Plzeň pod trenérem Strakou poprvé vyhrála

26 2006
Plzeň - Branka ligového debutanta Tomáš Krbečka z první minuty nastaveného času zajistila plzeňským fotbalistům výhru 2:1 nad Brnem. V důležitém duelu sestupem ohrožených týmů Brno vedlo díky brance Besty ze závěru první půle, v 78. minutě ale z trestného kopu vyrovnal kapitán Barteska a v úplném závěru plzeňský obrat dokonal dvacetiletý nováček Krbeček.

"Odevzdali jsme maximum, ale ani na ten bod to nestačilo. Plzeň ukázala větší touhu po vítězství," povzdechl si trenér Josef Mazura.

Utkání v on-line
reportáži

Na plzeňské fotbalisty, kteří deset zápasů po sobě nepoznali radost z ligové výhry, dnes naplno dolehla tíha existenčního utkání. Západočeši hráli zbrkle a hlavně přechod do útoku pro ně většinou byl v úvodu neřešitelným problémem.

Naopak Brňanům patřila první velká šance utkání, ale útočník Zelenka po rychlém průniku Kuncla ze dvanácti metrů pálil nad a odmítl tak ukončení osmizápasového střeleckého půstu.

Domácí se do tempa dostali až po půlhodině hry a po Barteskově centru hlavou mířil z boku do tyče Bednář. Minutu před poločasem pak stoper Vlček našel záložníka Pilaře, ale ten trefil z malého vápna jen náruč brankáře Lejsala.

Trest na sebe nenechal čekat dlouho: za plzeňské zadáky v první minutě nastaveného času zaběhl záložník Besta a chytrým obstřelením gólmana Ticháčka zařídil pro hosty důležitý vedoucí gól.

Ten otřásl už tak hodně pošramoceným sebevědomím domácích hráčů.

"Klukům jsem i v poločase říkal, že ten zápas mohou otočit. V první půli jsme zase doplatili na chyby a inkasovali v podstatě z ničeho, stejně jako v Jihlavě, ale nakonec jsme ukázali obrovskou vůli a byli po zásluze odměněni," liboval si plzeňský kouč František Straka.

Hned po nástupu sice Viktoria mohla vyrovnat, ale brněnský brankář Lejsal nejprve míč při závaru vytáhl nad břevno a stejné místo vzápětí ve skluzu trefil i domácí smolař Bednář, který tak ani dnes neukončil své čekání na první gól v plzeňském dresu.

Plzeňská snaha se postupně měnila v křeč. Domácí se přes kompaktní brněnský blok nedokázali kombinačně prosadit, ale štěstí jim nepřinesly ani standardní situace. Pilař dvakrát hlavičkoval v nadějných pozicích nad branku a plzeňský kouč Straka u domácí střídačky jen bezmocně rozhazoval rukama.

"Škoda, že jsme nedali ještě druhý gól ve chvíli, kdy Plzeň hrála na riziko," poznamenal Mazura.

Plzeň spasila až 78. minuta: kapitán Barteska se postavil k trestnému kopu a přesnou ranou k tyči překonal brankáře Brezovana, který dvacet minut před koncem vystřídal zraněnou jedničku Lejsala.

"Inkasované góly jsem dnes ještě neviděl, ale Lejsal pro nás každopádně byl
velkou oporou už v minulých zápasech a je škoda, že dnes musel odstoupit. Ale udělalo se mu nevolno a točila se mu hlava, ani nemohl stát v bráně," popisoval Mazura.

Kouč Straka dál společně s probuzeným publikem hnal Plzeň za důležitým vítězstvím. Domácí v závěru vystupňovali tlak a po gólu už volaly šance Pilaře a Krbečka. Ten se nakonec stal dnešním hrdinou, v první minutě nastavení k němu dolétl centr z levé strany a mladík chladnokrevnou střelou Plzni výrazně pomohl v záchranářském boji.

"Bod by pro nás v podstatě dnes nic neřešil, cítil jsem, že ještě můžeme jít za
vítězstvím. Nakonec se to povedlo, spadl z nás obrovský balvan. Jsem moc rád i za mančaft, který dnes šel štěstí naproti. Udělali jsme zatím sice jen malý krůček k záchraně, ale tohle vítězství nás psychicky hodně zvedne," dodal Straka.

PLZEŇ - BRNO 2:1 (0:1) podrobnosti
Góly: 78. M. Barteska, 90. T. Krbeček
Góly: 45. A. Besta
Sestavy: M. Ticháček - V. Procházka, P. Vlček (46. R. Vágner), J. Zakopal, M. Smola - M. Kousal (61. M. Knakal), T. Rada, R. Pilař, M. Fillo - A. Bednář (69. T. Krbeček), M. Barteska
Sestavy: M. Lejsal (71. P. Brezovan) - A. Schuster, J. Trousil, D. Horejš, M. Kuncl - P. Siegl, P. Pavlík, K. Večeřa, A. Besta (67. L. Baláž) - L. Zelenka (82. P. Mezlík), P. Simr
Náhradníci: J. Mucha, M. Smejkal, O. Šiml, P. Šíma
Náhradníci: J. Černý, F. Chlup, M. Střeštík
Žluté karty: 72. R. Pilař, 90. V. Procházka, 90. M. Barteska