Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stojíme za vámi, dostal vzkaz Platini. Podpořilo ho všech 54 zemí UEFA

Michel Platini | foto: Reuters

15 2015
Všech 54 členských zemí Evropské fotbalové unie UEFA podpořilo na mimořádném zasedání v Nyonu suspendovaného předsedu Michela Platiniho. Francouzský funkcionář, který chce kandidovat na post předsedy FIFA, je vyšetřován kvůli podezřelé platbě od šéfa FIFA Seppa Blattera. UEFA zároveň vyzvala k co nejrychlejšímu vyšetření případu.

Platini v roce 2011 dostal z účtů FIFA dva miliony švýcarských franků. Podle předsedy UEFA šlo o odměnu za působení ve funkci Blatterova poradce v letech 1999 až 2002. Etická komise Mezinárodní fotbalové federace před týdnem oběma funkcionářům pozastavila výkon funkce na 90 dnů.

Platini, mistr Evropy z roku 1984 a trojnásobný držitel Zlatého míče, se proti tříměsíčnímu zákazu odvolal, ale neuspěl. Šedesátiletý bývalý francouzský fotbalista uvedl, že pozastavení funkce vnímá jako úmyslný útok ze strany FIFA na svou dobrou pověst.

Členské státy UEFA mu dnes vyjádřily plnou podporu a absolutní důvěru. „Všechny členské asociace se shodly na tom, že podporují Michela Platiniho a jeho právo na řádný proces a tím pádem možnost očištění jeho jména. Zároveň asociace apelují na všechny instance, které jsou zahrnuty v současném procesu, aby vyvinuly nejvyšší úsilí k tomu, aby bylo vydáno finální rozhodnutí nejpozději do poloviny listopadu,“ uvedl v prohlášení generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Dnešního zasedání se zúčastnil Platiniho právní zástupce. „Došlo k několikahodinové diskuzi, právní zástupce nás seznámil s kauzou, dostali jsme některé nové informace. Řekl nám, že pan Platini měl s panem Blatterem ústní dohodu z doby, kdy byl jeho poradcem, a pan Platini pak v roce 2011 požádal o vyplacení. Podle švýcarského práva můžete mít ústní smlouvu, je to v účetnictví FIFA, pan Platini to řádně zdanil. Jestli udělal chybu, to ukáže vyšetřování,“ řekl v České televizi předseda FAČR Miroslav Pelta.

UEFA zároveň potvrdila, že Platini zůstává jejím prezidentem. „V současné době je suspendován pouze ze strany FIFA. Dál pobírá plat a pokračuje ve funkci prezidenta UEFA,“ prohlásil generální sekretář UEFA Gianni Infantino.

Blatterův nástupce v čele FIFA se bude volit 26. února a Platini podle Infantina zůstává kandidátem UEFA. Jeho suspendování přitom vážně omezuje šance na to, že projde testem důvěryhodnosti, který je součástí volebního procesu. Platini navíc kvůli zákazu ještě ani oficiálně nepodal přihlášku, což zatím učinil jen jordánský princ Alí bin Husajn. Uzávěrka kandidatur je 26. října.

„Platini je kandidátem na post prezidenta FIFA. Proč by měl stahovat svou kandidaturu, když je přesvědčen, že neudělal nic špatného, a když může očistit své jméno? Dejme mu šanci se bránit,“ uvedl Infantino. „Je příliš brzo na to říct, jestli přijde nějaký jiný evropský kandidát. Bylo to projednáváno a nepadlo žádné rozhodnutí. Kongres FIFA, na kterém by se měl volit prezident, by se ale neměl odkládat,“ dodal Infantino.

Podle Pelty je ale Platiniho kandidatura značně ohrožená. „Musím říct, že takovou atmosféru, která tam byla dnes, nepamatuji. Některé velké země měly na právníka pana Platiniho dost nepříjemné otázky. Osobně si myslím, že pan Platini nebude moct kandidovat na prezidenta FIFA,“ řekl Pelta.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze