Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Platini chce očistit své jméno. Bojuje proti zákazu působení ve fotbale

Michel Platini | foto: Platini kritizuje FIFU: Je mi z toho na nic, jsem znechuceniDNES.cz

12 2016
Suspendovaný prezident evropské fotbalové asociace UEFA Michel Platini se formálně odvolal k příslušné komisi FIFA proti osmiletému zákazu působení ve fotbale. Šedesátiletý Francouz však už bojuje „pouze“ za očištění svého jména, snahu kandidovat na funkci prezidenta FIFA kvůli časové tísni vzdal.

Trest se naopak zdá příliš mírný vyšetřovatelům z etické komise, kteří se hodlají taktéž odvolat a požadují doživotní zákaz.

Platini byl spolu s dosluhujícím šéfem FIFA Seppem Blatterem v prosinci suspendován na osm let za podezřelou finanční transakci z roku 2011. Bývalý vynikající záložník tehdy obdržel od Blattera dva miliony švýcarských franků, údajně za poradenskou činnost v letech 1999 až 2002. Neexistuje o tom ale žádný doklad.

Trojnásobný vítěz Zlatého míče Platini uvedl, že se proti trestu odvolá k arbitrážnímu soudu pro sport v Lausanne, nejprve ale musí jeho případ projednat odvolací komise FIFA. I proto velký favorit na funkci prezidenta FIFA minulý týden oznámil, že svou snahu zúčastnit se 26. února voleb definitivně vzdává.

Platini a Blatter byli suspendováni za porušení etických pravidel, nicméně vyhnuli se přísnějšímu trestu, protože jim nebyla dokázána korupce. Vyšetřovací sekce etické komise však považuje suspendaci na osm let za příliš shovívavou a její mluvčí dnes uvedl, že se hodlá proti výši trestu odvolat.

Autoři: ,


Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.czmobilní verze