Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Plzeň i Liberec chtějí přežít do jara, ale ani výhry jim stačit nemusí

Plzeňský záložník Daniel Kolář (v černém) a Joleon Lescott z Manchesteru City bojují o míč. | foto: AP

29 2013
Český fotbal má stále šanci, že bude mít po roce opět v jarní fázi Evropské ligy dva zástupce. Na druhou stranu Plzni ani Liberci nemusí stačit, když svá poslední pohárová utkání v prosinci vyhrají. Jaké cesty tedy vedou k postupu?

Plzni postup do prvního kola vyřazovací části Evropské ligy zaručí třetí místo v základní skupině Ligy mistrů. O tuto příčku se v úterý 10. prosince utká v přímém souboji s CSKA Moskva.

"Věřím, že to vyjde. Budeme hrát doma, fanoušci se přijdou rozloučit s trenérem Vrbou a budou chtít vítězství," burcoval kapitán Pavel Horváth. "Budeme padat na hubu. Proti CSKA to zvládnout můžeme, když zahrajeme jako ve středu proti Manchesteru City."

Jak za postupem?

Co pošle Plzeň dál?

Plzeň si zajistí postup jakýmkoliv vítězstvím nad CSKA alespoň dva góly, případně výhrami 1:0 či 2:1.

Jaký výsledek tedy Plzni zajistí postup?

CSKA má ve skupině D o tři body víc než Plzeň, která tak bezpodmínečně musí vyhrát. Ale ani to stačit nemusí. Při rovnosti bodů totiž rozhodují vzájemné zápasy (moskevský tým první zápas vyhrál 3:2).

Plzeň tedy v evropských pohárech udrží jakákoliv výhra o dva a víc gólů. Při jednobrankovém rozdílu záleží na přesném výsledku. Českého mistra by na třetí příčku poslala vítězství 1:0 a 2:1. Naopak výhry 3:2, 4:3, 5:4 (...) by znamenaly radost pro CSKA.

Liga mistrů 2013/2014

Skupina D
MužstvoZVRPSB
1.Bayern Mnichov550015:215
2.Manchester City540115:812
3.CSKA Moskva51047:153
4.Plzeň50054:160

V situaci, kdy nemusí stačit ani vítězství, se ve čtvrtek v Evropské lize ocitl také Liberec. Ten měl proti Freiburgu postup na dosah, stačila mu i remíza, ale porážka 1:2 dostala do výhody bundesligového soka.

Severočeský tým má stejně bodů jako Freiburg, ale horší vzájemné zápasy. V posledním kole (čtvrtek 12. prosince) tedy musí uhrát alespoň o bod víc než německé mužstvo. Liberec hraje v Estorilu a Freiburg hostí Sevillu, která už má postup jistý.

Jak za postupem

Co pošle Liberec dál?

Liberec postoupí do jarní fáze, když proti Estorilu uhraje alespoň o bod víc než Freiburg proti Seville.

"Ještě máme jeden pokus. Musíme se pokusit vyhrát v Estorilu. Je to riskantní, venku... Ale naděje žije," zdůraznil liberecký obránce a příležitostný žolík do útoku Jiří Pimpara.

Teoreticky může nastat situace, kdy budou mít Liberec, Sevilla a Freiburg po devíti bodech (když Liberec vyhraje v Estorilu a Freiburg porazí Sevillu).

V takovém případě by rozhodovala tak zvaná minitabulka, do které by se nezapočítávaly zápasy proti poslednímu Estorilu. Už teď je ovšem jisté, že v ní by Liberec byl nejhorší.

Podobný případ by nastal, kdyby Liberec i Freiburg prohrály a bodově by se na ně dotáhl Estoril. Také v této minitabulce by měl Liberec smůlu.

Evropská liga 2013/2014

Skupina H
MužstvoZVRPSB
1.Sevilla52307:49
2.Liberec51317:76
3.Freiburg51315:66
4.Estoril50324:63
Autor:


Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze