Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fouskova vize malého Eura: plné stadiony, český tým ve finále v Praze

Petr Fousek (uprostřed) dělal na mistrovství Evropy do 21 let v roce 2013 delegáta UEFA. | foto: UEFA Media / Sportsfile

19 2013
Tel Aviv (Od našeho zpravodaje) - Na úterní finále mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v Izraeli mezi Španělskem a Itálií dohlédl jako delegát UEFA, ode dneška Petr Fousek napne zase všechny síly k příštímu šampionátu, který za dva roky hostí Česko, coby šéf organizačního výboru.

Už se vás na Česko ptají?
Denně. Všichni se těší, protože mají dobré zkušenosti z turnajů, které jsme pořádali dřív - jako třeba mistrovství Evropy ve futsalu nebo fotbalové šampionáty do devatenácti a šestnácti let. Vyhlášená je naše pohostinnost, solidní organizace, dobré podmínky na stadionech a slušné hotely.

Co lidi nejvíc zajímá?
Často se ptají třeba na to, kde se bude hrát.

To už je rozhodnuté - v Praze na Letné a v Edenu, v Olomouci a v Uherském Hradišti. Proč zrovna tyto čtyři stadiony a ne třeba Plzeň?
Šampionát má dvě centra - české a moravské, což vychází i z vnitrosvazového uspořádání. Chtěli jsme, aby šampionát měl celostátní záběr, ne jen regionální. UEFA má navíc velmi přísné časové i kilometrové limity na dojezd mezi těmito dvěma centry a všemi stadiony. Například právě z Plzně do Olomouce není možné v nařízených časech dojet. To samé se týká třeba Ostravy. Pochopitelně nás zájem dalších měst těší a je nám líto, že nemůžeme hrát všude, ale UEFA je nesmlouvavá.

Kde bude hrát český tým?
To ještě není rozhodnuté. Jsou na to různé názory, ale my musíme vycházet z toho, jaké stadiony máme k dispozici. Chceme zajistit, aby šampionát měl odpovídající návštěvnost. Což se, mimochodem, právě Izraelcům rozhodně povedlo.

Z toho tak trochu vyplývá, že se kvůli návštěvnosti přikláníte k Praze, kde jsou dva dvacetitisícové stadiony.
Ano, já se z řady důvodů důsledně přikláním tomu, aby česká reprezentace hrála v Praze a UEFA tomu velmi rozumí.

Rozhodnete o tom sami, nebo to musíte konzultovat s UEFA?
Rozhodneme to po dohodě s UEFA. 

A kde se bude hrát finále?
To bude v Praze určitě. Jen zatím není rozhodnuto, jestli na Letné, nebo v Edenu. UEFA má své preference, ale ještě se čeká, jak v Edenu dopadne srpnový evropský Superpohár.

Už jste začali s přípravami?
Přípravy začaly ve chvíli, kdy jsme šampionát získali, tedy loni. Ale pro UEFA bylo doposud prioritou letošní mistrovství v Izraeli. Od podzimu už bude veškerá pozornost upřená jen na nás. Čeká nás řada inspekcí a spousta jednání. Pro mě i mého zástupce Michala Valtra je prospěšné, že můžeme být přímo v Izraeli a získat cenné zkušenosti. Českou stopu v Izraeli navíc velmi dobře doplňuje i rozhodčí Zelinka.

A jaký dojem ze šampionátu máte?
Vidíme, že UEFA opravdu usiluje o to, aby se mistrovství Evropy do jedenadvaceti let blížilo velkému Euru. Rozhodně to není vylepšená devatenáctka. Zejména televizní a marketingové uchopení šampionátu je obrovské. Od UEFA je tu nesmírně početný štáb a to ještě uvažují o tom, že ho pro 2015 rozšíří! Pro pořadatele to představuje pořádný náraz.

Stadiony, infrastruktura i hotely jsou v Česku postavené. Co je tedy nutné ještě zařídit?
To je sice pravda, ale my podporujeme kluby a města v jejich úsilí, kdy chtějí stadiony ještě vylepšit. Zejména v oblasti mediální a marketingové. A pak je samozřejmě nutné šampionát postupně připravovat.

Jak?
Musíme udělat všechno pro to, aby mistrovství bylo skutečně celonárodním fotbalovým svátkem. Fotbal v dnešní době takovou akci potřebuje. Propagace musí být taková, aby o tom šampionátu každý věděl. A že takové akce v Česku uspořádat jde, ukázalo třeba nedávné mistrovství světa v biatlonu.

Zpropagovat mistrovství se celkem podařilo i Izraeli.
Ano a my k tomu chceme přistoupit podobně. Nicméně jde o dvě hlavní věci.

O které?
Tou první je složení mužstev. Izrael měl velké štěstí, že tu hrají Německo, Anglie, Španělsko, Holandsko a Itálie. To je pro fanoušky tahák. Některé jiné země můžou být fotbalově kvalitní, ale nemají takové jméno.

A druhá věc?
To je připravenost domácího týmu. A Izrael pro nás znovu může být poučením. V základní skupině odehrál skvělý zápas proti Anglii a zaslouženě vyhrál. Kdyby v prvním utkání proti Norsku nedostal vyrovnávací gól v nastaveném čase, tak postoupil do semifinále. A právě účast domácího týmu v semifinále nebo ve finále má na úspěch celého šampionátu velký vliv. Na minulém mistrovství pořádající Dánové ze skupiny nepostoupili a na mistrovství se to podepsalo. Naším cílem musí být to, abychom to finále opravdu hráli.

Už jste se bavili o tom, jestli áčko během přípravy bude pouštět jedenadvacítce hráče? Týká se to třeba Václava Kadlece, Matěje Vydry nebo Ladislava Krejčího.
Takových hráčů bude víc a budou to spolu řešit trenéři áčka a jedenadvacítky. Na domácím šampionátu musíme postavit nejsilnější možné mužstvo. Myslím, že nebude těžké se dohodnout, samozřejmě za odpovídající supervize vedení asociace. I tady to bylo téma pro řadu účastníků a kdo nechal dobré hráče doma nebo v áčku, neuspěl - podívejme se na Němce a hlavně Angličany.

Izrael stanovil nízké ceny lístků, které vychází v přepočtu přibližně na sto korun. Jak to bude v Česku?
Ceny ještě nejsou určené, ale filozofie bude stejná. Lístky budou velmi dostupné. Důležitější budou plné stadiony než výtěžek ze vstupného.

Podaří se vyprodat dvacetitisícové stadiony na zápasy českého týmu?
Pevně věřím, že se to podaří.

Bude návštěvnost v Česku lepší než v Izraeli?
Ohledně domácího týmu o tom nepochybuju. A co se týče ostatních zápasů, tak uděláme maximum. Ale už jsem řekl, že bude záležet mimo jiné i na tom, jaká mužstva do Česka přijedou, což se ovšem dozvíme až v listopadu 2014. Přesto budeme chtít koncept i myšlení pozměnit a učinit z mistrovství prestižní záležitost, na níž člověk nesmí chybět, ať už tu bude hrát kdokoliv. Je zde totiž už k vidění kvalitní seniorský fotbal - dnešní reprezentanti do jedenadvaceti let, to už dávno nejsou žádní dorostenci. Hrají pravidelně silnou ligu, mnohdy v nejlepších klubech a mnoho z nich už nastupuje v seniorských národních týmech. Sledovat tady De Geu, Isca, Dzagojeva, De Jonga, Strootmana, Verratiho, to je zážitek.

Prodej lístků začne na jaře 2015?
Ano, přesně tak.

Co si ještě vzít z izraelského pořadatelství? Co se vám líbí?
Počasí.

Tak to asi zařídit nepůjde.
Naštěstí koncem června by mělo být pěkně i u nás. Dobře, teď vážně. Když Izrael kandidoval, tak se hodně debatovalo ohledně bezpečnosti: "Uskuteční se turnaj vůbec, když Palestinci odpalují rakety a válka v Sýrii je vlastně za rohem?" Ale jestli v Izraeli něco funguje, tak je to zrovna bezpečnost. Neříkám, že si právě z toho máme vzít příklad, protože v Česku je přeci jen úplně jiná situace. Ale líbí se mi, že Izrael dokázal, že realita je úplně jiná než mediální obraz. Musíme samozřejmě také vyzdvihnout fakt, že pořadatelskou zemi navštíví generalita UEFA. Je tady předseda Platini, řada členů výkonného výboru UEFA, lidé z profesionálního managementu, startující země tu mají prezidenty svých svazů - diplomacii tu děláme permanentně a jistě tomu tak bude i u nás.  Na šampionátu si lze vytvořit bohaté kontakty ve všech úrovních fotbalu na dlouhou dobu.

A co se vám v Izraeli naopak nelíbí?
Hrozná je doprava. Ne dopravní systém, ten mají organizátoři propracovaný. Ale zácpy jsou tady od rána do půlnoci, v podstatě nonstop. Na druhou stranu v Praze to také není žádný zázrak, tak uvidíme, jak se s tím vypořádáme. Navíc musíme počítat s rekonstrukcí dálnice D1.

Neplánujete kvůli tomu k přepravě mezi Prahou a Olomoucí víc zapojit vlaky?
Budeme jednat o spolupráci s Českými drahami, které jsou partnerem fotbalové asociace a osvědčily se během loňského mistrovství Evropy v Polsku. Na trase Praha-Olomouc chceme co nejvíc využít pendolino.

Jaký bude rozpočet pro české pořadatelství?
Původní kalkulace byla sedmdesát milionů korun. Nakonec to bude asi o něco víc, protože od naší první kandidatury se některé věci posunuly. Ale jsem přesvědčený, že celá akce v žádném případě nebude ztrátová.

Jakou část uhradí UEFA?
Majoritní.

Je mistrovství Evropy do jedenadvaceti let největší fotbalovou akcí, kterou Česko může v současné době pořádat?
Je to druhá nejdůležitější reprezentační akce UEFA. Se současnou infrastrukturou se nemůžeme ucházet o větší turnaj. Otázkou je Euro v roce 2020, které mimořádně bude rozdělené do jednotlivých měst po celé Evropě. A pokud by se podařilo naplnit vizi národního stadionu, tak bychom se o některé zápasy mohli ucházet.

Vy jste zastáncem toho, aby Česko postavilo národní stadion?
Ano.

Uživil by se takový stadion? Nebylo by to jen o třech zápasech za rok a možná několika utkáních během mistrovství Evropy 2020?
To je otázka pojetí stadionu. Česko potřebuje pro celou řadu zápasů větší stadion než jen pro dvacet tisíc diváků. Takových máme pět, ale na některá utkání je to vysloveně málo. A nemusí tam hrát jen reprezentace. Může tam být třeba finále domácího poháru a také na takovém stadionu můžou hrát jeden nebo dva kluby. Třeba stadion v Jeruzalémě pro víc než třicet tisíc diváků je domovem pro tři týmy. A na trávě to vůbec není znát. Ale to jsou všechno věci, které se musí teprve řešit.

Takže myšlenka "Euro 2020 v Česku" stále existuje?
Určitě ano.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze