Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Platini, odejdi z fotbalu. Etická komise navrhuje doživotní zákaz

Platini kritizuje FIFU: Je mi z toho na nic, jsem znechucen | foto: Platini kritizuje FIFU: Je mi z toho na nic, jsem znechuceniDNES.cz

24 2015
Etická komise Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) požaduje pro předsedu Evropské fotbalové unie (UEFA) Michela Platiniho doživotní zákaz působení ve fotbale. Důvodem je, že v minulosti přijal podezřelou platbu od odstupujícího prezidenta FIFA Seppa Blattera.

Agentuře AFP to řekl právní zástupce francouzského funkcionáře Thibauld d’Ales, podle něhož je navrhovaný trest skandální a přehnaný.

„Ukazuje nám to, že komise není důvěryhodná. V tomto případu neexistuje jediný prvek, který by podezření (z korupce) potvrzoval,“ řekl d’Ales.

Platini má zatím dočasně pozastavený výkon funkce, trest mu vyprší 6. ledna. Etická komise, která v poslední době nabrala na síle, významu a získala velké pravomoce, mu činnost zakázala 8. října.

Proč? Protože za práci pro FIFA v letech 1999 a 2002 přijal platbu 2 milionů švýcarských franků. Doklad na to Platini nemá, hájil se ústní dohodou, což švýcarské zákony, kde obě největší fotbalové organizace sídlí, umožňují.

„Důvodem pro suspendování jsou šetření, které provádí vyšetřovací komora etické komise,“ napsala komise v prohlášení.

Přitom Platini, bývalý francouzský reprezentant a trojnásobný držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy, chce vést světový fotbal.

Na pozici šéfa FIFA chce vystřídat Blattera, ale suspendace mu zatím neumožnila, aby mohl kandidovat. Jeho žádost se řeší, odvolání komise zamítla a tak se Platini obrátil na Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) v Lausanne.

Má podporu drtivé většiny evropských asociací včetně české. Pro případ, že by Platini kandidovat nemohl, bude Evropa volit Gianniho Infantina, generálního sekretáře UEFA. Ve chvíli, kdy se Platini na seznam dostane, Infantino svou kandidaturu stáhne.

To se však podle všeho nechystá, alespoň podle posledních zpráv, které tlumočil Platiniho právní zástupce.

Platiniho kauza je důsledkem rozsáhlého vyšetřování korupční aféry FIFA, kterou začaly švýcarské a americké úřady v květnu. Obvinili několik bývalých vysokých představitelů.

Blatter letos 29. května vyhrál popáté za sebou prezidentské volby - v čele FIFA stojí nepřetržitě od roku 1998. Pod tlakem vyšetřování korupční aféry však čtyři dny nato oznámil rezignaci.

Ve funkci ovšem plánoval zůstat až do 26. února, kdy proběhne mimořádný kongres a delegáti zvolí nového prezidenta. Nepomohla ani výzva významných sponzorů v čele s Coca-Colou a McDonald ́s.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze