Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


U nás i přátelák musíme hrát na výsledek, říká gólman Čech

13 2013
Kdyby bylo na něm, na letošní listopad by přípravný zápas pro fotbalovou reprezentaci vůbec nedomlouval. "V této situaci je pro vývoj národního mužstva zbytečný, protože se s největší pravděpodobností bude měnit trenér," argumentuje brankář Petr Čech.

Když mu však provizorní kouč Josef Pešice zavolal, jestli na páteční mezistátní duel v Olomouci proti Kanadě dorazí, neváhal ani minutu.

"U mě vždycky záleží, jestli mě chce trenér," zdůraznil jedenatřicetiletý gólman Chelsea.

A nechtěl jste ho požádat, že byste si během náročného podzimu raději odpočinul?
Osobně jsem si myslel, že v nominaci nebudu, že šanci dostanou jiní. Ale trenér zavolal, že bude rád, když přiletím. Proto jsem tady. Nejsem zraněný, takže žádný problém. Kdybych měl pár dní volna, tak by mi to určitě prospělo.

Mělo by se v přípravě zkoušet, nebo hrát s tím nejsilnějším?
Kdyby byla ta možnost, aby mladí získali zkušenosti, třeba by se i prohrálo a lidi by to vzali, tak proč ne. Ale tady v Česku jsme v situaci, že každá porážka i v přáteláku vyvolá vlnu nevole, což nikdo nechce. Všichni se snažíme, aby se mínění fanoušků otočilo, aby bylo pozitivní.

Proč si to myslíte?
Najdou se lidi, kteří budou říkat, proč zase chytá Čech, že ho nemusíme zkoušet... Ale jen si vzpomeňte na Emiráty.

Na první akci bývalého kouče Bílka?
Ano. Tenkrát tam odcestoval tým složený převážně z ligových hráčů a těch, kteří za národní mužstvo téměř nic neodehráli. Byl nekonsolidovaný, bylo v něm spousta nováčků a turnaj se nepovedl. Od té doby byl trenér pod obrovskou kritikou veřejnosti. Něco podobného se opakovalo po turnaji v Japonsku, i když tam jsme neprohráli. Proto se nemůžeme divit, že nikdo hráče zkoušet nechce.

Pokud by už Česko nového trenéra mělo, měl by zápas s Kanadou význam?
Bylo by logické, že by hráče vidět chtěl, že by si chtěl něco vyzkoušet. Uvidíme, jak s tím teď trenér Pešice naloží.

Mužstvo složil ze zkušených, z nováčků i z těch, kteří za reprezentaci nastoupili velmi málo.
Jsme v situaci, že momentálně je výsledek to nejdůležitější. Pokud by dal šanci jen mladým a nováčkům a pak by se neuspělo, tak by se tlak na národní mužstvo ještě zvýšil. A to nikdo nechce.

Chybí vám v nominaci někdo, když nepočítáte zraněné Rosického, Daridu či Plašila?
O každé nominaci se dá diskutovat, kdo v ní měl být a kdo ne. Důležitá je vize trenéra, s čím chce jít do zápasu. Například nevzal ani Michala Kadlece, protože počítá s tím, že postaví Čelůstku. Je zbytečné povolat spoustu hráčů a pak je posadit na tribunu.

Sledujete hledání nového trenéra?
Předseda Pelta variantu má, ale trenér Vrba je v Plzni pod smlouvou. Záleží, jestli se všechny strany domluví, nebo by se hledal někdo jiný. Každopádně teď bude čas to vyřešit. I pro klub to může být vhodná doba, případný nový trenér bude mít čas v zimní přípravě mužstvo poznat. Snad se to vyřeší.

Vy byste byl rád, kdyby se reprezentačním trenérem stal Pavel Vrba?
Tu otázku jsem dostal několikrát a odpovím zase stejně. Nikdy jsem pod ním netrénoval, takže to hodnotit nemůžu. Ale v mých očích za ním stojí výborná práce a výsledky. To všechno ho předurčuje k tomu, aby se o něj reprezentace zajímala.

Byl byste pro variantu s cizincem?
Záleží, jestli si ho můžeme dovolit, jestli ta varianta je přínosná. V Česku je jiná mentalita i prostředí a myslím si, že by bylo lepší, aby národní mužstvo vedl ten, kdo to zná a nebude každý den z něčeho překvapený.Najdete na iDNES.czmobilní verze