Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Plzeň čekají před jarem velké změny

10 2002
Plzeň - Koncem tohoto týdne ukončí fotbalisté plzeňské Viktorie další část přípravy na jarní část sezony. V neděli odpoledne sehrají v Karlíně utkání s Jabloncem v rámci turnaje Tipsport Cup, rovnou z Prahy pak zamíří do Jeseníků, kde jejich kondiční příprava vyvrcholí. Ve Viktorii Plzeň se však stále něco děje. "Prosinec a leden je ve fotbalových klubech tradičně hektický, v mém případě byly některé dny hodně intenzivní, protože jsem zahájil jako sportovní ředitel," říká Štěpán Philipp, který potom co se seznámil s hráči a novým prostředím, se hned pustil do shánění posil a revize dosavadních hráčských smluv.

"Na  přestup přišel Milan Barteska z Jablonce, Petr Podzemský z Příbrami a Miloslav Kousal, který  působil ve slovinském Celje. Všichni podepsali ve Viktorii dvouapůlletou smlouvu. Čtvrtým  hráčem je Jiří Müller, odchovanec pražské Sparty, se kterým jsme zatím uzavřeli smlouvu  pouze na rok," zrekapituloval Štěpán Philipp příchody.

Poslední týden byl ale i ve znamení odchodů. Lukáš Pleško přestoupil do FK Chmel Blšany, na hostování do druholigového Mostu už zamířil Tomáš Peteřík. "Výkon Pleška v poslední době stagnoval. Uvolnili jsme jej na přestup, vyhověli jsme přání fotbalisty hrát první ligu. Navíc Blšany byly jediným klubem naší nejvyšší soutěže, které měly zájem získat Pleška formou přestupu," vysvětlil sportovní ředitel.

Na odchodu je také Pavel Grznár. "Je už dohodnuto s klubem Udinese, že Grznár půjde do Italie. Celé jaro však ještě odehraje v Plzni," objasnil Philipp. Vedení klubu pro jarní část sezony nepočítá s Martinem Švejnohou. "Fotbalistovi u nás skončí v červnu smlouva. Proto jsme mu nabídli její obnovení. I když podmínky smlouvy byly podle mého názoru nadstandardní, Švejnoha podepsání odmítl. Proto s ním pro jaro již nepočítáme. Je však otázka, zda mu jeho manažer najde lepší podmínky," uzavřel sportovní ředitel Viktorie letošní hráčské odchody.

Již tři dny se s fotbalisty Viktorie připravuje i Pavel Vaigl,  který dosud působil v divizních Rokycanech. Nyní mu nabídly tříletou smlouvu Pardubice. "Vaigl je odchovancem Viktorie, bude u nás trénovat do konce týdne, pak trenéři rozhodnou,co bude dál," řekl Philipp. "Není vůbec vyloučeno, že někdo další do zahájení ještě přijde."

Vedení Viktorie ukončilo jednání s 1. FC Plzeň o převzetí týmu dospělých. Hlavním trenérem inovovaného celku je Stanislav Purkart, který je zároveň i třetím asistentem u áčka Viktorie. "Existence béčka je potom, co UEFA vydala nové přestupové normy, pro všechny ligové kluby nezbytnost. Ztráceli bychom zbytečně talenty. Hráče, kteří se nedostanou do ligového kádru a potom hledají hostování v nižších týmech. Nechci nikoho podceňovat, ale v celcích oblastního přeboru a divize nejsou podmínky pro jejich další růst, není zde hodnotná příprava. 1. FC Plzeň jsme zvolili proto, že klub je v blízké městské aglomeraci a byl v situaci, kdy pro nedostatek hráčů zvažoval odstoupení ze soutěže. My jsme schopni ihned celek dospělých podpořit hráčsky i materiálně. Nic jiného nás nezajímá. Vedení 1. FC nám však nabídlo využití škvárového hřiště, hovořili jsme i o možnosti položit na Slovanech umělý trávník," objasnil sportovní ředitel druholigového klubu detaily chystané fúze.

Podle současné české fotbalové legislativy však není možné sloučení klubu s jiným klubem ve stejném roce co se rozdělil. Znamená to, že pokud se 1. FC rozdělí na dva subjekty - zvlášť dospělí a zvlášť mládež, není spojení s Viktorií letos možné. V tom případě by nový tým zahájil podzimní soutěž ještě pod původním názvem.

"Ani tohle ještě také není jisté," oponoval Philipp. "Podle reglemenu UEFA a FIFA se změnily podmínky pro hostování a registraci hráčů na jeden rok a budou jen dva přestupní termíny. Proto budu ještě tento týden s vedením ČMFS o celé situaci jednat."  Spojení se ale nedotkne celků mládeže, které budou i nadále startovat pod původními názvy. 1. FC Plzeň i Viktoria Plzeň mají totiž v těchto kategoriích statut tréninkových středisek mládeže. Spojením by se ale ze současných dvou stalo jedno, což by pro plzeňský fotbal byla velká škoda.

Vedení Viktorie hodlá tým, který je účastníkem oblastního přeboru, přepsat na své jméno co nejdříve. "Mužstvo mužů je nyní klubu z plzeňských Slovan prakticky na obtíž. Mince má i druhou stranu. Když proskočila zpráva o chystané fúzi, tak se ozvala většina fotbalistů Viktorie, kteří jsou dosud na hostování. Sami mají zájem přejít do nově se tvořícího týmu. Šanci dostanou samozřejmě všichni.

"Z dorostu Jan Pechler, Michal Kubice a Václav Hudec, z divizních Přeštic Roman Javůrek a Miroslav Zámeček, z doubraveckého Senca pak Tomáš Fuja a Radek Gerner," prozradil Štěpán Philipp již jistá jména, se kterými už Stanislav Purkart, který zde bude působit i jako hrající trenér, již pro jaro počítá.

Zatím mimo přestupovou hru, obvyklou pro zimní či letní přestávku fotbalové sezony, zůstává Vlastimil Kožíšek, který podle předběžných informací zřejmě jarní část sezony odehraje v divizních Rokycanech. Druhým je David Novák, o kterého naopak nikdo nemá zájem a fotbalista se zatím připravuje individuálně.

Autoři:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 16 9 4 3 42:25 31
2. Fotbal Třinec 16 9 3 4 23:15 30
3. 1. FK Příbram 16 9 2 5 26:16 29
4. Dynamo České Budějovice 16 7 7 2 24:11 28
5. FK Pardubice 16 9 1 6 22:13 28
6. 1.SC Znojmo 16 7 4 5 21:25 25
7. Baník Sokolov 16 7 3 6 19:17 24
8. FC Sellier & Bellot Vlašim 16 7 2 7 26:25 23
9. FK Olympia Praha 16 6 5 5 21:24 23
10. FC Hradec Králové 16 5 7 4 21:19 22
11. FC MAS Táborsko 16 4 6 6 20:22 18
12. FK Varnsdorf 16 4 6 6 22:25 18
13. FK Viktoria Žižkov 16 4 4 8 22:26 16
14. FC Vítkovice 16 3 4 9 16:31 13
15. FK Ústí nad Labem 16 3 3 10 16:32 12
16. Frýdek - Místek 16 2 5 9 8:23 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze