Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Plzeň přestala být v pohárech nebezpečná. Ale proč? Co jí chybí?

PLZEŇSKÝ HRDINA Michael Krmenčík, který je na snímku v souboji s brankářem Šehičem z Karabachu, rozhodl o postupu Plzně do 4. předkola Ligy mistrů. | foto: Profimedia.cz

18 2016
Kde se fotbalová Plzeň zasekla? Proč její styl přestal být odvážný? A může dál pomýšlet na Ligu mistrů, když bude v odvetě posledního předkola dohánět ztrátu 0:2 s Ludogorcem Razgrad? Odpovídali plzněští patrioti.

Robert Vágner, bývalý útočník
„Pokud chcete uspět, musíte hrát v rychlosti a to Plzni momentálně chybí. To se přenáší na celý herní projev. S výjimkou Kopice na křídle málokdo dokáže přejít jeden na jednoho. To je strašně málo. Tyhle akce rozhodují, být drzý, odvážný. Není tam drajv, aby ve správnou chvíli vystartovali všichni dopředu, teď akce končí před vápnem. Záleží taky na fotbalovém myšlení, které měl Pavel Horváth, hrál na jeden dotek.

Je třeba si přiznat, že poslední dva tři roky už nejsou v podání Viktorky takové jako předtím pod trenérem Vrbou. Ale v trenérech problém nevidím. Můj názor je, že hráči jsou podvědomě uspokojení. Hodně z nich v Plzni dosáhlo na maximum. Vyhráli titul, poznali atmosféru Ligy mistrů. Co já bych za to dal, vždycky jsem skončil v kvalifikaci. A česká mentalita je taková, že hráči už v sobě nenastartují ten motor tak, jako když o tu soutěž bojovali poprvé.

Už postup přes Karabach byl šťastný. Plzni bych moc přál, aby to doma s Razgradem ještě otočila. Je to fotbal, může přijít rychlý gól a šance zase ožije. Ale zároveň je třeba si připustit, že Evropská liga je asi momentálně pro české kluby stropem.“

Petr Vlček, bývalý obránce
„V současné hře Plzně postrádám jednotnou tvář. Hra je upracovaná, je tam spousta nákopů dopředu a co si budeme povídat, i když má pořád Viktorka rychlostní typy hráčů, řada z nich prostě zestárla. Schází forma a hlavně sebevědomí. Není ho na čem budovat, postup do play-off byl hodně šťastný, ani v lize nebyl zápas, že by Viktorka soupeře přejela.

Když si vytváříte šance a střílíte góly, dává to týmu klid. Momentálně není na čem stavět a psychika je základ všeho. Natrénovat kondici dnes není problém pro nikoho. Když nejste v pohodě, nedaří se přejít jeden na jednoho, míče nelétají do šestnáctky, hrajete na jistotu. Ale Plzeň bych nezatracoval. Je to o jednom povedeném zápase.

Kdy budete jezdit nahoru dolů, gólmanovi se povede pár těžkých zákroků, ze tří šancí dáte tři góly, nastartuje se to. Zatím se sestava hodně točí, hledá se optimální varianta, ani to týmu nesvědčí.

Taky si musíte uvědomit, že spousta hráčů z Viktorky byla na Euru, neměli skoro žádný odpočinek. Tady nejde o fyzičku, ale o to, že od fotbalu vypnete, nemusíte nic řešit. A tihle kluci brzy po Euru spadli pod velký tlak, hned na začátek sezony jde o miliony, o evropské poháry. Ale pořád ještě Viktorka žije. Kdyby proti nim stál německý klub, je podle mě hotovo. Ale Brazilci, kteří tvoří kádr Razgradu, jsou volnomyšlenkářští, potřebují se bavit. Pokud se Plzni povede doma vstřelit první gól, bude pořádná atmosféra a začne to být složité i pro Razgrad.“

Zdeněk Michálek, bývalý trenér
„Nedá se srovnávat Plzeň před pár lety a nyní. Tehdy si všechno sedlo, hráči byli v ideálním věku, kouč Vrba dokázal najít optimální styl, mimořádně si všechno sedlo, byl to vrchol plzeňské éry. Teď jde o to, aby se Viktorka na špičce udržela.

Určitě tým nezatracuju, jsem přesvědčený, že v české lize má Plzeň nejkvalitnější kádr. Nevidím problém v systému, co ale hře schází, je dlouhá, překvapivá přihrávka do prostoru. Chybí hráč typu Horvátha. On nebyl rychlík, ale přesně odhadl, kdy a jak hru zrychlit. Teď se hraje na jistotu, do plné obrany, trošku alibisticky a na velký počet přihrávek. V držení míče je na tom Viktorka dobře, ale na to se nehraje. Góly padají po rychlých, přímočarých akcích na pár doteků.

Jestli je Evropská liga strop? To je složitější, pro postup do Ligy mistrů potřebujete i velký kus štěstí. A třeba ho Viktorka bude mít v odvetě. A pořád má jistý pohárový podzim, takže šmahem všechno odsoudit vůbec není na místě.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze