Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Frňka: Fotbal, kvůli kterému jsem přišel, ostravským hráčům neseděl

Petr Frňka na tréninku Baníku Ostrava | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

15 2015
V závěru sezony už tušil, že u mužstva skončí. „Vnitřně jsem na to připravený byl, ačkoliv jsme se o tom nebavili,“ přiznal Petr Frňka, někdejší trenér fotbalistů Baníku Ostrava.

Petr Frňka vedl mužstvo v jarní části první ligy, ve 14 zápasech, přičemž s ním získal pouhých 11 bodů. Baník klesl z pátého na třinácté místo. Jak moc si poškodil trenérské jméno? „Myslím, že jsem si určitě nepomohl,“ prohlásil kouč.

V čem byla chyba?
Je to více věcí, o kterých ale konkretně hovořit nechci. Ty jsou mezi mnou a vedením. Zkrátka jsme si dali spoustu úkolů a cílů, ale moc jsme jich podle mne nesplnili.

Proč?
Nechci vymezovat, kdo za co může. To teď není vůbec důležité. Důležité je, že jsme chtěli něco dělat, že jsme chtěli Baník někam posunout, a to se nepodařilo. Spíše jsme podle mě v určitých směrech udělali krok zpátky. Nyní je nejpodstatnější, zda se všichni dokážeme poučit, nebo budeme stejně chybovat i v budoucnu.

Přitom jste přišel jako trenér, který měl být u týmu dlouhodobě.
Ano, je to tak. Přicházel jsem s úplně jinou představou. Mrzí mě to. Určitě bylo v našich silách vzájemně si více naslouchat, aby konečný výstup, který pochopitelně všichni hodnotí, byl o dost lepší.

Můžete být konkrétní?
V mnoha věcech nebudu konkrétní. Není to ani nutné. Ani nemám vnitřní touhu si vyřizovat s někým účty a zakládat klub zhrzených. Věci jsem v debatě s vedením jasně pojmenoval. Vyříkávání si věcí přes média není správná cesta a nemá ani úroveň. Všichni máme podíl na tom, že nám ta práce nepřinesla radost.

S kabinou jste problémy neměl, že by hráči nechtěli hrát tak, jak jste si představoval?
Ne. Ale popravdě si myslím, že, jak bych to řekl kulantně, fotbal kvůli kterému jsem přišel a který jsme měli s hrát, úplně všem klukům neseděl.

Takže na útočný, agresivní fotbal jste neměl vhodné hráče?
Řekněme, že abychom byli úspěšní, tak jsem osobně měl daleko intenzivněji volat po tom, aby se kádr v zimě doplnil.

V zimní přestávce ale přišlo hráčů dost. Do jejich výběru jste nemluvil?
Není to o kvantitě, ale o kvalitě. Nerad bych se někoho tím dotknul. Do výběru hráčů jsem hovořil a osobně cítím odpovědnost především za příchody Sivriče a Kouřila. Ta další rozhodnutí nebyla jednoznačná. A v tom je velká chyba, jak u mě, tak u vedení. Osobně si kladu za velkou vinu a vidím jako velkou chybu, že jsem se daleko intenzivněji a důsledněji nezasazoval o větší zimní změny v kádru.

V čem nebyla rozhodnutí jednoznačná?
Dostal jsem v prvé řadě za úkol pracovat s fotbalisty, kteří jsou již v týmu. Někteří odešli, víme kteří (Greguš, Baránek, Lindpere, Stronati a Petrus). Udělali jsme kompromis, že se to pokusíme na jaře zvládnout s hráči, kteří v kádru jsou. To se dost vymstilo.

Bylo největším problémem složení zálohy, které jste hledal?
Jak mám na to odpovědět, abych někomu neubližoval?

Zkuste to.
Víte, kluci jsou moc pracovití, snaživí. Ale jen o tom to není. Ta herní a mentální vyspělost pro tak náročný fotbal, jaký jsem měl za úkol a chtěl, abychom hráli, je opravdu veliká. Bylo to složité. Byly okamžiky, kdy bylo vidět, že takový fotbal má smysl dělat, že bychom ho do určité míry mohli zvládnout, kdyby byli v týmu dva tři kvalitnější šikovnější hráči. V tom jsme měl směrem k vedení vyvinout větší tlak. Udělal jsem ústupek, což byla obrovská chyba, která poškodila Baník, vedení, kluky v týmu, fanoušky, spolupracovníky, mě, všechny. Šlo nejen o záložníky, ale i o ofenzivní hráče.

Nedávali góly, že?
Zjednodušeně a obrazně řečeno, když zjistíte, že jediný, kdo v týmu umí dát gól, je Milan Baroš, tak je něco špatně. Najednou vidíte, hele, vždyť naši ofenzivní hráči nejsou dost úspěšní ani v tréninku. Stoper Michal Frydrych vstřelil více gólů, než oni.

Také byl se čtyřmi góly nejlepším střelcem mužstva...
... a to i v tréninku. Typologicky skladba týmu podle mě nebyla dobrá. To ale není chyba hráčů, ale nás, kteří jsme ta rozhodnutí dělali anebo je mohli ovlivnit a neudělali to. V tom je podle mě potřeba udělat zásadní změnu a kroky.

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,71

Šimon Falta

Olomouc

1,9

Josef Hušbauer

Slavia

1,92

Jan Kopic

Plzeň

Góly

5

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

4

Ondřej Mihálik

Jablonec

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 7 7 0 0 16:2 21
2. SK Slavia Praha 7 4 3 0 10:1 15
3. SK Sigma Olomouc 7 4 2 1 13:7 14
4. FC Slovan Liberec 7 4 1 2 9:7 13
5. AC Sparta Praha 7 3 2 2 6:6 11
6. FK Jablonec 7 2 4 1 13:7 10
7. Bohemians Praha 1905 7 2 4 1 4:4 10
8. Dukla Praha 7 3 1 3 10:12 10
9. FK Teplice 7 2 3 2 10:9 9
10. Fastav Zlín 7 3 0 4 6:7 9
11. FK Mladá Boleslav 7 2 1 4 6:11 7
12. 1. FC Slovácko 7 1 3 3 6:6 6
13. FC Baník Ostrava 7 1 3 3 10:16 6
14. MFK Karviná 7 1 1 5 7:12 4
15. Zbrojovka Brno 7 1 1 5 5:13 4
16. FC Vysočina Jihlava 7 1 1 5 5:16 4

Najdete na iDNES.czmobilní verze