Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Náboje, které nedojdou. Takový je fotbalový kolt „made in Plzeň“

Milan Petržela z Plzně (vlevo) v souboji s s Yankubou Ceesayem z týmu kalju. Vpravo přihlíží Pavel Horváth. | foto: ČTK

7 2013
Ztratit postup patrně nemůže. Největší nepříjemnost pro fotbalovou Plzně v utkání s estonským týmem Kalju může být ztráta kapitána. I když ani hrozby, že Pavel Horváth obdrží třetí žlutou kartu v­ kvalifikaci o Champions League, což by znamenalo stop pro duel s ­příštím soupeřem, trenéra Pavla Vrbu nerozhodí.

Že to od něj není póza, dokazuje skutečnost, že Horvátha zřejmě pošle proti Kalju na trávník, ač by ho mohl za prakticky rozhodnutého stavu šetřit.  "Vykartování Pavla se nebojím," potvrzuje kouč. "I spolupráce Daridy s Hořavou má svou kvalitu."

Vrbův postoj věrně ilustruje, jak širokou a zároveň silnou má český mistr sestavu. Vyhoďte z ní pět fotbalistů a pořád bude budit respekt, pořád bude možná nejkvalitnější ze všech tuzemských týmů.

I díky tomu lze už nyní - po třech kolech ligy - konstatovat, že bude překvapením, neobhájí-li Plzeň titul. Konstatovat lze i to, že bude oprávněným zklamáním, pokud Plzeň po Kalju nezdolá i poslední překážku dělící ji od Ligy mistrů.

Horváth a spol. na lavičce. No a?

Druhé kolo ligy v Příbrami: náhradníky Plzně byli Horváth, Čišovský, Petržela či Kolář. Hosté si sice utkání chybami zkomplikovali, nicméně výhra 4:2 byla zcela zasloužená.

Odpočívající hráči se výrazně podíleli na výhře 4:0 v Estonsku a pro zápas 3. kola domácí ligy s Ostravou zůstali opět na lavičce. I bez nich rozpoutal favorit uragán, jehož výsledkem bylo "zkopírování" vysokého vítězství nad Kalju.

"Nerad bych mužstvo rozděloval na Ligu mistrů a na naší ligu," upozorňuje trenér. "Chci vytížit hráče tak, aby zvládali všechny zápasy."

Představte si ale, že by si stejný luxus dovolil jiný český klub. Těžko by vyvázl bez šrámů. V tomto Plzeň zjevně nemá konkurenci.

Přitom i pro ni je to svým způsobem novinka. V předminulé sezoně si majitel klubu Tomáš Paclík stýskal nad užším kádrem a nářky by víceméně seděly i na minulý ročník. Dřív byla Plzeň fotbalovou puškou, dnes je revolverem: i když ztratí jeden dva "náboje", v zásobníku jich pořád zbývá dost.

Kouč: Nejsilnější tým? Uvidíme

Naplňování klišé o tom, že každý je nahraditelný, se ve stávajícím ročníku zatím v Plzni netýkalo pouze pravého obránce Řezníka. "V půli s Ostravou se trenér ptal mě a Davida Limberského, zda se cítíme v pohodě. Limba si pak o střídání řekl, já utkání zvládl," líčil muž, který nastoupil pokaždé.

I za něj však existuje alternativa - ­Rajtoral. Jediným hráčem, kterého lze typově hůř nahradit, je právě Limberský, s jehož případnou absencí by si Vrba musel poradit obtížnějším způsobem (buď dát nalevo do obrany Řezníka, nebo tam ze zálohy stáhnout Kovaříka).

Povinný postup

Bookmakeři se ani neobtěžovali vypsat kurz na plzeňský postup do závěrečného předkola Ligy mistrů. Nejen oni mají za předem rozhodnutý duel s estonským týmem Kalju, nad nímž vyhrála Plzeň 4:0 venku a teď hraje formální odvetu.

Jinak má Plzeň se zdvojením postů v podstatě "vystaráno". "Když jeden hráč vypadne, je tu jiný, který ho dokáže nahradit. To je rozhodně výhoda," líbí se i Vrbovi.

Má tedy nyní v ruce nejsilnější Plzeň, jakou vedl? Kouč reaguje zdrženlivě: "To neumím posoudit, obzvlášť když jsme odehráli tři ligová kola. Záleží hlavně na tom, jestli výkonnost udržíme, rozhodující zkoušky teprve čekají. Týmy, které jsme porazili, budou podle mě okupovat spíše dolní část tabulky."

Ani v boji o Ligu mistrů zatím Plzeň nepotkala protivníka, jenž by ji stoprocentně prověřil. Důležitá tak nebude středa, ale to, co přijde po ní. Že budoucnost je vždy nejistá, platí pochopitelně i v tomto případě. Stejně tak ovšem platí, že Vrbův tým je na její výzvy připraven.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze