Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pikantní záběry z voleb nebudou, kamery průběh jednání snímat nesmí

Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

26 2009
V sále se může bouřlivě diskutovat, může dojít na hádky, osočování, slovní útoky, ale televizní kamery, které by všechno zaznamenaly, zůstanou vypnuté stranou dění a pod přísným dohledem.

Na pikantní záběry ze sobotní valné hromady fotbalové svazu se netěšte. Ač by si kandidát na předsedu českého fotbalu Ivan Hašek přál, aby se průběh voleb živě vysílal, přímý přenos nebude a striktně dané jsou i časy, kdy mohou televizní štáby natáčet alespoň na záznam.

"Nikdo o přímý přenos nestál, vůbec se o tom neuvažovalo," řekl svazový mluvčí Václav Tichý. "Valnou hromadu připravujeme jako minulá zasedání a z nich se nevysílalo."

Svaz z rozhodnutí výkonného výboru vydal pro valnou hromadu akreditační podmínky, které vlastně přímý přenos znemožňují.

Kdy lze točit valnou hromadu

1. příchod delegátů
2. od 9.30 do 9.40 v sále při zahájení
3. o přestávkách na chodbách a v přízemí sálu
4. při představování kandidátů na funkce ve výkonném výboru
5. na tiskové konferenci
6. po dohodě

V Národní domě na pražském Smíchově se smí natáčet příchod delegátů, zahájení valné hromady, o přestávkách mohou být kamery zapnuté na chodbách, dále v sále při představování jednotlivých delegátů a při závěrečné tiskové konferenci. "Samozřejmě po dohodě lze udělat živé vstupy s kandidáty nebo delegáty," upřesnil Tichý.

Průběh zasedání se však točit nesmí. "Jde přece o důležité pracovní jednání a nechtěli jsme, aby po sále mezi delegáty pořád někdo běhal s kamerou. Navíc po zkušenostech z poslední doby víme, že se dá určitá situace z jednání vytrhnout z kontextu a může dojít ke zkreslení," poznamenal svazový mluvčí.

"Ale veřejnost bych chtěl uklidnit, informací a výstupů budou mít média dost," doplnil Tichý.

Televizní společnosti o přímý přenos zájem neprojevily i z toho důvodu, že dopředu nelze předpokládat, jak dlouho fotbalové volby budou trvat. "To prostě nedokážeme říct. Může být hotovo za čtyři pět hodin, ale taky se jednání může táhnout do půlnoci," přemítal mluvčí svazu.

Začíná se v sobotu ráno, v Národním domě na Smíchově se bude volit nové vedení svazu. Nejprve 202 delegátů z fotbalového hnutí bude vybírat předsedu mezi Ivanem Haškem a Luďkem Vinšem. Poté se bude volit dalších dvanáct členů výkonného výboru.

Na fotbal.idnes.cz sledujte on-line reportáž, zpravodajství, rozhovory a další zajímavosti.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze