Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gól od Řeků si pořád vybavuju, přiznává Čech. Brücknera řadí k nejlepším

20 2017
Dlouho přemýšlel a pak přiznal. „Pořád si pamatuju ten roh ze semifinále s Řeckem.“ Petr Čech ve čtvrtečním Rozstřelu iDNES.cz vzpomínal na reprezentační kariéru, ale mluvil také o Arsenalu, o brexitu a své fotbalové škole, kterou už podvanácté pořádal na Strahově.

Právě tam, v tréninkovém centru Sparty, rozhovor s českým brankářem před dvěma týdny vznikal. Teď už je totiž na předsezónním turné po Austrálii a Číně s Arsenalem, ve kterém ho čeká jeho třetí sezona. Druhá od doby, kdy ukončil reprezentační kariéru.

S národním dresem se definitivně rozloučil před rokem s rekordními 124 starty na kontě. Ten poslední si připsal na mistrovství Evropy ve Francii v utkání s Tureckem.

„Je pravda, že když reprezentaci sleduji v televizi, tak tu chuť pořád mám, ale jsem ve fázi kariéry, kdy to rozhodnutí bylo podle mě správné,“ hodnotí s odstupem času.

Čechovi je 35 let a s národním mužstvem už od mládežnických kategorií zažil mnoho. „Nikdy nezapomenu na finále mistrovství Evropy jednadvacítek, které jsme vyhráli. Ale před očima mám pořád i ten gól od Řecka v semifinále mistrovství Evropy. Dodnes si pamatuji, jak se ten míč kutálel na roh, doběhla časomíra, sto pátá minuta, a rozhodčí řekl, že nechá rozehrát roh a pískne konec poločasu. Bohužel nechal rozehrát roh a byl konec všeho,“ vzpomíná brankář.

Petr Čech ve své fotbalové škole pro děti
Rozstřel: Petr Čech - celý záznam
Petr Čech ve své fotbalové škole pro děti

Před třinácti lety měli Češi nakročeno do finále Eura v Portugalsku, jenže v semifinále je zastavilo Řecko, pozdější šampion. A také pravidlo o stříbrném gólu. „Je to paradox, bylo to jediné mistrovství, kde tohle pravidlo platilo. Jsem přesvědčený, že kdyby se hrálo druhých patnáct minut, tak jsme ten zápas vyhráli,“ myslí si Čech.

Na evropském šampionátu Češi v samostatné historii nechyběli, zato na světový šampionát se probojovali jedinkrát. A vzdaluje se i postup do Ruska, které mistrovství světa hostí příští léto. „Zápas v Norsku byl s ohledem na kvalifikaci velká facka,“ pověděl Čech o remíze z posledního reprezentačního utkání.

Brückner patřil k nejlepším

V Chelsea zažil Josého Mourinha, Carla Ancelottiho, teď ho zase vede Arséne Wenger. Všichni uznávaní fotbaloví odborníci. „K těm nejlepším trenérům na světě, kteří mě vedli, podle mě patří i Karel Brückner. To byl kouč se vším všudy,“ vzpomněl Čech na úspěšného trenéra, který vedl reprezentaci právě na zmíněném Euru v Portugalsku i při jediné účasti na mistrovství světa v Německu.

„Ale i Pavel Vrba, přesto že se nám na mistrovství ve Francii nepovedlo postoupit a bylo to zklamání, tak je to podle mě trenér, který má také svoje parametry,“ dodal.

Právě pod trenérem Vrbou svou reprezentační etapu uzavřel. „Člověk musí najít ten správný čas, kdy dá prostor jiným,“ vysvětlil.

Diskusní pořad Rozstřel

Bál se, že by už nezvládl kombinovat vytížení na špičkové klubové úrovni i v reprezentaci a chtěl se soustředit na klubové povinnosti. Vytížení v loňské sezoně, kdy nedostal šanci v evropských pohárech, ho však zklamalo. „Trenér se tak rozhodl a já to musel respektovat. Chtěl, aby i David (Ospina - pozn.) odchytal určitý počet zápasů a rozdělil to na soutěže. Bylo to zklamání, protože Liga mistrů je pořád lákadlo,“ přiznal.

Brexit mě osobně neovlivní, ale fotbal ano

Od referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie uplynul rok. Až k odtržení od Evropy reálně dojde, může to ohrozit i fotbal. „Je to škoda, pokud se znovu nastaví podmínky a filtry pro hráče, kteří mohou a nemohou získat v Anglii pracovní povolení,“ vysvětluje Čech.

Sám v Británii působí už třináctý rok, a tak ho rozhodnutí občanů neovlivní. „Ale nedovedu si představit, jak to bude fungovat. Znám spoustu hráčů, kteří doplatili na to, že nebyli z Evropské unie, hlavně fotbalisti z bývalé Jugoslávie s tím dlouho měli problémy.“

„Premier League je ta nejlepší liga na světa, a pokud takovou chce zůstat i dál, měli být mít možnost v ní hrát ti nejlepší, bez ohledu na to, odkud jsou. Je důležité, aby to nebylo o splnění nesmyslných podmínek, ale o tom, jestli jsou ti hráči dostatečně kvalitní,“ dodal Čech.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze