Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Platini se v Praze snažil získat podporu

6 2006
Praha - Michel Platini je v Praze. Jeden z nejslavnějších fotbalistů všech dob přiletěl na první oficiální návštěvu Česka. "Škoda, že mám tak málo času, abych si Prahu pořádně prohlédl," řekl Platini. Bývalý francouzský záložník přicestoval, aby u šéfů českého fotbalu získal podporu pro svou kandidaturu na post předsedy UEFA.

Trojnásobný nejlepší fotbalista Evropy z let 1983 - 1985 bude při lednových volbách protikandidátem dosavadního šéfa Evropské fotbalové unie Lennarta Johanssona.

Platini, který je členem exekutivy UEFA, dorazil do Prahy ze slovinské Lublaně a absolvoval pracovní večeři s vedením Českomoravského fotbalového svazu, který zastupovali předseda Pavel Mokrý a generální sekretář Petr Fousek.

"Diskutovali jsme o aktuálních problémech evropského fotbalu a pan Platini se také živě zajímal o současné dění v českém fotbalu, o němž má velké povědomí," řekl Fousek.

Platini, mistr Evropy z roku 1984, dnes na krátkém setkání s redaktory České televize a ČTK potvrdil, že o českém fotbalu toho ví opravdu hodně.

"V každé části Evropy jsou vaši hráči dobře známí, dokonce i v Juventusu máte svého zástupce," připomněl Pavla Nedvěda. Platini byl dřív symbolem klubu černobílém dresu jako je v současné době právě Nedvěd.

Přiznal, že osobně sledoval duel české reprezentace na mistrovství světa proti USA (3:0), které označil za velký zápas českého fotbalu.

Sám se postavil proti českým týmům v řadě reprezentačních zápasů a je pyšný především na svůj první gól za Francii. "Bylo to v březnu 1976, hráli jsme ještě proti Československu 2:2 a já vstřelil Ivo Viktorovi svůj první reprezentační gól. Na to se nezapomíná," uvedl s úsměvem.

Připomněl ale také kvalifikační souboje o účast na ME 1980, které dopadly lépe pro
československý výběr, i vzájemný souboj na MS v roce 1982 (1:1). "A za Juventus jsem hrál proti Spartě," dodal Platini.

Kopačky definitivně odložil před třemi roky, do aktivní hry se už sám nezapojuje. O to více je cítit na diplomatickém poli a Johansson musí při volbách počítat s velkým soupeřem.

Ke své kandidatuře se ale Platini zatím příliš nevyjadřuje, svůj program má představit až v nejbližší době. Jak moc touží po tom stát v čele evropského fotbalu?
"Je to můj velký cíl, už jednapadesát let," v nadsázce připomněl věk. O novém šéfovi UEFA rozhodne kongres v lednu příštího roku.

V Praze byl z ryze pracovních důvodů, proto mu na důkladnější prohlídku města moc času nezbylo.

Ještě předtím ale připomněl, že je hrdý na současný francouzský celek, kde se může stát Franck Ribéry kvalitním nástupcem Zinedina Zidana. Zkrat, k němuž se uchýlil nejslavnější francouzský fotbalista posledních let během finále mistrovství světa, se Platinimu příliš hodnotit nechtělo.

"Byl to momentální zkrat, osudný okamžik jeho velké kariéry. Ale nejsem psycholog, abych ho dokázal objasnit, to může jen on sám," uzavřel Platini.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze