Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Plašilův faul v zápase se Slovenskem? Prostě reflex, říká kouč Hašek

Na snímku se sice drží po faulu za nohu Jaroslav Plašil, ale v sobotu fauloval sám. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

8 2009
Splašil se Plašil? Vzpomínka na 73. minutu sobotního utkání českých fotbalistů v Bratislavě stále bolí: záložník Jaroslav Plašil ztratil před vlastním pokutovým územím lacino míč a ve snaze napravit chybu strhl v šestnáctce k zemi pronikajícího Zabavníka.

Slováci tím dostali zadarmo penaltu v čase, kdy začali stále křečovitěji bránit tlak soupeře, nutně potřebujícího vyhrát.

Ujali se vedení 2:1, a ač Češi stihli vyrovnat, dva ztracené body mohou v dostizích o světový šampionát chybět. "Samozřejmě nebudu Jardu za tu penaltu chválit," uznal Ivan Hašek.

Známé zkraty fotbalistů doma i ve světě

Tomáš Řepka
Ikona fotbalových úletů. V divoké "hitparádě" nejlepšího obránce ligy vede patrně hloupé vyloučení ve zpackané baráži o MS 2002 s Belgií. Od té doby si i přes velmi dobré výkony v reprezentaci nezahrál.
David Beckham
Jeden z nejpropíranějších fotbalových zkratů. Záložník šlápl ve 47. minutě boje o čtvrtfinále MS 1998 na argentinského soupeře, byl vyloučen a po vyřazení se před vlnou zloby musel schovat až v zámoří.
Francesco Totti
Totti bude největší hvězdou turnaje! Prohlášení Italů bylo k smíchu, když záložník plivl v úvodním utkání Eura 2004 na Poulsena z Dánska, dostal trest na 3 zápasy a už si nezahrál. Tým vypadl ve skupině.

Trenér se vzděláním právníka si však touto větou vytváří půdu pro Plašilovu obhajobu.

Hájí ho i spoluhráči, sám Plašil se tohoto práva vzdal: těsně po zápase prošel z kabiny do autobusu s výrazem jako sfinga beze slov. Od té doby s ním mluvit nelze.

Polehčující okolnosti se přitom najdou snadno. Hlavní zřejmě zní, že viník podlehl "základnímu instinktu", jenž mu velel: Udělal jsi chybu – musíš ji napravit! "Byl to od něj reflex," míní český kouč a stejně mluví i obránce Michal Kadlec: "Pláša chtěl napravit, že mu odskočil míč a vzal mu ho Zabavník."

Reflex se občas nevyplatí. "Plašil fauloval vzdor tomu, že se protivník neřítil do čisté šance. I Kadlec, který byl v pokutovém území, si myslí, že by situaci nejspíš zvládl.
"Zabavník běžel na mě."

Reflex však u Plašila zapracoval, bohužel, ke škodě českého týmu. Možná Plašil podvědomě řešil v rychlosti dilema, jež popisuje záložník David Jarolím: "Můžete soupeře pustit, ale pak to vypadá blbě, že se nesnažíte, protože z toho může padnout gól. Anebo se ho snažíte zabrzdit a rozhodčí si může vybrat, jestli to faul byl, nebo ne."

Zabavník věděl, že když padne, bude to faul. A tak padl. I to svědčí v Plašilův prospěch. Navíc zákrok nebyl z kategorie zákeřných úletů, jako je třeba plivnutí. A verdikt nad Plašilem? Čin to byl zbrklý a nešťastný. Odsouzeníhodný nikoli.

Nechte Plašila být

Zápisník reportéra MF DNES

Je to zlá představa a nejvíc musí mučit Jaroslava Plašila. Budou-li k naději na MS chybět dva body, o něž tým připravila remíza v Bratislavě, pak aby se záložník zoufale peskoval.

Sám to činit v rámci sebezpytování může, od všech ostatních by to bylo hloupé. Jistě, chyba to byla, ale kvůli ní se v Bratislavě neremizovalo.

Plašil fauloval Zabavníka, nikoli české vyhlídky na postup. Ty byly pokažené dávno před jeho zákrokem a nezávisle na něm.

Skoro každý fotbalista někdy provede hloupý faul. Plašil jej udělal v nesprávný čas na nesprávném místě.

Ale udělat z něj viníka zkázy je hysterické a nespravedlivé. Ruce pryč od Plašila. Byť on sám je v sobotu od soupeře včas nedal.

FILIP SAIVERNajdete na iDNES.czmobilní verze