Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Piták utekl, vyloučen byl místo něj Lukeš

6 2003
Praha - Stejný hráč byl dvakrát napomínán žlutou kartou, přesto červenou nedostal. A ačkoliv ji neviděl, jeho tým nakonec dohrával zápas v oslabení. Tyto paradoxy způsobila chyba skotského rozhodčího McCurryho při utkání 2. kola Poháru UEFA mezi Slavií a Levski Sofie. Sudí přehlédl, že už dvakrát potrestal slávistu Pitáka, a situaci začal řešit až ve chvíli, kdy měl být hráč střídán.

"Už jsem jednou v televizi viděl, že se něco podobného stalo," vzpomněl si Karel Piták. Neví, o jakou zemi a soutěž šlo, ale pamatuje si, že tehdy klub dokázal chybu rozhodčího vyretušovat střídáním. "Také jsem chtěl jsem co nejrychleji zmizet, ale nepovedlo se to," krčil rameny záložník Slavie.

Podruhé byl napomínán v osmdesáté minutě. Když sudí schoval do kapsy žlutou kartu, čekal, že okamžitě sáhne po červené. "Jenže on se ani nepodíval do svých poznámek, tak jsem běžel za trenérem, aby mě rychle vystřídal."

Slavia shodou okolností zrovna v ten moment střídala, na hřiště se chystal Fořt a měl nahradit Gedeona. "Asi se už na tom nedalo nic změnit," usoudil Piták a nesměle se znovu zapojil do hry.

Další střídání nachystal trenér Beránek na 83. minutu, a to už hodlal stáhnout Pitáka. "Rychle jsem mizel ze hřiště. Bylo to 1:1, snažili jsme se dát gól, a tak mohlo rychlé střídání vypadat věrohodně," myslí si slávista.

Jenže čtvrtý rozhodčí popichovaný bulharskou lavičkou mezitím upozorňoval kolegu na předchozí omyl. Piták s Lukešem se rychle vyměnili a první mířil do kabiny, když McCurry začal pískat a gestikulovat.

Dramatický moment ještě umocňovali zuřivě protestující Bulhaři. Čtvrtý sudí je odstrčil a gestem jim ukázal: "Klid, já to vyřeším!"

Za Pitákem se Skotové už nehnali, nakonec vůbec McCurry nestačil vytáhnout červenou kartu. Spokojil se s tím, že ze hřiště vykázal střídajícího Lukeše.

"Chudák, už byl na hřišti, a nakonec se do zápasu vůbec nedostal," litoval Piták kamaráda.

Sám zůstal až do devadesáté minuty v tunelu vedoucím do šaten, kde jej předtím marně naháněli skotští sudí. "Po gólu na dva jedna jsem odešel. Až v kabině jsem najedou překvapeně zjistil, že se kluci radují z vyrovnání."

Radují? Domácí remíza 2:2 byla důvodem k radosti? "Je to lepší než prohra 1:2, pořád máme šanci na postup."

Vyhlídky na postup do třetího kola se přelily na stranu Bulharů, ale podle Pitáka jen asi z šedesáti procent. "Nevzdáváme se, bude to poslední zápas sezony, a my do něj dáme všechno."

Odveta nebude vůbec lehká. Už v Praze se Levski předvedlo jako velmi silné mužstvo, a doma může navíc počítat s velkou podporou fanoušků.

"Věděli jsme, že mají výborné fotbalové mužstvo, ale také, že se dá prosadit přes jejich obranu," poznamenal Piták, který až do svého incidentu patřil na hřišti k nejlepším.

"Náš gól je hodně zmrazil, my jsme si začali více věřit," připomněl zlom po Kukově brance z 22. minuty. "Škoda, že jsme v tu chvíli nedali druhý gól, šance k tomu jsme měli."

Neplánovaný Pitákův odchod ze hřiště se začal rodit v 59. minutě, kdy uprostřed hřiště složil Bukareva. "Byl to skluz zepředu, ale asi byla žlutá karta na místě," uznal.

Menší pochopení už však měl ke druhému napomenutí, které přišlo po souboji s brankářem Ivankovem a následné strkanici. "Byl to běžný souboj o míč, ale on začal řvát na rozhodčího a ukazovat, že jsem ho udeřil loktem. A umíte si představit, jak to temperamentní Bulhar umí. Rozhodčí nakonec vyndal žlutou kartu, a ukázal nám jí oběma."

Rozhodčí si v tu chvíli chtěl zjednat pořádek, ale dosáhl pravého opaku. Opožděné vyloučení zkomplikovalo zápas a jistě se projevilo i v hodnocení arbitrova výkonu.Najdete na iDNES.czmobilní verze