Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Platini: Nemůžete začít dobře a dobře skončit

Jens Lehmann a Michel Platini - Francouzská fotbalová legenda Michel Platini předává německému brankáři Jensi Lehmannovi bronzovou medaili. | foto: Jose Manuel RibeiroReuters

11 2006
Berlín, Praha - Před 20 lety stál na straně Francie na mistrovství světa v osmifinále proti Itálii. Teď se na finále stejných soupeřů díval z hlediště jako fotbalový funkcionář. Slavný Michel Platini. "Před 20 lety jsem chtěl Itálii porazit víc než jakýkoli jiný tým. Zčásti kvůli mým kořenům, zčásti proto, že jsem hrál za Juventus."

"Ale nejvíc proto, že by mí přátelé nikdy nepřestali s narážkami. Ne, prostě jsem si myslel, že jsme lepší než oni," vzpomínal jedenapadesátiletý Platini v rozhovoru pro oficiální internetové stránky šampionátu.

Jak se na něj někdejší vynikající fotbalista díval? 

Týmy jako Španělsko a Argentina hrály výborně ve skupinách, ale vypadly brzy. Jak si to vysvětlujete?
To je příběh šampionátu: nemůžete začít dobře a taky dobře skončit. Hlavním důvodem je prvořadý důraz na fyzickou přípravu. Nicméně, musíte být i psychicky dost silní na to, abyste prošli prvním kolem bez vrcholné formy. Třeba Francouzi to dokázali, protože za tím šli přímo. A ve vyřazovací části pak měli týmy, které jim vyhovovaly stylem: Španělsko, Brazílii, Portugalsko.

Poprvé od roku 1982 se do semifinále nedostal žádný tým z Jižní Ameriky. Co o tom soudíte?
Nemyslím, že by se dalo říct, že jihoamerické týmy hrály špatně. Je pravda, že na papíře měla Brazílie fantastický tým. Tady prohráli 1:0 s Francií. Být vyřazen finalistou nepovažuju za selhání. To samé platí pro Argentinu, kterou vyřadilo Německo na penalty. V tom nemůžete hledat žádný závěr. Všechno záleží na detailech, jako je los nebo to, jestli hrajete proti domácím.

Jen jediný africký tým prošel do osmifinále, a to Ghana. Nebylo to trochu zklamání?
Podle mě to je výsledek nezkušenosti. Čtyři z pěti týmů se kvalifikovaly poprvé a to je pak těžké předvést se dobře.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze