Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bulhaři budou nabuzení. Je možné, že si vůbec nezachytám, řekl Čech

Brankář českého národního týmu Petr Čech tleská fanouškům za podporu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

14 2013
Sofia (Od našeho zpravodaje) - Brankář Petr Čech povede jako kapitán české fotbalisty do závěrečného utkání kvalifikace o mistrovství světa 2014. V Bulharsku to bude zvláštní zápas, takový "lepší přátelák": domácí hrají o teoretickou šanci na baráž, Češi o ni už přišli. "Pořád se hraje o prestiž. Rozhodně nechceme prohrát," říká Čech.

Co je vaší motivací kromě prestiže?
Hraje se o nasazení do košů pro příští kvalifikaci. I když je velká pravděpodobnost, že zůstaneme ve druhém koši, i kdybychom prohráli, není to jistota. Chceme si ty body uhrát v Bulharsku, abychom se nemuseli na nikoho ohlížet.

Motivuje vás i představa, že by mohli Bulhaři slavit postup do baráže, kdyby vás porazili o tři góly? Asi byste nechtěli být svědky bulharské euforie...
Fotbal umí být krutý i spravedlivý. Pokud nás Bulhaři porazí potřebným rozdílem a pomůžou jim i ostatní výsledky, tak si postup do baráže zaslouží. Je to jenom na nich. Já věřím, že nás neporazí, aby mohli na baráž myslet.

Čekáte od Bulharů totální ofenzivu? Přeci jen musí poměrně vysoko vyhrát.
Já být v jejich kůži, tak na nic nečekám. Když potřebuju vyhrát 3:0, je nutné hrát útočně, dát brzo gól. Počítám s tím, že na nás Bulhaři v tomhle směru nastoupí dost nabuzení.

Takže byste si měl dobře zachytat?
Může se stát, že jim vyjdou tři útoky, dají tři góly, bude po zápase a já si nezachytám vůbec. Budou si chtít vytvořit tlak. Pokud by dali rychlý gól, hrálo by se nám hůř. Ale to samé platí i obráceně. Uvidíme, v jakém nastoupí složení. Proti Arménii přišli o dva vyloučené hráče, což se asi projeví.

Vypadá to, že ať skončí v naší kvalifikační skupině B kdokoliv druhý, nebude to na baráž stačit. Co tomu říkáte?
Podmínky jsou stejné pro všechny: do baráže postoupí osm celků z druhých míst, ten nejhorší má smůlu. Jestli naše skupina neuhrála potřebné body, je to chyba všech těch týmů, které o druhé místo usilují a ty body nemají.

Dnes potvrdil Vladimír Šmicer, že skončí u národního týmu jako manažer. Jak se vám s ním spolupracovalo?
Vláďa ještě neskončil, takže není na místě něco hodnotit. Můžeme se o tom bavit, až opravdu skončí. Teď jsme den před zápasem a není místo na takové věci. Nepřísluší mi, abych k tomu teď něco říkal.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze