Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hlavně musí kvalifikace zůstat v našich rukách, zdůraznil Čech

3 2013
Minulý pátek odchytal v Edenu báječný zápas za Chelsea, byť se smutným koncem. Nejbližší pátek tam nastoupí ve sto druhém utkání za národní mužstvo. Pokud fotbalový brankář Petr Čech znovu prožije večer s nešťastným koncem, bude to špatně pro celý český fotbal.

"Sám nevím, jaký to bude návrat, ale zas tak to prožívat nebudu. Každopádně stadion za nic nemůže," prohodil jedenatřicetiletý gólman se smíchem.

V utkání o evropský Superpohár střelcům Bayernu zlikvidoval několik vyložených šancí, ale Chelsea nakonec podlehla v penaltovém rozstřelu.

Nyní nastoupí kvalifikaci proti Arménii a Češi musí vyhrát, aby si udrželi šanci na postup na mistrovství světa 2014 v Brazílii. "Co si budeme povídat, je to zápas sezony," zdůraznil Čech už s vážnou tváří.

Zápas podzimu a s Armény? Nepřeháníte?
Musíme je porazit, nejen abychom si udrželi naději na postup. Ale hlavně abychom kvalifikaci měli ve svých rukách, abychom se nemuseli starat, jak hrají soupeři. Když nevyhrajeme, nebude mít kontrolu o tom, co se děje okolo nás.

Máte to spočítané?
Naopak, spočítané nemám vůbec nic. Jen vím, že musíme vyhrát tři zápasy ze čtyř, což by na baráž stačit mělo. A když nebude, tak s tím nic nenaděláme. Skupina je zamotaná.

Když mluvíte o třech výhrách, určitě myslíte zápas s Arménií, na Maltě a v Bulharsku. Na favorizovanou Itálii si netroufáte?
Pokusíme se vyhrát všechno. Čtyři vítězství, to by bylo ideální. Ale může přijít smolné utkání... V Itálii to chce neprohrát.

Arménie naposled zvítězila v Dánsku 4:0, čímž vám pomohla právě k tomu, že kvalifikaci pořád ve svých rukách máte. Vystrašil vás ten výsledek?
Když jsme hráli v Arménii, tak domácí byli v první půli lepší. Po přestávce jsme rozhodli, dali tři góly, ale ten zápas nebyl snadný, jak vypovídá výsledek. Takže o jejích síle víme. A ta výhra v Dánsku je hodně povzbudila.

Čím jsou Arméni tak nebezpeční?
Rychlostí a přechodem do útoku. Jak se dostanou do přečíslení, tak to hrozí. Proto jim zápasy venku svědčí. Jejich hráči už nastupují v kvalitních klubech, celkově se jejich fotbal lepší.

Arménie je váš poslední domácí zápas, kvalifikaci pak končíte třemi duely venku. Nesnižuje to vaši šanci na baráž?
V procentech to vyjádřit neumím. Věřím, že je v našich silách to zvládnout. V minulých kvalifikacích jsme hráli podobně těžké zápasy, možná i proti papírově těžším soupeřům.  A zmákli jsme je.

Nepovažujete tedy los za nevýhodný?
Ne, je to jedno. Venku jste pod menším tlakem, domácí publikum je někdy nedočkavé, chce tři góly za deset minut. Nad losem není důvod přemýšlet. Jestli body k postupu získáte v zápasech doma nebo venku, na začátku kvalifikace nebo na konci, je jedno. Samozřejmě, že je lepší vyhrávat hned než to honit na poslední chvíli. Když si to zkazíme, bude to jen naše neschopnost.

Pravda, v předchozí kvalifikaci o mistrovství světa jste končili třemi zápasy doma a nikam se nedostali. Vzpomínáte?
Poslední utkání venku bylo na Slovensku, hráli jsme dobře, ale skončilo to dva dva. Pak jsme vyhrávali, ale stejně to bylo k ničemu, protože ostatní zápasy ve skupině se otočily proti nám. Proto se musíme vyhnout tomu, abychom po Arménii nemuseli počítat, kdo s kým hraje a kdy nás vyřadí ze hry.

A když to nezvládnete?
Tak se na baráž a na mistrovství světa budeme dívat v televizi. Což samozřejmě nikdo z nás nechce.Najdete na iDNES.czmobilní verze