Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bude Platini kandidovat na prezidenta FIFA? Rozhodne se v prosinci

Michel Platini | foto: AP

23 2015
Další zastávka na klikaté cestě k novému prezidentu Mezinárodní fotbalové federace FIFA se uskuteční v prosinci. Jeden z hlavních favoritů únorové volby Michel Platini totiž může obdržet zákaz činnosti ve fotbalovém hnutí.

Soudce etické komise Hans-Joachim Eckert nyní formálně otevřel kauzu Platiniho, předsedy evropského fotbalu, a dosluhujícího prezidenta FIFA Seppa Blattera. Ta se vztahuje k podezřelé platbě z roku 2011. A Eckert věří, že definitivní verdikt padne do několika týdnů.

„Pánové Blatter s Platinim budou vyzváni, aby předložili jakékoli důkazy,“ uvedl v prohlášení Eckert. V sobotu mu případ předal vyšetřovací tým s návrhem na udělení trestu.

Soud etické komise může funkcionářům v případě prokázání viny udělit zákaz působení ve fotbale až na několik let. Výsledek soudu je důležitý i pro to, jestli bude Platini moci kandidovat na předsedu FIFA v únorových volbách.

Oba činovníci mají pozastavenou činnost na 90 dnů za to, že Platini v roce 2011 dostal od Blattera dva miliony švýcarských franků za dřívější práci v roli jeho poradce. Oba tvrdí, že mezi sebou měli ústní dohodu.

Proti suspendaci podali Platini i Blatter odvolání, to však odvolací komise FIFA v minulém týdnu zamítla. Bývalý francouzský reprezentant a trojnásobný držitel Zlatého míče Platini, který byl favoritem na post předsedy FIFA po Blatterovi, se proto obrátil na Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) v Lausanne.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze