům možnost představit se v domácím prostředí, před svými rodiči, kamarády a plzeňskými fanoušky," doplnil Pillár. To se nakonec podařilo a mladí viktoriáni přivítají v Plzni věhlasného soupeře - Manchester City.

"Těšíme se. Bude to svátek nejen pro hráče, ale celý mládežnický fotbal v Čechách," uvedl před startem nové soutěže trenér dorostenců Viktorie Jiří Žilák. "Přestože je UEFA Youth League velice prestižní, nejde o peníze a v případě Viktorie ani o konečné umístění. Jsme stále u mládeže, kde je pro nás na prvním místě výchova hráče," doplnil Žilák.

Kouč Vrba o takové soutěži snil už jako trenér mládeže

Založení tzv. dorostenecké Ligy mistrů se moc zamlouvá i kouči A-týmu plzeňské Viktorie Pavlu Vrbu. Ve svých začátcích byl totiž úspěšným mládežnickým trenérem. Ostravský Baník dovedl k několika titulům mistra ČR a trénoval i reprezentaci na mistrovství světa hráčů do 20 let.

"Pro naše dorostence je to obrovská výzva. Poznají, jak to chodí ve světě. Myslím, že jinak nemají možnost střetávat se s těmi top mančafty. Pro ně to bude obrovská škola," říkal v rozhovoru Pavel Vrba.

Sám o podobné soutěži přemýšlel, už když trénoval dorostence Baníku Ostrava. "Byli jsme tehdy mistry. A tak jsem si říkal: proč není Champions League i v této kategorii," usmíval se dnes kouč Viktorie.

"Tenkrát se ještě hrávalo systémem doma - venku. Mohl hrát nejprve český se slovenským či polským mistrem," potvrdil, že o podobné soutěži opravdu přemýšlel.

Teď s nápadem přišla samotná UEFA. "Tohle je zajímavá forma a zkušenost. Kluci na to budou dlouho vzpomínat," doplnil Vrba.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze