Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Je to fofr, o kterém v Plzni snili. Maluje se tu Liga mistrů

Plzeňští fotbalisté se radují v předchozím předkole Ligy mistrů proti Nomme Kalju. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

19 2013
Telefon neustále u ucha, ani oholit se po víkendu nestačil. „"Je to fofr, ale tohle jsme přece všichni chtěli," usměje se Pavel Pillár pod unavenýma očima. Mladý mluvčí fotbalové Plzni domlouvá zdaleka nejen to, jak má v posledním předkole Ligy mistrů vypadat zázemí pro novináře.

Tak žhavý zápas se ve Štruncových sadech ještě nikdy nehrál, vždyť jde o víc než 200 milionů korun. Proto i kulisy pro úterní souboj s Mariborem musejí být dokonalé.

Pomáhají vám zkušenosti z Edenu, kde byla Plzeň při předloňské Lize mistrů v azylu?
V Edenu to bylo krásné, slavnostní, ale ne doma. Každou místnost na stadionu jsme museli poznat zvlášť a každého člověk, který nám měl být, po ruce zrovna tak. Tady ne, což je velké plus.

Takže žádný problém? Zápas play-off proti Mariboru už spadá pod striktní povely Evropské fotbalové asociace UEFA.
Vyhovujeme bez námitek. Nemusíme z fleku překopávat nic zásadního. Jsou to jenom drobnosti.

Například? Vidím, že proti hlavní tribuně jste třeba překryli název Doosan, což je název stadionu.
To nebyla výrazná starost, protože jsme na to byli připraveni. Tým UEFA sem jezdil průběžně, protože plzeňský stadion se ještě nikdy o Ligu mistrů neucházel. Třeba na komentátorských pozicích jsme aktivně umístili plexiskla, jako ochranu před špatným počasím. No, a teď je musíme sundat, protože komentátoři by neměli dokonalý výhled na hřiště.

Co ještě?
Zjistilo se třeba, že v tiskovém středisku není intenzivní světlo, takže kolem zpovídaných vytváří stín. Tak jsme přidali na intenzitě. Ale jen bych se opakoval, jsou to drobnosti. Noc po sobotním zápase se Spartou byl na nohou celý klub, protože jsme stadion uklízeli tak, abychom ho ráno odevzdávali v pořádku. Reklamy, odpadky, škodu ze sektorů hostů... Povedlo se.

Pak dorazil kamion s kontejnery a najel taky speciální tým lidí z UEFA. To vám nepřekáží?
Naopak. Je to sedm profesionálů, kteří během chvíle přemalují stadion do grafiky Ligy mistrů. Oficiální označení zní "signage team". Přivezli vlajky, vesty pro fotografy, pro ochranku a hlavně všechny propriety, kterou jsou zapotřebí k výzdobě na Ligu mistrů.

A co jejich nadřízení?
To je tým čtyř lidí, kteří na nás dohlížejí. Nepřijeli, aby hledali nedostatky, ale kvůli tomu, abychom zápas udělali dobře. Nejsou direktivní. Jinak by si prošli stadion, pak předložili papír s patnácti nedostatky a příkazem řekli: Řešte to! Oni si však stadion projdou s námi a jakékoli možné problémy se řeší diskuzí o jejich představách a našem návrhu řešení. Je vidět, že UEFA nechce dělat problémy, chce vytvořit kvalitní produkt.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze