Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mít to pod kontrolou a vyhrát, velí do kvalifikační bitvy kapitán Čech

Petr Čech na tréninku české fotbalové reprezentace | foto: Ladislav Němec, MAFRA

3 2015
Když kapitánskou pásku v národním mužstvu na levou paži navlékl poprvé, Češi před osmi lety v kvalifikaci v Německu senzačně vyhráli 3:0. Ve čtvrteční bitvě proti Kazachstánu by však zastupující kapitán Petr Čech u žádného překvapení asistovat nechtěl. Češi jako velký favorit nutně potřebují tři body v boji o postup na Euro 2016.

Mimochodem, do souboje proti Kazachstánu vedl tým jako kapitán už loni v Astaně, kdy Tomáš Rosický kvůli zranění rovněž nastoupit nemohl. „A zvítězili jsme,“ připomněl 33letý gólman výhru 4:2.

Očekáváte dnes v Plzni jiný zápas?
Je to už pár měsíců, takže se může stát, že kazašské mužstvo bude hrát jiným způsobem. Důležité je, abychom my ten zápas zvládli, měli ho od začátku pod kontrolou a zvítězili. Přesně to bychom chtěli zopakovat. Ale pozor, tamní fotbal prožívá nejlepší fotbalové období v historii, Astana postoupila do Ligy mistrů. To může mít pozitivní efekt.

Fotogalerie

A naopak může na vás mít negativní dopad, že vedle Rosického vypadli z nominace další zkušení hráči Sivok, Plašil či Pilař?
Vždycky je škoda, když někdo vypadne kvůli zranění. Ale je tu šance pro ostatní, aby se ukázali. A u řekli si o trvalejší místo. Připravovali jsme se poctivě, trenéři v přípravě využili všechny hráče, takže jsme nachystaní. Věřím, že ti, kteří nastoupí, tak zápas zvládnou.

Česko nutně potřebuje vyhrát a co když nováčci podlehnou nervozitě. Nemáte z toho obavy?
Ať hlavně každý hraje svůj fotbal, předvede výkon ze svého klubu, díky kterému se dostal do národního týmu. Ať hrají, jak nejlíp umí a nevnímají, jak je ten zápas důležitý a že někdo nastupuje úplně poprvé.

Jak se cítíte vy? Za srpen jste v novém angažmá v Arsenalu odchytal pět zápasů?
Moje zápasové zatížení se vrátilo do normálu. Věřím, že se to na mně projeví a podám výkon, který všichni očekávají.

Nečeká se, že budete v ohni střel. Jak vnímáte podobná utkání?
Mně takové zápasy nevadí, zažil jsem jich spoustu. Za celou dobu mívám jeden zákrok a musím být připravený každou vteřinu. Role brankáře je specifická. Já zažil všechny možné druhy zápasů, takže v tom nevidím problém.

Na koho z kazašského mužstva si musíte dát pozor?
Jejich největší síla je v tom, že hrají jako tým. Pokaždé se snaží zápas odmakat, odbránit, uhrát co nejlepší výsledek. Mají šikovné hráče, kteří nám dělali problémy už v prvním zápase. Ale stejně nedůležitější je, jak budeme hrát my.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze