Do budoucna bychom si druhou ligu rádi zahráli, sní v Písku

Momentka z pohárového utkání Písek - Zlín. | foto: MAFRA

10 2018
Už dnes v 10.15 hodin začne pro fotbalisty Písku jarní část třetí ligy. K Otavě přijede Loko Vltavín. Pro Písek odstartuje snaha o posun do předních pater tabulky, kde se chtěl pohybovat už po podzimní části.

Do píseckého klubu vstoupil v době, kdy se jeho A-tým pohyboval v krajském přeboru. Od té doby urazil FC Písek kus cesty. A ta nekončí. Člen výkonného výboru klubu Milan Nousek starší by na jaře chtěl vidět, jak se jeho celek dotáhl na špičku třetiligové tabulky. Tam ho předurčovaly letní nákupy zkušených hráčů z vyšších soutěží.

„Devátá příčka po podzimu byla velkým sportovním zklamáním. Cíl se nám nepodařilo naplnit. Chtěli jsme hrát do třetího místa. A pokud by se to povedlo, v zimě bychom začali uvažovat, jestli kádr neposílit pro boj o druhou ligu. Na jaře věřím, že se třetímu místu alespoň přiblížíme. Je to těžce dosažitelný cíl, ale je reálný. Máme o co hrát,“ říká Milan Nousek starší.

Dá se tedy říct, že písecký sen o druhé lize žije dál?
Klademe si ty nejvyšší cíle. Když jsem před třinácti, nebo čtrnácti lety vstoupil do klubu, tak jsme si s kolegy stanovili, že chceme FC Písek posunout někam výš. V tu dobu chlapi hráli krajský přebor, B-mužstvo I. B třídu a mládežnické kategorie byly nejvýš v krajských soutěžích. Za tu dobu se nám podařilo dosáhnout velkého pokroku.

„Vyzkoušeli jsme několik herních časů. Nejideálnější je pořád sobotní dopoledne. Pátek by mohl být odrazový můstek. Chceme to zkusit.“

Milan Nousek, člen výkonného výboru píseckého klubu

V minulosti už jste měli možnost postoupit do druhé ligy, ne?
U áčka jsme měli možná dvakrát nebo třikrát možnost do druhé ligy jít. Ta první nabídka, která přišla, ta byla vážná. Myslím si, že to bylo v našem druhém roce ve třetí lize. My jsme měli kádr na to, abychom to šli hrát. Určitě bychom byli konkurenceschopní. Byla obrovská škoda, že jsem tenkrát bývalého kolegu nepřesvědčil. Nebyl jsem dostatečně sportovně důrazný. Místo nás šel nahoru Varnsdorf a ten ji hraje doteď. Ty další nabídky, které přišly, už nebyly ani moc k zamyšlení. V tu dobu jsme hráli ve spodních patrech tabulky, kádr neměl kvalitu.

Jaké ambice tedy máte teď?
Nechceme hrát stále jen třetí ligu. Je to strašně náročné finančně i časově. A už ji hrajeme osm let. Během toho období jsme jednou sestoupili do divize. Řekli jsme si, že by bylo dobré pracovat na tom, aby si Písek druhou ligu někdy zahrál. Máme tady skvělé podmínky a možnost hrát o přední příčky. V téhle sezoně jsme chtěli hrát do třetího místa. To byla strašně důležitá věc. Ve chvíli, kdy by se nám to podařilo po podzimu, tak bychom se zamýšleli nad tím, jestli by byla možnost postoupit, doplnit dále kádr. Proto jsme taky tolik zklamaní. Kdyby to bylo i čtvrté místo, ještě by to šlo. Podzim byl ale tak velký propadák, že i v utkáních, která jsme měli jasně zvládnout, jsme propadli. Asi je vidět, že mužstvo ještě nebylo v takové sportovní kvalitě, aby o ten postup mohlo hrát. Hrají se kolem nás tři druhé ligy. V regionu, který má fotbalistů pro druhou ligu strašně málo, musíme čerpat z pražských klubů a je strašně těžké do Písku někoho dostat, byť jsou tady podmínky nadstandardní.

V létě jste nečekaně přivedli několik zkušených hráčů. Kdy jste se rozhodli pro takové razantní posílení?
Chtěli jsme zkvalitnit kádr. Sportovní úsek natipoval hráče a pak byla otázka, jestli je výkonný výbor bude schopný přivést. My jsme je přivedli. A přivedli jsme i hráče další. Nebyli třeba vytipovaní, ale měli jsme možnost je získat. Jsem pořád přesvědčený, že kvalitu mají, ale my jsme to z nich nedokázali dostat.

V zimní přípravě se ale právě tihle hráči v sestavě moc neobjevovali...
Aleš Kočí měl v přípravě problémy s kotníkem, Běloušek je po zranění, Presl po zákroku. Hanzlík měl chirurgický zákrok v listopadu. Z těch, co přišli, si všichni prošli nějakými trablemi. Dostávali příležitost mladší a uvidíme, jaký bude jejich stav dále.

Váš klub neustále roste. Areál máte krásný. Ale diváci rok od roku ubývají. Vnímáte to stejně?
Máme na to stejný pohled. Je paradoxem, že na přípravný zápas přijde 150 až 200 diváků. Najednou přijde utkání s Převýšovem, beru to jako příklad, a přijde 250 diváků. A pak si říkáme, čím to je. Výsledky? Samozřejmě asi ano. Hrajeme v polovině tabulky a máme ambice vyšší. Ale úbytek je razantní. Když jsme začínali ve třetí lize, tak jsme měli průměrnou návštěvu přes tisíc diváků. Ale to je pryč. Vidíme, jak diváci ubývají i v nejvyšší soutěži. Ale pracujeme na tom, aby se vrátili. I když klíčové budou asi výsledky.

Tradičním hracím dnem je u vás sobota dopoledne. Ale do léta by město mělo dobudovat umělé osvětlení v areálu. A mluvili jste o hracím dnu v pátek večer. Pomůže to?
Snad ano. Z dlouhodobého hlediska jsme vyzkoušeli několik herních časů. Nejideálnější je pořád sobotní dopoledne. Pátek by mohl být odrazový můstek. Chceme to zkusit.

Do jara vstupujete s novým trenérem Rostislavem Grossmannem, který nahradil Ondřeje Prášila, jenž odešel do Hradce Králové. Vzhledem k vašemu zklamání z podzimu, jak silná by vůbec byla Prášilova pozice na jaře?
Celému realizačnímu týmu jsme chtěli dát možnost, aby prokázal, že jejich tip byl správný. Nikdo ale neříká, že kdyby se na jaře nedařilo, Ondra Prášil by zůstal. To je ale jen hypotéza. Ondra Prášil tady za své působení odvedl velmi dobrou práci. Patřil k nejlepším trenérům, kteří tady byli. Je mladý, věřím tomu, že se jednou posune do nejvyšší soutěže. Nikdy neměl jisté místo, ale po všech analýzách, co jsme udělali, tak hráči neodvedli vše, na co měli. I proto jsme trenérovi nedávali za všechno vinu.

I sám Ondřej Prášil přiznával, že jste ho v minulosti podrželi...
Kdybychom mohli pustit všechno do médií, tak by se lidi divili, jak jsme při hodnocení zápasů byli tvrdí a nekompromisní. Několikrát měl realizační tým nůž na krku. První zápas jsme jeli na Vltavín a prohráli, druhý prohráli na penalty s Benešovem a třetí prohráli na Vyšehradě. Jeli jsme do Králova Dvora a tam, kdybychom nevyhráli, tak by se třeba všechno vyvíjelo úplně jinak.

Mluvil jste o tom, že cíl zůstává přiblížit se třetímu místu. Ale v minulých sezonách se ze třetí do druhé ligy ne každému chtělo. Počítáte i s tou variantou, že by mohla přijít nabídka postupu po odmítnutí celků před vámi?
To byl jeden z důvodů, proč být v popředí tabulky. Částečně na to kádr máme, ale je nám jasné, že by muselo dojít k doplnění. Potom by to stálo za uvažování. Prioritou by pro nás muselo být spolupracovat s nějakým prvoligovým klubem. Nějaké možnosti by byly. Zajímavé hráče, byť mladé, málokdo chce pouštět do třetí ligy. Většinou chtějí kluby minimálně druhou ligu. A jak už jsem říkal, získávat hráče pro třetí ligu je dneska strašně složité.

Liga mistrů a Evropská liga

Základní část Ligy mistrů 2018-19 začala v úterý 18. září. Český mistr Viktoria Plzeň je ve skupině G a jeho se soupeři jsou Real Madrid, AS Řím a CSKA Moskva.
Zápasy Evropské ligy se hrají od čtvrtka 20. září. Slavii Praha čeká ve skupině C Petrohrad, FC Kodaň a Bordeaux. FK Jablonec byl nalosován do skupiny K, kde jsou dále Dynamo Kyjev, Astana a Rennes.
Finále Ligy mistrů se hraje 1. června 2019 v Madridu na stadionu Atlétika, Evropská liga vyvrcholí 29. května v Baku.

 

Thibaut Courtois, Sergio Ramos, Luka Modrič, Gereth BaleEdin DžekoPatrik Schick, Mário Fernandes, Arťom Dzjuba, Tomáš Koubek, Jaroslav Plašil, Michael Lüftner

Nejčtenější

Stříbrná parta pohromadě: Nejsme tu kvůli srandičkám, chceme výsledky

ÚSMĚVY. Jiří Skalák (uprostřed) a Ladislav Krejčí (vpravo) na tréninku před...

Šest hráčů z aktuální nominace trenéra Jaroslava Šilhavého před sedmi roky zažilo stříbrné Euro do...

Šéf, vůdce, osobnost. Fotbalisté muže do nepohody už zase našli

LÍDŘI Bořek Dočkal (vpravo) a Vladimír Darida, největší osobnosti současné...

V září na závěr éry bývalého trenéra Jarolíma nebyl ani jeden z nich. V říjnu při nástupu nového...

Sáhnout na stopery? Za koho Darida ve středu pole a kdo na křídla?

Základní sestava české fotbalové reprezentace pro utkání s Ukrajinou. Horní...

Na dlouhou dobu to je pro fotbalovou reprezentaci poslední přípravný zápas. Ve čtvrtek v Gdaňsku...

Sinobo Stadium. Slavia mění název arény podle čínské společnosti

ULTRAS EDEN. Choreo slávistických fanoušků během derby

Až vyrazíte na domácí zápas fotbalistů Slavie, už nepůjdete do Eden areny. Klub mění název...

V Česku se na sport kašle jako nikde na světě, štve trenéra Machalu

Oldřich Machala

Po roční pauze se fotbalový Prostějov vrátil do druhé nejvyšší soutěže. S jiným kádrem i trenérem....

Další z rubriky

Sérii fotbalového Varnsdorfu utnul až českobudějovický lídr

Daniel Kozma z Varnsdorfu (v modrém čelem) bojuje o míč s ústeckým Lukášem...

Konec série. Fotbalový Varnsdorf po pěti zápasech bez porážky padl, o dlouhou neporazitelnost ho...

Bylo to hodně přísné. Brňané se přes vyloučení Bariše nepřenesli

Pavel Šustr, trenér fotbalistů Brna

Dvakrát za posledních šest kol hráli fotbalisté Zbrojovky dlouho před koncem v deseti. Červené...

Nejlepší domácí poločas podzimu, těší chrudimského kouče Matějku

Momentka z druholigového utkání Chrudim (v červených dresech) - Prostějov

Na takový zápas čekali možná celý podzim. V jeho závěru přišla sobotní domácí výhra fotbalistů...

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova
Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát rozvedené samoživitelky tří dětí by vydal na několikadílný román. Ačkoliv poslední rok nebyl pro paní Janu jednoduchý, potkalo ji i štěstí splnil se jí její velký sen. V soutěži společnosti Wüstenrot totiž vyhrála hlavní cenu – novou kuchyni v hodnotě 150 000 Kč. Konečně to tedy vypadá, že už se blýská na lepší časy. A že to bylo potřeba…

Najdete na iDNES.cz